27 Temmuz 2019/Polen
  • Tarafından balkonak
  • 161
  • 0

ARI POLENİ VE ARI EKMEĞİ NASIL SAKLANIR?

Hayatlarının bir noktasında, herkes arı poleni ve arı ekmeği duymuştur, ancak pek çoğu onları nasıl depolayacağını bilmez. Arı poleni, arıların çiçeklerden topladığı ve arka bacaklarında polen sepetlerinde depoladığı altın sarısı tozdur. Öte yandan, biraz daha az popüler olan arı ekmeği, bal ve arı tükürük karışımıyla fermente edilmiş arı poleni anlamına gelir. Aslında arıların peteklerinde depolanan ekmek parçaları gibi gözüküyor. Arı poleni veya arı ekmeği (bal isterseniz tamamen denemelisiniz) satın almaya veya hasat etmeye karar verirseniz, bu ürünlerin taze kalmaları için belirli bir şekilde depolanmaları gerekir. Balın aksine, yanlış saklanırsa bu ürünlerin bozulma olasılığı vardır. Bu yüzden arı poleni ve arı ekmeğini bu postada nasıl saklayacağımı bildiğim her şeyi koydum.

Arı poleni nasıl saklanır?

 

Arı poleni en iyi şekilde buzdolabında saklanır veya dondurularak kurutulur. Arılar tarafından bal haline getirilmemiş veya arı kovanında fermente edilmiş polenler, oda sıcaklığında bırakılırsa çürür. Isı ile kurutulmuş veya soğutulmamış polenler de kirletici maddeler içerebilir.

Sıkıca kapatılmış, opak cam kavanozlardaki buzdolabında arı poleni, kötüleşmesini önleyerek bir yıldan biraz daha uzun süre tutulmasını sağlar. Buna karşılık, bu polen oda sıcaklığında bırakılırsa kalitesini sadece birkaç hafta koruyacaktır. Tadın yanı sıra tadı da, arı poleninin uygun şekilde depolanmasıyla korunur.

Arı ekmeği nasıl saklanır? Arı ekmeği, buzdolabı gibi kuru, serin ve karanlık bir yerde hava geçirmez kapakları olan bir kavanozda saklanmalıdır. Ancak, doğal arı ekmeği sadece arılar tarafından toplanan ham maddeleri içermeyecek. Ayrıca, çoğu durumda tüketilmesi iyi olacak ürünlerdeki arılardaki canlı mikroorganizmalar ve sporlar da olacaktır.

Arı ekmeği arı poleninden farklıdır, çünkü arılar tarafından fermente edilmiştir. Ayrıca tükürüklerini polen ve bal karışımıyla karıştıran işçi arılar tarafından enzimatik işleme tabi tutulmuştur. Karışım daha sonra, bozulmasını önleyen laktik asit fermantasyonuna da uğrar.

Doğada, arıların ayrıca kovanlarında polen ve “ekmek” saklama yöntemleri vardır. Poleni bal yapmak için kullanırlar ve ekmeği daha fazla besin kaynağı olarak kullanırlar. Arılar, polen topakları ve arı ekmeği yapmak için farklı işlemler kullanır. Aynı şekilde, polenlere arı sağlayan çiçek türleri arı ürünlerinin tadına etki edebilir. Amazon gibi çevrimiçi sağlık işletmeleri de dahil olmak üzere sağlık mağazalarının çoğu, çeşitli türlerde ve kalite seviyelerinde arı poleni ve arı ekmeği taşıyor.

ARI POLENİ VE ARI EKMEĞİNİN GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR?

Buzdolabında iki kavanoz arı ekmeği yerleştirilir
Hem polen hem de ekmek yanlış saklanırsa, kısa süre içinde kötüleşir. Koku ve dokuda bir değişiklik olduğunu fark edebileceksiniz. Ayrıca arı ekmeği parçaları kötüye gittiğinde birbirine yapışmaya başlar.

Geçerlilik söz konusu olduğunda, birçoğu polen ve ekmeğin, hasat edildiğinde, doğru işlendiğinde ve saklandığında en az 3-4 yıl boyunca kötü gitmemesi gerektiğini söyler. Fakat olay şu ki, zaman içinde besin değerini yitiriyor. Kullandığım başparmak kuralı – hasattan bu yana bir yıl boyunca polen ve ekmek tüketin.

Arı poleninizi veya ekmeğinizi satın alıyorsanız, satıcının yönergelerini izleyin, ancak satıcı daha kısa bir kullanım süresi belirtmezse en az bir yıl içinde kullanmaya çalışın.

POLEN TOPAKLARI VE ARI EKMEĞİ NASIL YAPILIR VE TOPLANIR?

İlkbahar, yaz ve ilk sonbahar aylarında, her gün işçi bal arıları, binlerce çiçekten polen toplamak için yola koyulur ve polenlerin bir kısmını işlemden geçirir. Uzun dillerini kendilerini nemlendirmek için kullanırlar; bu da daha fazla polenin kafalarının ve vücutlarının tüylü yüzeylerine yapışmasını sağlar.

Arıların çoğu aynı zamanda bacaklarında polen sepetlerine sahiptir ve orada, polenler kovana geri getirilmek üzere sıkıştırılmış, sıkıştırılmış bir biçimde depolanır. Arıcılar kovanın yanına bir polen tuzağı koyar ve arıların evlerine girmeden önce küçük deliklerden geçmelerini gerektirir. İşlemde, aşağıdaki tepsilerde toplanabilen polen topaklarını düşürürler.

Arılar, polenle sonunda kovanı yapan birçok şey yapabilir. Genelde hayatta kalmak ve büyümek için protein gerektiren yavrularını yükseltmek için kullanırlar. Polenlerin bir kısmı, tazeliğini korumak ve kovandan çıkamadıkları zaman boyunca kendilerine yetecek ekstra yiyecek yapmak için arılar tarafından fermente edilir. Ayrıca, kovanın yalıtılmasına ve korunmasına yardımcı olur. İlk olarak, polen bir hücre içine konur ve bal ile kapatılır ve üstten bir miktar boşluk bırakılır. Bir süre sonra, başka bir bal katmanı eklenir ve aşağıdaki tüm bileşenler arı ekmeği olarak bilinen şeye mayalanır.

Arı ekmeği, arıcılar tarafından balla aynı saatlerde toplanır. Arı ekmeği içeren bütün tarak alınır ve dondurulur. Balmumu arı eleklerinden makine ile veya elek ile bir elek kullanılarak ayrılır. Arı ekmeği daha sonra birkaç gün kurutulur, satış için paketlenmeye veya yenmeye hazır hale getirilir.


reklam

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat