20 Aralık 2019/Genel
  • Tarafından balkonak
  • 189
  • 0

Doğru yiyecek depolamak söz konusu olduğunda , bazı kişilerin yemin ettiği, bazılarının ise zamanın sonuna kadar tartışacakları pek çok sözleşme vardır. Ekmekleri buzdolabında, derin dondurucuda veya ekmek kutusunda mı saklıyorsunuz? Domatesleri buzdolabında mı yoksa tezgahın üstünde mi saklamalıyım?

Gıda depolama alanındaki en çok tartışılan gıdalardan biri tereyağıdır. İnsanlar, tereyağını buzdolabından uzak tutup bırakmamak konusunda uzun süre tartıştılar. Buzdolabından gelen tereyağını yaymak çok zor ve bu ne işe yarar ki? Birçok mutfak tartışmalarında olduğu gibi, kesilmiş ve kurutulmuş bir cevap yoktur.

Tereyağını buzdolabındaki ambalajında saklamanız ve kullanmadan önce tereyağını sadece 10 ila 15 dakika bekletmelisiniz , ancak bazı aşçılar tereyağını bir hafta dışarıda bıraktıktan sonra kullanırlar. Pişirme blogunda yazıldığından , tereyağı pastörize sütten yapıldığı için kirlenme olasılığı düşüktür . Bununla birlikte, her zaman bir risk vardır. Tuzlu yağ, tuz içeriği ve su dispersiyonu nedeniyle düşük bozulma riski taşırve tuzu bakterileri uzak tutmaya yardımcı olur . Tuzsuz, çırpılmış veya “hafif” bir şey daha yüksek kirlenme riskine sahiptir. Özetle, tüm hafta boyunca tereyağını uzak tutmanızı önerememize rağmen, tuzlu olduğu sürece, birkaç saat boyunca dışarıda bıraktıysanız endişelenmenize gerek yoktur.

Tereyağı depolamak için kesin olarak doğru veya yanlış bir yol olmasa da, çok daha basit bazı yiyecekler vardır. Bazı yiyecekler hiçbir zaman buzdolabınıza ait değildir. Bu yiyecekleri buzdolabında saklamak zorunda kalmazsanız lezzetlerini değiştiremez ya da değiştiremez ya da hızlıca küflenmelerini sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey yiyeceğinizi doğru şekilde saklamakken neden lezzet kaybı riski var?

Muhtemelen bu yiyeceklerin bazılarını buzdolabınıza koymuş olursunuz, bunları gerçekten tezgahınızda veya kilerinizde tutmanız gerekir. Buzdolabında saklamamanız gereken 10 yiyecek:

Domates

 

Domates buzdolabındaki bütün lezzetlerini kaybedecek. Bundan daha büyük bir suç nedir? Buzdolabındaki soğuk hava olgunlaşma sürecini durdurur ve olgunlaşma domateslere daha fazla lezzet veren şeydir. Buzdolabı aynı zamanda domates yapısını da değiştirir. Harold McGee’nin ‘Yemek ve Yemek Yapma’ya göre, soğuk sıcaklık , meyve duvarlarının içindeki zarları parçalayıp , onu kısırlaştırıyor. Tezgahın üzerinde bir kase veya sepet içinde domatesleri dışarıda tutun.

Fesleğen

 

Fesleğen buzdolabında bırakılırsa daha hızlı solar ve etrafındaki yiyeceklerin tüm kokularını emer. Kesilmiş çiçekler gibi, bir bardak taze suda oturup dışarıda tutmak daha iyidir. Fesleğen uzun süre saklamak istiyorsanız, Martha Stewart onu haşlatmanızı ve dondurmanızı tavsiye eder.

Patates

Patatesi buzdolabınızın soğuk sıcaklığında tutmak, nişastasını daha çabuk şekere çevirir, böylece tatlı, cılız bir patatesle kalırsınız. Patatesleri buzdolabına koymak yerine, soğuk – soğuk bir yerde bir kağıt torbada saklayın. Kök mahzenine sahip olmadığınızı varsayalım – patatesler için ideal bir yer – kilerinizin içinde olduğu gibi karanlık bir yerde saklayın. Kağıt poşetler plastikten daha iyi çalışır, çünkü nefes alabilirler ve patatesler o kadar hızlı çürümez. Patatesleri mümkün olduğunca 45 dereceye yakın bir sıcaklıkta saklamanız önerilir .

Soğanlar

 

Soğanları buzdolabına koyarsanız, nem sonunda yumuşak ve küflenecektir. Onları serin ve kuru bir yerde saklayın. (Ancak, yüksek su içeriği nedeniyle taze soğanları ve frenk soğanı buzdolabında saklayabilirsiniz.) Soğanlarınızı patateslerinizden ayrı tutun; Birlikte depolandığında her ikisi de daha hızlı bozulur .

Avokado

 

Avokadoların olgunlaşmasını istiyorsanız, kesinlikle buzdolabına koymayın. Ancak, hemen kullanmak istemediğiniz, olgunlaşmış bir avokado satın aldıysanız, buzdolabına gidebilirsiniz.

Sarımsak

 

Sonunda, sarımsak buzdolabında filizlenmeye başlayacak ve aynı zamanda lastik ve küflü olabilir. Bunun yerine sarımsakları serin ve kuru bir yerde tutmalısınız.

Ekmek

 

Buzdolabınız ekmeğinizi çabucak kurutur . Birkaç gün içinde kullanmak istediğiniz dilimlenmiş sandviç ekmeği olmadığı sürece tezgahı veya dondurucuda ekmeği dışarıda tutun. Dört gün içinde yiyeceğiniz ekmeği yemeye, yemeye hazır olduğunuzda dilimlemeye devam etmeli ve sonraları eritmek ve daha sonra yemek için geri kalanı dondurmalısınız. Dondurucudaki ekmek, nemini koruyacak şekilde sarılmalıdır ve dondurucudan çıkardığınızda, yemeden veya kızartmadan önce yavaş ve tamamen çözülmesine izin vermelisiniz.

Zeytin yağı

 

Zeytinyağını serin ve karanlık bir yerde saklamalısınız, ancak buzdolabında, yoğunlaşacak ve neredeyse tereyağı benzeri bir kıvama gelinceye kadar beklemelisiniz.

Kahve

 

Buzdolabında kahve bırakırsanız, lezzetini kaybeder ve aslında buzdolabındaki bazı kokuları alır. Kahveyi, lezzetini ve tazeliğini koruyacağı serin ve karanlık bir yerde saklamanız gerekir. Bununla birlikte, daha büyük miktarlarda kahveyi dondurucuda saklayabilirsiniz.

Bal

 

Balı buzdolabında saklamanıza gerek yok – sıkıca kapatılmış halde tutarsanız temelde sonsuza kadar iyi kalacaktır . Balın buzdolabında saklanması kristalleşmesine neden olabilir.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat