26 Kasım 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 194
  • 0

Aslında, bozulmayan tek besin olarak kabul edilir. Bununla birlikte, zamanla kristalleşir (kalınlaşır ve bulanıklaşır). Bu durumda, kapağı kavanozdan çıkarın, bir su kabına koyun ve bal orijinal kıvamına gelinceye kadar kısık ateşte ısıtın. Balınız plastik bir kapta ise, önce başka bir kaba dökün.

Pota üzerinde yakın bir saat tutun ve istediğiniz kadar ısıyı ayarlayın. Suyun kaynamaya gelmesini beklemeyin. Balın çok yüksek bir sıcaklığa maruz bırakılması birçok faydalı enzimini öldürür.

Bal Isıtmanın Diğer Yolları

Balınızı mikrodalga fırında da ısıtabilirsiniz. Sadece 30 saniye pişirin, karıştırın ve şeker tekrar bala eriyene kadar tekrar ısıtın. Sadece bu yöntemin, ham balda bulunan faydalı enzimlerin ve özel özelliklerin tümünü öldürmesinin muhtemel olduğunu bilin.

Bu nedenle, pastörize edilmiş balın kristalini çözmek için sadece mikrodalga yöntemini kullanmak isteyebilirsiniz. Tüm bu özel nitelikler baldan zaten kaybolacak.

Balın Buzdolabında Saklanması

Balın erken kristalleşmesini önlemek için oda sıcaklığında saklayın. Balın buzdolabında saklanması hızla kristalleşmesine neden olur ve kötü gitmediğinden gerekli değildir.

Tabii ki, çiğnenebilir tatlı bir atıştırmalık olan kristalize balı tercih ediyorsanız, soğutma yolu budur. Ayı şeklindeki bir şişede veya başka bir kapta olduğunda kristalize balın çıkarılmasının zor olacağı tavsiye edilir. Bir plaka veya başka bir düz yüzeye yayın, böylece ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesilebilecek uzun bir kristalize bal şeridi elde edersiniz.

Bal Kullanmanın Diğer Yöntemleri

Balın boşa gitmemesini sağlamak için, balınızı ölçmeden önce ölçüm kabınıza veya kaşığınıza pişirme yağı püskürtün veya sıcak su altında çalıştırın. Bu, bir reçete eklediğinizde balın fincandan veya kaşıktan düşmesine neden olur, böylece hiçbir şey geride kalmaz. Bugünlerde bal kadar pahalı olduğundan, hiçbirini kanalizasyona yıkamak istemezsiniz.

Sıkışmış bir kapağınız varsa, jantın çevresinde sertleşmiş balı yumuşatmak için kavanozu bir dakika sıcak su altında çalıştırın. Tekrar çevirmeye başladığınızda kapak hemen gevşetmelidir.

Bal Yer Değiştirme

Eğer balınız bittiyse, başka bir kavanoz için dükkana gelinceye kadar birtakım ikameler kullanabilirsiniz . Nitekim, badem ve gelen bal yerini alabilir üzerinde 70 maddeler vardır vanilya özü ile yenibahar ve hatta bira.

Gıdaların Raf Ömrü Hakkında Daha Fazla Bilgi

Uzun bal sürer nasıl merak yaparken, hakkında bilgi edinmek için zaman ayırın kiler gıdaların raf ömrü , buzdolabında gıdaların raf ömrü ve dondurulmuş gıdaların raf ömrü . Balın aksine, dolabınızdaki ve kilerinizdeki diğer pek çok şeyin son kullanma tarihi vardır.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat