7 Eylül 2019/Arılar
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 397
  • 0

Arı sütü, işçi bal arıları tarafından üretilen bir salgıdır.  Arı sütünün içeriği bulunduğu ortama ve iklime göre farklılık gösterir. Arı sütü kraliçe arının beslenmesi ve gelişmesi için kullanılır. Arı sütü aynı zamanda larvaların beslenmesi için de kullanılır. Kısacası arı sütü, kraliçe arıların gelişmesi ve larva arıların beslenmesi için kullanılır.

İşçi arıların salgı bezleri ile sagılanan süt, cinsiyet ve sosyal sınıfa ayrılmadan bütün arıların bu sütle beslenmesi sağlanır. Kraliçe arı eski gücünü kaybedince ve zayıflayıp ya da ölünce arılar tarafından larva seçilir ve buradan yeni kraliçe arı belirlenir. Kraliçe arının hücreleri bol miktarda süt ile beslenir. Arı sütünden bahsettik şimdi ise arı sütünün bebeklere verilip verilmeyeceği konusunda yardımcı olalım.

Arı sütü A, C, D, E vitaminlerini barındırır ve çeşitli hormon, enzim bulunmaktadır. Arı sütünü kullananların arı sütü kullanmayanlara göre daha da güçlü olduğu ortaya çıkmıştır. Arı sütü okula başlayan çocuklarda kullanılabilir ancak doza dikkat edilmesi gerekiyor. İlaç ile zehir arasında olan tek fark dozdur. Sağlıklı olması için kullandığınız doz çok önemlidir.

Bebeklere arı sütü verilmesini tavsiye etmiyoruz ancak okula başlayan çocuklar için doz miktarı ayarlandığı zaman, çocukların bağışıklık sistemini kazandırmış olursunuz. Ayrıca çocuğunuzun arı sütüne karşı alerjisi olabilir bunu da dikkate almanızı tavsiye ederiz. Çocuğun arı sütüne alerjisi varsa kesinlikle tüketmemesi gerekiyor.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat