26 Temmuz 2019/Polen
  • Tarafından balkonak
  • 303
  • 0

Arı poleni

Arı poleni , bir çiçekten diğerine uçarken arılar tarafından toplanan polenlerin bir karışımıdır. Arı poleni, premenstrüel sendrom ( PMS ) ve genişlemiş prostat gibi birçok durumda popüler bir halk ilacıdır . Ayrıca bir enerji toniği olarak kullanılır.

Arı Poleninin Sağlığa Faydaları

Arı poleninin sağlığa yararları ve kullanımları hakkında oldukça fazla araştırma var, ancak bu çalışmaların büyük çoğunluğunun sadece hayvanlar üzerinde test edildiğine dikkat çekiyor. Ayrıca, bazıları ön çalışmalardır ve klinik çalışmaların hala yapılması gerekmektedir.

Kilo kaybı

Çalışmalar, arı poleni bakımından zengin bir diyetle beslenen yetersiz beslenen hayvanların vücut ağırlığının ve kas kütlesinin arttığını göstermektedir . Öyleyse, yağ dökmeye ve kas kazanmaya çalışıyorsanız, yüzlü kasenizin üzerine bir miktar arı poleni serpin mi? Eh, mutlaka değil.

Balkonak Taze Yaş Polen Satın Al

 

İşte bir şey var – arı poleni kilo kaybına yardımcı olma konusunda yanlış bir ün kazanmış olabilir, çünkü bir arı poleni takviyesi, kullanıcıların hızlı bir şekilde kilo vermelerine yardımcı oldu. Klasik Zi Xiu Tang Arı Poleni Kapsülleri , kapsüllerin yasadışı bir kilo verme ilacı Sibutramine ile bağlandıklarını ve tehlikeli yan etkilere sahip olduklarını (kalp krizi veya felç için artan risk gibi) öğrendikten sonra 2013 yılında FDA tarafından geri çağrıldı .

Arı poleni mutlaka kilo vermenize yardımcı olmayabilir, ancak kesinlikle başka ilginç sağlık yararları da var.

Ağrı

Bir araştırma, arı poleninin reçetesiz ilaçlarla karşılaştırılabilir anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu buldu . Ek araştırmalar, arı poleninin yaraları yakmada , menopoz semptomlarını hafifletmede ve hatta multipl skleroz semptomlarını azaltmada yardımcı olabileceğini göstermiştir. Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak multipl skleroz hastalarının% 100’ünde klinik iyileşme görüldü ve engelli hastaların neredeyse% 73’ü işe geri dönebildi.

Alerjiler

Muhtemelen balın mevsimsel alerjilere yardımcı olduğunu duymuşsunuzdur – ve öyledir, ama muhtemelen sizin düşündüğünüz nedenlerden dolayı değil. Bal, enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olabilecek antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir, ancak mevsimsel alerjilere yardımcı olacağına dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Karar yine de, arı poleni hakkında hala çıktı. Bir çalışma, mevsimsel alerjilerin tedavisinde yardımcı olabileceğini söylüyor , ancak ciddi yan etkileri olabileceği ve hatta anafilaksiye neden olabileceği de belirtiliyor. Arı sokmalarına veya balına alerjiniz varsa, arı polenini denemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

İnsanlar neden arı poleni alır?

Uzun süredir devam eden geleneksel kullanımına rağmen, arı poleninin herhangi bir sağlık yararına sahip olduğuna dair çok az kanıt vardır.

Birkaç çalışma umut verici olmuştur:

Küçük bir çalışma, arı poleninin radyasyon tedavisinin kanser için bazı yan etkilerini azalttığına dair kanıt buldu .

Diğer çalışmalar, arı poleninin özüne baktı ve kronik prostatit veya genişlemiş prostattan muzdarip erkeklerde bazı yararlar buldu .
Başka bir çalışma, arı poleni içeren bir ürünün (ve diğer bazı bileşenlerin) PMS semptomlarını azalttığı görülmüştür.
Ancak, arı poleninin bu koşullara gerçekten yardım edip etmediği bilinmeden önce daha fazla araştırma yapılması gerekir.

Arı poleninin atletik performansı veya dayanıklılığı arttırmada yardımcı olmadığına dair kanıtlar var. Arı poleninin diğer birçok kullanımı – artan kuvvetten yaşlanmayı yavaşlatmaya kadar – büyük ölçüde araştırılmamıştır.

Yiyecek olarak arı poleni en azından besleyici görünmektedir. İyi bir vitamin , mineral, protein ve karbonhidrat kaynağıdır . Arı poleninin, arı takviyesi , arı sütü, arı sütü ve bal gibi takviyeler olarak kullanılan arılardan elde edilen diğer maddelerle aynı olmadığını unutmayın .

Ne kadar arı poleni almalısınız?

Arı poleni kanıtlanmamış bir tedavi olduğundan, standart bir doz yoktur. Doktorunuzdan tavsiye isteyin.

Arı polenini yiyeceklerden doğal olarak alabilir misiniz?
Polenin yanı sıra hiçbir gıda polen kaynağı yoktur.

Arı poleni alma riskleri nelerdir?

Yan etkiler. Genel olarak, arı poleni oldukça güvenli görünüyor. Bununla birlikte, bal, polen (arı poleninin nereden geldiğine bağlı olarak bezelye veya diğer bitkiler gibi) alerjisi olan kişilerde veya arı sokmalarında potansiyel olarak ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir . Belirtileri kaşıntı , kızarıklık, şişme, kurdeşen , nefes darlığı ve hatta anafilaktik şok içerebilir .

Riskler. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, düzenli olarak arı poleni kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın. Alerjik astımı , kan hastalıkları veya karaciğer hastalığı olan kişiler için güvenli olmayabilir . Arı alerjisi için polen alan insanlar, takviyedeki polenlere alerjileri varsa, semptomlarını şiddetlendirebilirler.
Etkileşimler. Düzenli olarak herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, arı polen takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla konuşun .
Güvenliği konusunda kanıt bulunmadığı göz önüne alındığında, arı poleni çocuklar veya hamile veya emziren kadınlar için önerilmez .

Arı poleni çevresinde çok sayıda sağlık iddiası bulunmasına rağmen, kesinlikle mucize bir yiyecek veya tedavi değildir. Bazı olumsuz yan etkiler bildirildiği için, kesinlikle denemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız. Arı poleni merak ediyorsanız ve doktorunuzdan devam ettiriyorsanız, tatlı tatlı için yüzünüze veya yoğurtunuza 1/4 ila 1/2 çay kaşığı koymanızı öneririz .

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat