22 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 415
  • 0

Bal ısıtılınca bozulur mu? Bugün sizlere çok yüksek besin değeri olan balın ısıtıldığı zaman bozuluyor mu? Sorusuna cevap vermek için bu yazımızı yazma gereği duyduk. İşte detaylar…

Öncelikle herkesin evinde mutfağında olması gereken bir besin olan balın, orijinal yani gerçek bal olmasına özen göstermemiz gerekiyor. Birçok internet sitesi veya marketlerde satılan balın ne olduğunu bile bilmiyoruz. Bunun için özen gösterirken, bal hakkında bozulma durumunu da es geçmememiz gerekiyor.

Bal ısıtılınca bozulur mu?

Bal ısıtılınca hem bozulur hem bozulmaz. Çünkü raflarda gördüğünüz beni satın al diye bağıran o parlak balların aslında ciddi bir işlemden geçip orada durduğunu belirtelim.

Eğer bir bal yanlış bir işlem sonucu ve bilmeyen bir kişi tarafından ısıtılırsa bal bozulacaktır.

Bal neden ısıtılır?

Bal satıcıları genelde balı ısıtır ve aniden soğutur. Bunun sebebi ise balın kristalleşmesini engellemek içindir. Yani o canlı duran parlak ballar aniden ısıtılıp aniden soğutulur ki, ilerleyen zamanda kristalleşme şekerlenme durumu olmasın ve alıcılar memnun kalsın.

Ancak balın bir ısıtılma derecesi olduğunu belirtelim. Bunun için eviniz de sizlerde balın şekerlenmesinden sonra eski haline getirmek için ısıtmanız gerekiyor.

Isıtma işlemini ise bir kap içerisinde su doldurun ve bu suyun derecesi 40 derece civarında olsun. Balı içerisine kavonozuyla bırakın ve eridiğini göreceksiniz. Sonra donacak ve yiyebilir duruma gelecektir. Yüksek sıcaklıkta balı ısıtırsanız eğer, enzimler öleceği için bal bozulacaktır.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat