12 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 382
  • 0

Tüm bal kullanıcıları için gerekli olan çok ilginç ve önemli bir soru. Bu bilgi aynı zamanda piyasada hangi balın alınacağını seçmenize yardımcı olacaktır.

Balın işleme sırasında 45 ° C’nin üzerinde ısıtılmaması veya ısınmaması gerektiğinden “pastörizasyon” kelimesini kullanmak uygun olmaz.

Neden bal işlenmeli?

Bal alındığında, bal kalıntılarını, yapraklarını, küçük çubukları, toz partiküllerini vs. içerebilir, balın raf ömrünün uzaması için çıkarılmalıdır, aksi takdirde balı kristalize eder veya fermente eder. Balın kristalleşme veya fermente olma olasılığını azaltmak için işlem yapılmasını gerektirir. Ancak büyük markalar hiçbir şans almak istemiyorlar ve bu nedenle balı 75 ° C’nin üzerine ısıtıyorlar ve balı tamamen denatüre eden balı filtreliyorlar, bu arada insan vücudu için gerekli olan tüm temel polen tanelerini yok ediyorlar. Büyük markaların önerdiği balın buzdolabında saklansanız bile kristalleşmemesinin sebebi bu. Sadece “ısıtılmış ve süzülmüş” olan ama “pastörize edilmiş ve süzülmüş” olmayan balları Balkonak markası altında bulabilirsiniz.

Ham bal pastörize baldan daha sağlıklı mıdır?

Kovandan elde edilen bal, yaklaşık% 80 – 83 şeker (fruktoz, glikoz ve sukroz karışımı) ve% 17 ila 20 nem ve <4 (3.5 ila 6.0) pH’ına sahiptir. Proteinler, fitokimyasallar, antioksidanlar vb. Gibi birkaç küçük bileşeni vardır ve arıların balı topladığı çiçeklerden (mono çiçek veya karışık çiçek) özü (aroması) vardır.

Genellikle farklı bakterilere (hücreler ve sporlar), maya hücrelerine ve mantarlara (sporlar ve hyphae) sahip olabilir. Bakteriyel sporlar, Clostridium botulinum patojenleri olabilir (büyüme sırasında ölümcül botulin toksini üreten hücreler).

Bununla birlikte, bu mikropların hiçbiri, çok düşük su aktivitesi (yüksek viskozite) ve düşük pH nedeniyle ham balda yetişemez. Çok nemli bir ortamda ve / veya dikkatsiz kullanım nedeniyle suyu karıştırarak (özellikle üst kısmı uzun süre açık tutularak).

Teorik olarak, mikropların hiçbiri çiğ balda yetişemez. Nem seviyesi yükselirse, bazı ozmofilik mayalar büyüyebilir ve balı fermente edebilir.

Ham bal, farklı zaman ve sıcaklık kombinasyonunda pastörize edilir, biri, 30 ° C’de 65 ° C’de ısıtmaya ve sonra soğumaya benzer. Bu işlem, yerleşik maya hücrelerinin (ve mantar sporları ve hücrelerinin) öldürülmesini sağlamak için ticari bal işlemcileri tarafından yapılır; çoğu bakteri hücresi kendi süreçleri tarafından öldürülecek, ancak çiğ balda çoğalmadıkları için asıl amaç bu değil. Clostridium botulinum da dahil olmak üzere bakterileri öldürmez. Pastörizasyon ayrıca baldaki eşsiz tadı ve bazı küçük bileşenlerin (ayrıca kristallerin oluşumunu) azaltır.

Ham veya pastörize balda Clostridium botulinum sporlarının varlığının iki ana konusu:

1. 2 yaşın altındaki bebekler baldan (veya kir gibi herhangi bir kaynaktan) sporları tüketirse, Clostridium botulinum sporları çimlenebilir, büyüyebilir ve GI kanalında toksin üretebilir (2 yaş altı) ve botulin toksisitesi gibi semptomları indükleyebilir (2 yaş altı). bebek botulizmi).

2. Bağışıklık sistemi zayıflamış yetişkinlerde, tüketildiğinde sporlar da aynı şekilde botulizme neden olabilir.

Bu nedenle, bal kaplarını etiketlemek gerekir: bebekler ve bağışıklığı baskılanmış kişiler tarafından tüketilmemelidir.

Şimdi sorunuzu sağladığım arka planla cevaplamak için:

Ham bal güvenlidir ve eşsiz lezzet ve bazı diğer bileşenleri sağlar; ancak bu bileşenler bu kadar küçük miktarlarda bulunur ve balın, diğer birçok sağlık yararına sahip olduğunu (dahili olarak) doğru ya da rasyonel olmadığını desteklemek için nispeten az miktarda tüketiriz (kaşık halinde); sadece sağlık tutkunu hile. Tüketici yararına sahip olmak için, kişi çok fazla yemek yemeli (bardakta olabilir), ancak bir kişi balın sofra şekeri ile aynı kaloriye sahip olduğunu (4 kalori / g) ve sağlık danışma gruplarının sınırlı miktarda şeker almasını önerdiğini anlamalıdır.

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat