19 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 446
  • 0

Bal neden şekerlenir? Bugün en fazla bal hakkında merak edilen bir soruya daha cevap vereceğiz. Bal neden şekerlenir ki? diye söylediğinizi duyar gibiyim. Ama balın şekerlenmesi iyi bir durumdur. İşte detaylar…

Bal, arılar tarafından birçok farklı türde çiçekten alınan nektarların bal midesinde enzim ile karıştırılarak bir işlemden geçmesinden sonra peteklerde yer alması ve daha sonrada besin olarak karşımıza çıkmasına diyoruz.

Bal neden şekerlenir?

Balın ani sıcaklık değişimine uğraması sonucu oluşur. Örnek şuan oda sıcaklığında bir balı aniden soğuk bir odaya alsanız ve daha sonra ani bir dalgalanma ile sıcak bir ortama koyarsanız şekerlenme olacaktır.

Balın şekerlenme durumunu hepimiz görmüşüzdür. Şekerlenmeyen bal aslında iyi bal gibi durmuyor. Normalde herkes şöyle düşünür; bal şekerlendi bu adi baldır. Hayır kesinlikle bu adi bal değildir.

Satıcılar balın daha erken satılması için, balı çok hızlı bir şekilde ısıtır ve aniden soğuturlar. Bu şekilde işlem gören ballar şekerlenmez ve yapısı da bozulabilir. Daha parlak ve canlı durduğu için satışa çok kolay gelen ballardır.

Ancak evinizdeki bir bal şekerlenmiş ise, bu balın gerçek bir bal olduğunu ve hiçbir işlem görmemiş olduğunu belirtelim.

Bu bakımdan arıların yapmış olduğu gerçek balın kristalize olduğunu belirtelim.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat