25 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 282
  • 0

Bal arıların çiçeklerden almış olduğu nektarın bal midesinde invertaz enzimi ile kimyasal değişim gerçekleştirerek bir besindir. Bu besinin mucizevi olduğunu belirtelim. Çünkü bal son kullanma tarihi olmayan tek besin diyebiliriz. Mısır’da 3000 yıldan daha fazla sürede olan balların halen daha bozulmadığı biliniyor.

Balın bozulmama sebebi çok fazla aslında. Bal doğal olarak bir asidik besin olarak geliyor. PH değeri 2-4.5 arasında ve bakterilerin üremesi engelleniyor. Bunla beraber içerisindeki şeker Higroskopik olduğu ifade ediliyor. Çok az su ihtiva edecektir. Su değerse bakteriler üreyecektir. Yani bozulacaktır.

Peki bal neden bozulmuyor?

Bunun tek bir sebebi var oda arıların gizemi diyebiliriz. Bal yapımı öncesinde nektar ve polenlerden bal üretmek için özelleşmiş mideleri bulunuyor. Bu mide içerisinde glukoz oksidaz adında bir enzim bulunmakta. Daha sonra ise bal için bu nektarı kusarlar. Bu enzim sonucu Glukonik asit ve hidrojen peroksit gibi bazı ürünler ortaya çıkar. Bu yan ürünlerde balın bozulmasını engelleyen bir duvar örüyor.

Tabii ki bunun yanında balın içerisinde diyastaz yada amilaz, nikotin invertaz gibi birçok enzimin bulunduğu söyleniyor. Bu enzimin bazıları bitkilerden olurken, bazıları ise arının salgı bezlerinden ortaya çıkıyor.

Yinede balın bozulmaması için ağzı kapalı bir yerde muhafaza edilmesi şart.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat