3 Haziran 2019/Genel
  • Tarafından balkonak
  • 411
  • 0

Bal arıları günlük yaşamlarında beş duyudan yararlanır; Bununla birlikte, bal arıları emrinde ek iletişim yardımcılarına sahiptir. Bal arılarının iletişim kurduğu yöntemlerden ikisi özellikle ilgi çekicidir. Biri kimyasal, diğeri koreografik.

BAL ARISI FEROMONLARI

Feromonlar, hayvanların aynı türün diğer üyelerinden gelen davranış tepkilerini tetiklemek için ürettikleri kimyasal kokulardır. Bal arısı feromonları, koloniyi bir arada tutan “tutkal” ı sağlar. Üç arı arısı, belirli davranışları uyarmak için çeşitli zamanlarda çeşitli feromonlar üretir.

İşte feromonların arıların iletişim kurmasına yardımcı olma yöntemleri hakkında birkaç temel bilgi:

Bazı kraliçe feromonları ( kraliçe maddesi olarak bilinir ) tüm koloninin kraliçenin evinde olduğunu bilmesini ve birçok işçi arı faaliyetini teşvik etmesini sağlar.

Kovanın dışında, kraliçe feromonları potansiyel gözetmenlere (erkek dron arıları) çeken bir seks işlevi görür. Ayrıca, kovandaki dron (erkek arı) popülasyonunu düzenlerler.

Kraliçe feromonları, tarak yapımı, yavru yetiştiriciliği, yiyecek arama ve yiyecek depolama gibi birçok işçi arı faaliyetini teşvik eder.

Kovanın girişindeki işçi arılar, yiyecek arama arılarını kovanlarına geri götürmeye yardımcı olan feromonlar üretir. İşçi arı karnının ucundaki Nassanoff bezi bu çekici kokudan sorumludur.

İşçi arılar, koloniden ani ve belirleyici saldırganlığı tetikleyebilecek alarm feromonları üretir.

Koloninin yavruları (gelişen arı larvaları ve pupaları), işçi arıların yavruların cinsiyeti, gelişim aşaması ve beslenme ihtiyaçlarını tanımasına yardımcı olan özel feromonları salgılar.

BAL ARILARI NASIL DANS EDER?

Bal arısının belki de en ünlü ve etkileyici “dili” nektar, polen veya su haberleriyle kovana dönen işçi arılar tarafından yapılan bir dizi dansla iletilir. İşçi arıları, kesin desenleri kullanarak tarakta dans eder. Dans tarzına bağlı olarak, bal arılarının kız kardeşleriyle çeşitli bilgiler paylaşılmaktadır. Toplayıcı arıların keşfettiği yiyeceklerin yeri ve türü hakkında oldukça doğru bilgiler elde edebiliyorlar.

İki yaygın dans türü, yuvarlak dans ve sallanma dansıdır. Yuvarlak dans, gıda kaynağının kovana yakın olduğunu (10-80 metre içinde) bildirir.

Kovandan daha uzakta bulunan bir besin kaynağı için, işçi arısı, sallantılı dansı gerçekleştirir. Dans eden arı sekiz rakamı oluştururken karnın titreyen yan yana hareketini içerir. Sallantının canlılığı, tekrarlanma sayısı, dansın yönü ve arının çıkardığı ses, gıda kaynağının yeri hakkında inanılmaz derecede kesin bilgiler iletir.

Dans eden arılar, potansiyel acemilerle kovana geri getirdikleri güzelliklerin tadına bakmak için performanslar arasında durur. Dansla birleştiğinde, numuneler yemeğin nerede bulunabileceği ve hangi çiçekten olduğu hakkında ek bilgi sağlar.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat