23 Ekim 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 199
  • 0

Balın antienflamatuar özellikleri vardır ve soğuk algınlığı ve grip ilaçlarında yaygın bir bileşendir. Ama bal astımı tedavi edebilir mi?

Bal, öksürük ve boğaz ağrıları için yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır ve astımı olan kişilerde bu belirtileri azaltabilir .

Aşağıda, bal için astım kullanmanın ardındaki araştırmayı araştırıyoruz. Ayrıca dahil olan riskleri de açıklarız.

Bal astım semptomlarını tedavi ediyor mu?

Balın astımı olan insanlar için bazı yararları olabileceği anlaşılıyor. Öksürüğün kontrolünde özellikle etkili olabilir.

Bal, tükürük üretimini arttırır. Tükürük solunum yollarını yağladığından ve boğazdaki tahrişi azalttığından öksürük azalabilir.

Bal ayrıca antienflamatuar özelliklere sahiptir ve azaltmak Güvenilir Kaynakastıma eşlik eden hava yollarının şişmesi.

California Üniversitesi sağlık departmanı Los Angeles, yetişkinlerin öksürüğü azaltmak için yatmadan önce 2 çay kaşığı bal almasını önerir .

Kanıtlar bal ile ilgili diğer teorileri astım tedavisi için desteklememiştir.

Örneğin, astım balının bazı savunucuları, bu yöntemin bir bireyi polene duyarsızlaştırmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Polen, astım krizlerini tetikleyebilen yaygın bir alerjendir

Araştırma ne diyor?

En alakalı araştırmalar balın etkinliğini bir öksürük önleyici olarak test etmiştir.

Bu çalışmaların çoğunun, balın astım yerine üst solunum yolu enfeksiyonları üzerindeki etkilerini araştırdığına dikkat etmek önemlidir, ancak bu iki durumun benzer semptomları olabilir.

2012’den bir çalışmaya , üst solunum yolu enfeksiyonları olan 1-5 yaşları arasındaki 300 çocuk dahil edildi. Araştırmacılar bazı çocuklara turunçgil balı, okaliptüs balı veya Labiata balı verdi. Diğerleri plasebo aldı .

Bal alan çocuklar gece uykusuzluğundan kurtuldu, bu da uykuda iyileşme ile sonuçlandı.

bir Güvenilir Kaynakİnceleme 2012’den itibaren akut öksürüğü olan toplam 265 çocuğu içeren iki klinik çalışmanın sonuçları incelenmiştir.

Bal ve öksürük baskılayıcıların etkinliğini karşılaştırırken araştırmacılar, balın, öksürük baskılayıcılarda yaygın olarak kullanılan iki bileşen olan difenhidramin veya dekstrometorfandan daha etkili veya biraz daha etkili olduğunu bulmuşlardır. Bal ayrıca öksürüğü tedavi etmekten daha iyiydi.

Çalışmaların çoğu, sözlü olarak alınan ancak bir hayvandan alınan balı içermektedir. Güvenilir Kaynakçalışması2014’ten itibaren inhale balın astım semptomlarını azaltıp azaltmadığı test edildi. Sonuçlar balın etkili olduğunu göstermiştir. Ancak, insanlarda ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

Riskler

1 veya 2 çay kaşığı bal alırken çoğu insan için güvenlidir, birkaç istisna vardır.

Göre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Trusted Source1 yaşın altındaki bebeklere botulizm riski nedeniyle bal verilmemelidir .

Botulizm, Clostridium botulinum bakterisinin neden olduğu nadir bir zehirlenme türüdür . Botulizm kusmaya, nefes almada zorluğa ve felce neden olabilir ve yaşamı tehdit edici olabilir. Öncelikle kirli toprak ve yiyecek yoluyla bulaşır.

Bal botulizm sporları içerebilir. Yetişkinlerde ve daha büyük çocuklarda görülen doğal savunma sistemi bakterilerin çoğalmasını önlerken bebekler daha zayıf bağışıklık sistemine sahiptir ve tükettikleri sporlar büyüyüp toksinler salgılayabilir. Balın pastörize edilmesi botulizm riskini ortadan kaldırmaz. 12 ayın altındaki bebeklerde bal olmamalıdır.

İnsanlar ayrıca bala alerjileri olabilir. Bu alerji genellikle balın arı zehiriyle değil polenle kirlenmesiyle ilgilidir. Arı sokmasına alerjisi olan bir kişi mutlaka bala alerjik değildir.

Bal üretilirken, ağaçlardan ve diğer bitkilerden gelen polenlerle kirlenebilir. Polen alerjisi olan biri bal yerken belirti yaşayabilir.

Bala alerjik reaksiyon belirtileri şunlardır:

  • hapşırma
  • kurdeşen
  • sulu gözler
  • burun akıntısı

Eğer reaksiyon şiddetli ise, hırıltıya, göğsün gerginlik hissine ve solunum zorluğuna neden olabilir. Ciddi bir alerjik reaksiyon tıbbi bir acil durumdur ve acil bakım gerektirir.

Astım için diğer tedaviler

Bal, bazı astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak tek başına bal astımı etkili bir şekilde yönetemez.

Ek tedaviler şunları içerebilir:

Alerjenlere maruz kalmanın azaltılması

Astım, alerji ile yakından ilişkilidir. Bazı durumlarda, bir alerjenle temasa geçmek astım semptomlarını tetikleyebilir.

Alerjenlerin belirlenmesi, bir kişinin gelecekteki maruz kalmasından kaçınmasına yardımcı olabilir. Örneğin, polen alerjisi olan bir kişi, dışarıda geçirdikleri zamanı sınırlamalı ve polen sayısının yüksek olduğu günlerde pencerelerini kapatmalıdır.

Sigara içmemek

Sigara içmek özellikle astım hastalarına zararlıdır. Sigara içmek hava yolunda saç benzeri lifler olan kirpikleri tahrip eder.

Astımı olan insanlar zaten hassas hava yollarına sahiptir ve sigara içiminin sağladığı zarar nefes almayı daha da zorlaştırabilir.

Bir inhalatör kullanma

Aniden ortaya çıkan semptomları tedavi etmek için insanlar genellikle bronkodilatör içeren inhalatörleri kullanır. Bu ilaçlar solunum yollarındaki gerilmiş kasları gevşeterek nefes almayı kolaylaştırır.

Bazı astım inhalatörleri astım semptomlarını önlemek için geliştirilen ilaçlar içerir.

Bir doktor, astım semptomlarını uzak tutmak için günlük kullanım için uzun süreli bronkodilatörler ve kortikosteroid inhalatörleri önerebilir.

Sonuç

Küçük bir bal, astımlı çocuklarda ve yetişkinlerde öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak bebeklere verilmemelidir.

Araştırmalar balın astım ilaçlarına alternatif olduğunu göstermez.

Bal bir çok markette, sağlık markette ve çevrimiçi olarak satın alınabilir .

Astım semptomları fark eden herkes doktorla konuşmalıdır. Etkili tedaviler mevcuttur.

Astım atakları şiddetli olabilir ve doktor tarafından verilen bir planın izlenmesi esastır.

 

Bal ve Astım Konusunda Daha Fazla Bilgiye Sahip olun


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat