7 Mayıs 2019/Genel
  • Tarafından balkonak
  • 440
  • 0

Arı poleni, çiçek poleni, nektar, enzimler, bal, balmumu ve arı salgılarının bir karışımıdır.

Yem balı bal arıları, bitkilerden polen toplar ve koloni için yiyecek olarak depolandığı ve kullanıldığı kovana taşır.

Arı poleni, bal, arı sütü veya bal peteği gibi diğer arı ürünleri ile karıştırılmamalıdır. Bu ürünler polen içermeyebilir veya başka maddeler içerebilir.

Son zamanlarda, arı poleni sağlık topluluğunda çekiş kazanmıştır çünkü besinler, amino asitler, vitaminler, lipitler ve 250’den fazla aktif madde ile doludur.

Aslında, Almanya’daki Federal Sağlık Bakanlığı arı polenini ilaç olarak kabul etmektedir.

Balkonak Taze Yaş Polen Satın Al

 

Birçok çalışma arı poleninin sağlığa etkilerini incelemiş ve umut verici sonuçlar vermiştir.

İşte bilim tarafından desteklenen arı poleninin sağlığa 11 faydası.

1. 250’den Fazla Aktif Madde İçeren Etkileyici Beslenme Profili

Arı poleni etkileyici bir beslenme profiline sahiptir.

Proteinler, karbonhidratlar, lipitler, yağ asitleri, vitaminler, mineraller, enzimler ve antioksidanlar dahil olmak üzere 250’den fazla biyolojik olarak aktif madde içerir.

Arı poleni granülleri yaklaşık olarak ( 4 ) oluşur :

Karbonhidrat: % 40
Protein: % 35
Su: % 4-10
Yağlar: % 5
Diğer maddeler: % 5-15

İkinci kategori vitaminleri, mineralleri, antibiyotikleri ve antioksidanları içerir.

Bununla birlikte, polenin besin içeriği bitki kaynağına ve toplanan mevsime bağlıdır.

Örneğin, araştırmalar çam bitkilerinden toplanan arı poleninin yaklaşık% 7 proteine ​​sahip olduğunu, hurma paketlerinden toplanan polenlerin ise% 35 proteine ​​daha yakın olduğunu göstermiştir.

Ek olarak, ilkbaharda toplanan arı poleni , yaz aylarında toplanan polenlerden önemli ölçüde farklı bir amino asit bileşimine sahiptir.

ÖZET

Arı poleni, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar dahil olmak üzere 250’den fazla biyolojik madde içerir. Tam besin bileşimi bitki kaynağına ve toplanan mevsime bağlıdır.

2. Yüksek Antioksidan İçeriği Serbest Radikallerden ve Kronik Hastalıklardan Korur

Arı poleni, aralarında flavonoidler, karotenoidler, kuersetin, kaempferol ve glutatyon gibi geniş bir çeşitlilikte antioksidanlarla doludur .

Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikal adı verilen potansiyel olarak zararlı moleküllere karşı korur. Serbest radikallerin zarar görmesi, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklarla bağlantılıdır .

Tüp, hayvan ve bazı insan çalışmaları, arı poleni antioksidanlarının kronik enflamasyonu azaltabildiğini, zararlı bakterileri ortadan kaldırabildiğini, enfeksiyonlarla savaşabileceğini ve tümörlerin büyümesi ve yayılmasına karşı savaşabileceğini göstermiştir.

Bununla birlikte, arı poleninin antioksidan içeriği de bitki kaynağına bağlıdır.

Etikette özellikle bir bitki kaynağı belirtilmediği sürece, arı poleninizin nereden geldiğini belirlemek zor olabilir.

ÖZET

Arı poleni, kanserinizi ve tip 2 diyabet de dahil olmak üzere kronik hastalıklara bağlı serbest radikallerin neden olduğu zararlarınızı koruyabilen çok çeşitli antioksidanlar içerir.

3. Yüksek Kan Lipitleri ve Kolesterol Gibi Kalp Hastalıkları Risk Faktörlerini Düşürebilir

Kalp hastalığı dünya çapında ölümün önde gelen nedenidir.

Hem yüksek kan lipitleri hem de yüksek kan kolesterolü, kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılıdır. İlginçtir ki, arı poleni bu risk faktörlerini düşürebilir.

Örneğin, hayvan çalışmaları arı poleni ekstraktlarının kandaki kolesterol seviyelerini, özellikle “kötü” LDL kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir.

Tıkanmış arterlerin neden olduğu az göreceliğe sahip kişilerde, arı poleni, görüş alanını artıran kan kolesterol seviyelerini düşürür.

Ek olarak, arı polenindeki antioksidanlar lipitleri oksitlenmeden koruyabilir. Lipitler okside olduğunda, birlikte toplanabilir, kan damarlarını kısıtlayabilir ve kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

ÖZET

Arı poleni, “kötü” LDL kolesterol ve lipit oksidasyonu gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Karaciğer Fonksiyonunu Artırabilir ve Karaciğerinizi Toksik Maddelerden Koruyabilir

Karaciğeriniz, kanları parçalayan ve toksinlerinizden alan hayati bir organdır.

Hayvan çalışmaları, arı poleninin detoksifikasyon yeteneklerini artırabileceğini buldu.

Yaşlı hayvanlarda arı poleni karaciğerin antioksidan savunmasını güçlendirdi ve malondialdehit ve üre gibi daha fazla atık ürünü kandan uzaklaştırdı.

Diğer hayvan çalışmaları, arı poleni antioksidanlarının karaciğeri, aşırı doz ilaçları da dahil olmak üzere çeşitli toksik maddelerden zarar görmeye karşı koruduğunu göstermektedir. Arı poleni karaciğerde iyileşmeyi de destekler.

Bununla birlikte, az sayıda insan çalışması arı poleninin karaciğer fonksiyonu üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Sağlık önerileri oluşturmak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç var.

ÖZET
Hayvan çalışmaları, arı poleninin karaciğer fonksiyonlarını artırabileceğini ve bu organı zararlı maddelerden koruyabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, daha kaliteli insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

5. Anti-İnflamatuar Özelliklere Sahip Birkaç Bileşim Paketler

Arı poleni, iltihabı ve şişliği azaltmak için geleneksel olarak kullanılmıştır .

Bir hayvan araştırması, arı poleni ekstresinin sıçan pençelerinin şişmesini% 75 azalttığını göstermiştir.

Aslında, anti-enflamatuar etkileri, fenilbutazon, indometasin, analgin ve naproksen gibi birkaç nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçla karşılaştırılmıştır.

Arı poleni, arakidonik asit ( 16 ) gibi iltihaplı omega-6 yağ asitlerinin üretimini azaltan antioksidan kersetin de dahil olmak üzere, iltihabı ve şişmeyi azaltabilen birkaç bileşik içerir .

Dahası, arı polenindeki bitki bileşikleri, tümör nekroz faktörü (TNF) gibi enflamatuar hormonların üretimini uyaran biyolojik süreçleri baskılayabilir .

ÖZET
Hayvan ve test tüpü çalışmalarına göre, arı poleni antioksidanları güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahip olabilir.

6. Bağışıklığı Artırarak ve Bakterileri Öldürerek Hastalıkları Önlemenize Yardımcı Olabilir

Arı poleni, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve hastalıklardan ve istenmeyen reaksiyonlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Birincisi, araştırmalar alerjilerin ciddiyetini ve başlangıcını azaltabileceğini göstermiştir .

Bir çalışmada arı poleninin mast hücrelerinin aktivasyonunu önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Mast hücreleri, aktive edildiğinde, alerjik reaksiyonu tetikleyen kimyasalları salgılarlar.

Ayrıca, çeşitli tüp çalışmaları, arı poleninin güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu doğrulamıştır.

Arı poleni ekstraktının E. coli , Salmonella , Pseudomonas aeruginosa gibi zararlı bakterileri ve ayrıca stafil enfeksiyonlarına neden olanları öldürdüğü bulunmuştur.

ÖZET
Hayvan ve test tüpü çalışmaları arı poleni antioksidanlarının alerjilerin şiddetini ve başlangıcını azalttığını ve bazı zararlı bakterileri öldürebileceğini göstermektedir.

7. Yara İyileşmesine Yardımcı Olabilir ve Enfeksiyonları Önleyebilir

Arı poleni, vücudunuzun yara iyileşmesinde yardımcı olabilecek antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Örneğin, hayvan araştırmaları, arı poleninin özünün, yanık yaralarının yanık tedavisinde altın bir standart olan gümüş sülfadiazin olarak tedavi edilmesinde benzer şekilde etkili olduğunu ve çok daha az yan etkiye neden olduğunu bulmuştur.

Bir başka hayvan çalışması, arı poleni içeren bir balsamın bir yanığa uygulanmasının, standart ilaçlar üzerinde iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırdığını göstermiştir.

Arı poleninin antimikrobiyal özellikleri, sıyrıklar, kesikler, sıyrıklar ve yanıklar için iyileşme sürecini tehlikeye atabilecek önemli bir risk faktörü olan enfeksiyonları da önleyebilir.

ÖZET
Arı poleni, yara iyileşmesini hızlandıran anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Antimikrobiyal özellikleri de yara enfeksiyonlarını önleyebilir.

8. Antikanser Özellikleri Olabilir

Arı poleni, hücrelerin anormal şekilde çoğaldığı zaman ortaya çıkan kanserlerin tedavisi ve önlenmesi için uygulamalara sahip olabilir .

Test tüpü çalışmaları, prostat, kolon ve lösemik kanserlerde tümör büyümesini inhibe etmek ve apoptozu – hücrelerin programlanmış ölümü – uyarmak için arı polen özütleri bulmuştur.

Sistustan ( Cistus incanus L. ) ve beyaz söğüt ( Salix alba L. ) kaynaklı polen , meme, prostat ve uterus kanseri riskini azaltabilecek anti-östrojen özelliklere sahip olabilir.

Ancak, daha fazla insan tabanlı araştırma gereklidir.

ÖZET

Tüp çalışmaları, arı poleninin daha fazla insan çalışması gerektiğine rağmen, birkaç kanser riskini azalttığını göstermektedir.

9. Sıcak basması gibi menopoz semptomları hafifletebilir

Kadınlarda menstrüasyonun durduğunu belirten menopoza, sıklıkla sıcak basması, gece terlemesi, ruh hali değişiklikleri ve uyku bozuklukları gibi rahatsızlık verici semptomlar eşlik eder.

Araştırmalar arı poleninin birçok menopoz semptomunu hafifletebileceğini göstermektedir .

Bir çalışmada kadınların% 71’i menopoz semptomlarının arı poleni alırken düzeldiğini hissetti.

Başka bir çalışmada, polen takviyesi alan kadınların% 65’i daha az sıcak basma yaşadı. Bu kadınlar daha iyi uyku, daha az sinirlilik, daha az eklem ağrısı ve daha iyi ruh hali ve enerji gibi diğer sağlık gelişmelerini de belirtmişlerdir .

Dahası, üç aylık bir çalışma arı poleni takviyesi alan kadınların menopoz semptomları önemli ölçüde daha az olduğunu göstermiştir. Ek olarak, bu takviyeler “kötü” LDL kolesterolün düşürülmesine ve “iyi” HDL kolesterolün yükseltilmesine yardımcı olmuştur .

ÖZET
Çalışmalar, arı poleninin, sıcak basmalar dahil olmak üzere birçok menopoz rahatsızlığını hafifletebileceğini göstermiştir. Ayrıca kolesterol seviyelerini de artırabilir.

10. Besin Kullanımı, Metabolizması ve Uzun Ömürü Artırabilir

Bazı kanıtlar arı poleninin vücudunuzun besin kullanımını geliştirebileceğini öne sürüyor.

Örneğin, demir eksikliği bulunan sıçanlar, diyetlerine polen eklendiğinde% 66 daha fazla demir emmiştir. Bu artış, polenin demir emilimini artıran C vitamini ve bioflavonoidleri içermesinden kaynaklanmaktadır .

Ek olarak, polenle beslenen sağlıklı sıçanlar diyetlerinden daha fazla kalsiyum ve fosfor emmiştir. Polen, bu tür emilime yardımcı olabilecek yüksek kaliteli proteinler ve amino asitler içerir.

Diğer hayvan çalışmaları arı poleninin kas gelişimini artırabildiğini, metabolizmayı hızlandırabildiğini ve uzun ömürlü olabileceğini göstermiştir.

Her ne kadar hayvan çalışmaları umut verici olsa da, insanların aynı faydaları sağlayıp sağlamadığı belli değil.

ÖZET
Hayvan çalışmaları, arı poleninin demir, kalsiyum ve fosfor gibi besin maddelerinin emilimini ve kullanımını arttırdığını göstermiştir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırabilir ve uzun ömürlülüğü teşvik edebilir, ancak bu faydaları doğrulamak için insan araştırması gereklidir.

11. Çoğu Kişi İçin Güvenli ve Diyetinize Ekleyin Kolay

Arı poleni granül veya ek formda gelir ve çoğu insan için güvenlidir.

Sağlık mağazalarından veya yerel arıcıdan satın alabilirsiniz.

Granüller kahvaltı veya smoothie gibi en sevdiğiniz yiyeceklere eklenebilir.

Bununla birlikte, polen veya arı sokması alerjisi olan insanlar, kaşıntı, şişme, nefes darlığı veya anafilaksi gibi semptomlara neden olabileceğinden polen ürünlerinden uzak durmalıdır.

Bu ürünler aynı zamanda warfarin gibi kan sulandırıcılarla negatif etkileşime girebilir.

Hamile veya emzikli kadınlar, bebekler için tamamen güvenli olduklarına dair kanıt bulunmadığından arı polen ürünlerinden uzak durmalıdır.

ÖZET
Arı poleni takviyelerinin tüketilmesi genellikle güvenlidir. Ancak, polen veya arı sokması alerjisi olan kişiler, hamile veya emzikli kadınlar ve warfarin gibi kan inceltici kullananlar bundan kaçınmalıdır.

Son Olarak

Arı poleni çok sağlıklı vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir.

Çalışmalar arı polenini ve bileşiklerini, enflamasyonun azaltılmasının yanı sıra gelişmiş bağışıklık, menopoz semptomları ve yara iyileşmesi gibi sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir.

Ancak, arı poleni ve bileşenlerini çevreleyen kanıtların çoğu tüp ve hayvan çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Sağlık yararlarını netleştirmek için daha fazla insan araştırması gerekiyor.

Tüm söylenenler, arı poleni diyetinize mükemmel bir katkı sağlar ve sağlık mağazalarından veya yerel arıcıdan kolayca satın alınabilir.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat