24 Aralık 2019/Sağlık
  • Tarafından balkonak
  • 171
  • 0

 

Propolis, bal, arı sütü ve arı poleni, dünya çapında yapılan çalışmalarda hasarlı karaciğerleri korumak ve iyileştirmek için birleşir

Hep karaciğerlerimize bir noktada kötü muamele ettik, değil mi? Çok fazla içki içtiniz veya çok fazla Tylenol yuttunuz, gerçek şu ki karaciğeriniz hayatınızın bir noktasında hasar gördü. Neyse ki, karaciğer, fırsat ve hammadde verilirse kendini iyileştirebilen ve yenileyebilen bir organdır.

Karaciğer hastalıkları, her yıl yüz milyonlarca insanın acı çektiği ve öldüğü dünyanın en yaygın hastalıklarından biri haline geliyor. Karaciğer hasarı öncelikle hepatit B, hepatit C, HIV gibi viral enfeksiyonların yanı sıra bakteriyel enfeksiyonlar, kimyasal ajanlar, antibiyotikler ve böcek ilaçlarından kaynaklanır.

Neden Karaciğerinize Dikkat Etmelisiniz?

3 kilodan fazla olan karaciğer, vücudun en büyük ve en önemli organlarından biridir. Metabolizma, besinleri yediğimiz gıdalardan etkili bir şekilde parlatmak ve bunları hücrelerimizin kullanabileceği maddelere dönüştürmek için çok önemlidir. Karaciğer ayrıca toksinleri kandan işleyerek uzaklaştırır, böylece vücuttan güvenle atılabilirler.

Karaciğerlerimiz bizim için çok şey yapar ve yaşam tarzımıza bağlı olarak çok fazla strese maruz kalabilir. Alkol içmek, işlenmiş gıdalar yemek ve çevremizdeki veya soluduğumuz havadaki toksik kimyasallara maruz kalmak karaciğere vergilendirebilir.

Destek Verilirse Karaciğerlerimiz İyileşebilir ve Yeniden Üretebilir
Karaciğer hastalığı giderek yaygınlaşmıştır ve alkol kötüye kullanımı, bakteriyel enfeksiyonlar, viral enfeksiyonlar (hepatit B, hepatit C ve HIV), ilaçlar ve kimyasal ajanlara maruz kalma nedeniyle ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte, karaciğer şans verilirse kendini iyileştirebilir ve yenileyebilir. Pozitif yaşam tarzı seçimleri ve doğal maddeler bu yenilenmeye yardımcı olabilir. Artan miktarda araştırma, bal ve propolis gibi arı ürünlerinin karaciğer sağlığını artırmaya, kendi kendine onarmayı desteklemeye ve her gün maruz kaldığımız birçok toksinden bizi korurken karaciğeri desteklemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Türk Tıp Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, bilim adamları kovan ürünlerinin (propolis, arı poleni, arı sütü ve bal) ürünlerinin aslında karaciğeri hasardan koruma yeteneğine sahip olup olmayacağını belirlemek için yola çıktılar. hasar gördü.

İlk olarak, balarısı ürünlerinin antioksidan özelliklerine baktılar, çünkü antioksidan bakımından zengin gıdaların doğada daha koruyucu olabileceği varsayılmıştır. Bir yiyeceğin (ORAC değeri olarak bilinir) antioksidan kapasitesi ne kadar yüksek olursa o kadar koruyucu olur.

Antioksidan aktivitelerin propolis’te en yüksek olduğu, bunu sırasıyla arı poleni, bal ve arı sütü izlediği bulunmuştur.

Bal, arı poleni, propolis ve arı sütü antioksidan seviyeleri belirlendikten sonra, bilim adamları güçlü bir karaciğer toksini CCl4 ( Karbon tetraklorür) olarak hepatoprotektif (karaciğer) aktivitelerini belirlemek için yola çıktılar .

Karbon tetraklorür en güçlü karaciğer toksinlerinden biridir ve hepatoprotektif ajanları değerlendirmek için bilimsel araştırmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha önce yangın söndürücülerde , soğutucu akışkanların öncüsü ve temizlik maddesi olarak yaygın olarak kullanılıyordu . Depolanmış tahıldaki böcekleri öldürmek için böcek ilacı olarak bile kullanıldı.

CCl4 enjeksiyonunu takiben hayvanlara 7 gün boyunca arı poleni, propolis, arı sütü ve bal verildi. Anahtar karaciğer enzimleri ölçülerek karaciğer hasarı ve oksidatif stres gelişimi izlendi.

Çalışmanın sonuçları, bal, propolis, arı poleni ve arı sütünün, muhtemelen çok yüksek antioksidan seviyelerinden dolayı CCl4 kaynaklı karaciğer hasarının iyileşmesini önemli ölçüde artırdığını göstermektedir.

Dört arı ürününe rağmen farklı seviyelerde antioksidan kapasiteye rağmen, CCl4’ün neden olduğu karaciğer hasarının önlenmesindeki rollerinin çok benzer olduğu bulunmuştur. Dolayısıyla, bir yiyeceğin koruyucu kapasitelerini öngören daha yüksek antioksidan seviyelerinin yanlış olabileceği fikri. Bu açıkça arı poleni, arı sütü ve balda karaciğeri ‘gizemli bir şekilde’ koruyan ve iyileştiren başka bir şey olduğunu gösterir.

Asetaminofenden Kaynaklanan Karaciğer Hasarına Karşı Etkili Bal Bulundu

Hindistan Deneysel Biyoloji Dergisi’nde yayınlanan yeni bir raporda, balın karaciğeri, karşı ağrı kesici asetaminofen üzerindeki popüler hasarlara karşı korumada son derece etkili olduğu bulundu.

Çalışma için, asetaminofen kaynaklı karaciğer hasarını sürdüren farelere, picrorhiza köksapıyla birlikte bal verildi . Ayrı ayrı veya birlikte verilen her iki maddenin de anahtar enzimlerin modülasyonu yoluyla karaciğer hepatotoksisitesini önlediği bulunmuştur .

Aksine, bu maddelere verilmeyen asetaminofen kaynaklı karaciğer hasarı olan bir kontrol grubu kanama, nekroz, tıkanıklık ve diğer karaciğer hasarı kanıtları gösterdi.

Arı Propolis Enflamasyonu Azaltır, Kötü Diyet Seçeneklerinden Karaciğer Hasarını İyileştirir

Alman ve Japon araştırmacılar tarafından yapılan bir başka ortak araştırma, arı propolisinin, karaciğer hasarını iyileştirmeye ve karaciğer sağlığını desteklemeye yardımcı olan sağlığı geliştiren antienflamatuar özellikler getirdiğini buldu.

Kronik karaciğer iltihabı, şeker, yağ ve koruyucu maddeler açısından zengin bir Batı diyetini tüketen kişilerde çok yaygındır. Etkileri yaşlılıkta daha da kötüleşebilir.

Çalışma için, tümörleri içeren karaciğer hasarı olan dişi yabani farelere 10 hafta boyunca Brezilya yeşil propolis özütü verildi. Çalışma süresinden sonra tümör nekrozunun propolis almayan kontrol grubuna göre anlamlı derecede azaldığı bulundu.

Farelerin gen ekspresyonu ayrıca daha az hepatik ve enflamatuar özellikler gösterdi. Araştırmacılar, arı propolisinin karaciğer hastalığına ve kronik inflamasyona karşı doğal bir koruyucu ajan olarak kullanılabileceği sonucuna vardı.

Bal, Karaciğer Hasarını Onarır, Kök Hücre Aktivitesini Destekler
Veteriner Dünyasında yayınlanan bir başka çalışma, balın karaciğere oldukça faydalı olduğuna ve hasarlı dokunun onarılmasına yardımcı olabileceğine dair daha fazla kanıt göstermektedir.

Çalışma için protein yetersiz beslenmesine bağlı karaciğer dokusu hasarı olan erkek farelere 10 gün boyunca bal verildi. Bal verilen grup, bal almayan karaciğer hasarı olan bir kontrol grubuna kıyasla karaciğer sağlığında önemli gelişmeler gösterdi. Balın, dokuları yenileyerek ve kök hücreleri onarım işlevlerini başlatmak üzere uyararak işe yaradığı görülüyordu.

Karaciğerinizi İyileştirme

Bu çalışmalardan arı poleni, arı sütü, çiğ bal ve propolisin sadece karaciğeri hasardan korumakla kalmayıp aynı zamanda kendini iyileştirmesine ve onarmasına yardımcı olduğunu biliyoruz. Peki arı ürünlerini kullanarak karaciğerinizi nasıl iyileştirirsiniz? Bu çalışmaya dayanarak aşağıdakileri biliyoruz:

Bu çalışmada hayvanlara verilen arı ürünlerinin seviyeleri yedi gün boyunca aşağıdaki gibidir:

Arı poleni – kg başına 400 mg
Propolis – kg başına 400 mg
Bal – kg başına 400 mg
Arı Sütü – kg başına 50 mg
Bu miktarlar 150 lb’lik bir insanda aşağıdaki gibi eşitlenir:

Arı poleni – günde 27 gram (günde 2 + yemek kaşığı)
Propolis – günde 27 gram (günde 2 + yemek kaşığı)
Bal – günde 27 gram (günde 2 yemek kaşığı)
Arı Sütü – günde 3.4 gram (günde 3 x 1000 mg kapsül)

Tüketilen Propolis dozu dışında, bunların hepsi bir kimyasala, ilaca, böcek ilacına veya ilaca aşırı maruz kalma gibi ‘karaciğere zarar veren bir olay’ durumunda tüketilecek çok gerçekçi ve makul dozlardır. Günde 27 gram propolis almak oldukça pahalı olacaktır. Aksi takdirde, karaciğerinizi iyileştirmek için günlük olarak bu protokolü izleyin.

Karaciğeri korumak ve iyileştirmek için yüksek dozlarda C Vitamini ve N’Asetetil Sistein veya Glutatyon da öneririm. Harika bir güçlü karaciğer toniği olan Milk Thistle’ı da düşünebilirsiniz.

Karaciğer Sağlığı Üzerine Son Düşünceler

Karaciğerlerimiz bizim için çok şey yaparlar ve tüm bu stres zamanla zarar görebilir. Neyse ki, karaciğerinizi iyileştirmeye, iltihabı azaltmaya, hasarı onarmaya ve karaciğer sağlığını yaşlılığa yükseltmeye yardımcı olabilecek doğal çözümler vardır. Bal ve propolis gibi arı ürünleri, bu tür maddelerin bazı katı örnekleridir.

Arı ürünlerini kullanmak, sağlıklı yaşam tarzı seçimlerinin yerine geçmezken, bal ve arı propolis, herhangi bir sağlık protokolüne yararlı bir katkı olabilir. Doğanın gerçek harikalarından birine ulaşın ve bal, propolis ve diğer yüksek kaliteli arı ürünlerini sağlıklı yaşam tarzınızın düzenli bir parçası haline getirin.

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat