1 Ağustos 2019/Sağlık
  • Tarafından balkonak
  • 369
  • 0

Ballı Su Zayıflatır mı?

Fazla kilo için mücadele etmek mi yoksa mide rahatsızlıklarından bıktınız mı? Bal ve limon suyunun belirli bir mucize karışımının hem sorunlarınızın çözümü olduğunu hem de sizi yüksek enerji ve bağışıklık seviyelerine bırakabileceğini söylesek ne olur?  Hem bal hem limon, vitamin ve minerallerin güç kaynağıdır. Bal, bağışıklığınızı arttırmaya yardımcı olan hayati antioksidanlar ve flavonoidlerle doludur. Glisemik indeks düşüktür ve bu nedenle kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutar. Öte yandan limon, zengin bir C vitamini kaynağıdır ve detoksifiye edici madde olarak işlev görür. Limon yardımında sindirimde bulunan pektin lifleri. Metabolizmanızı arttırdığı ve kilo vermenize yardımcı olduğu için gününüze bir bardak bal-limon suyu ile başlamanız tavsiye edilir. İşte her gün bal-limon suyu içmenin altı faydası.

1. Sindirimi Artırır

Ilık suda bal ve limon tüketmek kabızlığın giderilmesine yardımcı olur ve sindirimi artırır. Bal ve limon, kolonu temizleme ve sindirilmemiş yiyecekleri ve diğer toksinleri vücuttan atma potansiyeline sahiptir. Gelişmiş sindirim, kilo kaybına daha fazla yardım edebilecek gelişmiş metabolizma anlamına gelir.

2. Metabolizmayı Güçlendirir

karnına bir bardak içmek vücudunuzu yağ yakma modunda alır ve istenmeyen yağlara çarpmasını önler.

3. kabızlık önler

Birkaç damla ballı limon suyu, kabızlık için etkili bir çözüm olabilir. Limonda bulunan lifler, irritabl barsak sendromunun belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Midenin içeriğini hareket ettirmeye yardımcı olan ve yiyeceklerin bağırsaklardan akmasını sağlayan ılık su içmek.

Bal Suyu Nasıl Yapılır?

Bal suyunun, yatıştırıcı boğaz ağrısından muhtemelen kilo vermeye yardımcı olmak gibi inanılmaz faydaları vardır. Ani tatlı bir özlem için mükemmel bir çözümdür, çünkü doğaldır ve şeker içermez. Düz bal suyu çok çekici gelmiyorsa, tarçın veya limon suyu gibi şeyler ekleyebilirsiniz.

Malzemeler
1 ila 2 yemek kaşığı (15 ila 30 gram) bal
1 su bardağı (240 mililitre) sıcak su

Bal Suyu Yapımı

1- Biraz su kaynat. Bunu yapmak için bir su ısıtıcısı veya mikrodalga kullanın. Sıradan musluk suyu çok fazla mineral ve kimyasal içerdiğinden, saf su veya musluk suyu kullanmaya çalışın.
Mikrodalga kullanıyorsanız, 1 ila 2 dakika ısıtın.

2- Suyu bir bardağa dökün ve biraz soğumasını bekleyin. İdeal olarak, su ılık olmalıdır. Sıcak olabilir, fakat kaynamamalıdır. Kaynar sıcak suya bal eklenmesi, baldaki bu kadar sağlıklı kılan iyi enzimleri yok eder.

3- Kupa 1 ila 2 yemek kaşığı bal (15 ila 30 gram) ekleyin. Çok büyük tatlı bir dişiniz yoksa, sadece 1 çorba kaşığı (15 gram) kullanın.

4- Bal eriyene kadar karıştırın. Balla ölçtüğünüz aynı kaşığı kullanın. Bu şekilde, hiç bal harcamazsın.

5- Bal suyunun tadına bakın ve gerekirse daha fazla bal ekleyin. Bal suyu çok tatlı yapacaktır, ancak suyunuzun daha tatlı olmasını isteyebilirsiniz. Balın sadece suyu hafifçe tatlandırması gerektiğini unutmayın. Neredeyse saf bal olan bir şey içmek istemezsin.

6- Bal suyunu hala sıcakken iç. Bu, baldan en fazla faydayı elde etmenizi sağlar. Balın en önemli yararlarından biri, bir boğaz ağrısının yatıştırıcı olmasıdır.

Bal ile ılık su içmek neden sağlıklı?

 

Öksürük ve boğaz enfeksiyonu ile savaşır

Kışlar ve musonlar boyunca, biri öksürük ve boğaz ağrısına yol açar. Bal solunum yolu enfeksiyonları için doğal bir tedavi olarak kabul edilir. Öksürüğe karşı savaşabilecek antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Bal doğal bir tatlandırıcı olduğu için balla şeker alabilirsiniz. Bal, kolesterol ve yağ emilimine yardımcı olan amino asitleri, mineralleri ve vitaminleri içerir, böylece kilo alımını önler. En iyi sonuçları almak için sabahları aç karnına uyanır uyanmaz, bir miktar bal ve ılık su karışımı içiniz. Enerjik ve alkalili kalmanıza yardımcı olur.

Cilt temiz ve berraklaşır

Antibakteriyel özellikleri sayesinde cildin temiz ve berrak kalmasına yardımcı olur. Limonla karıştırıldığında karışım kanın arındırılmasına yardımcı olur ve kan hücrelerinin üretimini arttırır.

Bağışıklık sistemini

güçlendirir Organik veya çiğ bal, bakterilere karşı koruma sağlayan çok miktarda mineral, enzim ve vitamin içerir. Güçlü bir antioksidan olan bal ayrıca vücuttaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur.

Sindirimi artırır

Bal suda çözündüğü zaman, yiyeceklerin geçişini kolaylaştırarak hazımsızlığa (asidik veya mide rahatsızlığı) yardımcı olur. Aynı zamanda vücutta üretilen gazların nötrleştirilmesine yardımcı olur.

Alerjileri yatıştırır

Ballı ılık su, özellikle kombinasyonu günde en az üç kez aldığınızda sizi nemli tutar. Alerjileriniz için bir tedavi değildir, ancak alerjik semptomları azaltır ve rahatlamanıza yardımcı olur.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat