12 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 552
  • 0

Bal Saklama, Bal nasıl saklanır? Bugün sizlere merak ettiğiniz en önemli konu balların nasıl saklanabileceği yani korunabileceği hakkında çok merak edilen soruları cevaplayacağız. İşte detaylar…

Balkonak Ham Ballarından Satın Al

 

Bal besin değeri çok yüksek olan ve sağlık açısından en önemli besinlerden biridir. Günlük düzenli tüketmemiz gereken balın korunması da yemesi kadar önemlidir. Ancak konu korunma olunca, işler biraz değişiyor.

Bal nasıl saklanır?

 

Evinizde yer alan balı çok basit bir şekilde saklayabilirsiniz. Ek bir iş yapmaya gerek yoktur. Bal saklamak için, normal kutusunda veya cam kavanozunda yada satın alırken gelen metal kabın içerisinde saklayabilirsiniz.

Oda sıcaklığında olması yeterlidir. Balın ek olarak bir işlem görmesine ise gerek yok çünkü içeriğinde yer alan maddeler onu zaten koruyacaktır. Sizler sadece su değdirmeyin yeterli.

 

Ham Bal Nasıl Saklanır?

 

Ham bal ticari veya kimyasal olarak hiçbir şekilde işlem görmemiş baldır. Arı kovanından mutfağınıza kadar saf ve sıhhatsiz. Ve inanılmaz sağlıklı! Bal, serbest radikallerle savaşan antioksidanlar, mineraller, vitaminler ve enerji artırıcı, sağlıklı karbonhidratlarla doludur. Ve daha iyi olur – çiğ bal saklaması çok kolaydır. Koruyucu olmasa bile, bal kilerinizin rafında neredeyse hiç durmadan kalacaktır. Ham bal kadar sert olduğundan, en uygun tadı, dokuyu ve kaliteyi korumak için uygun şekilde depolamak önemlidir.

Hava geçirmez cam kavanoz

Çiğ balı hava geçirmez bir cam kavanozda saklayın. Balın kalitesini korumak için kavanozun kapağının uygun şekilde ve sıkıca tutturulması esastır. Çiğ bal kavanozu doğrudan güneş ışığından uzakta saklayın. Bir mutfak dolabı veya kiler içinde idealdir. Ham balı, ideal olarak 70 ila 80 derece Fahrenheit arasındaki sıcaklıkları koruyan serin bir ortamda saklayın. Balı, ocağınız, fırınınız veya buzdolabınız gibi ısı üreten cihazların yakınında saklamaktan kaçının.

Kristalize balı daha sıvı hale getirmek için kabın tamamını ılık su ile ısıtın. Balınız donduysa endişelenmeyin. Donan bal nasıl çözülür  ile alakalı bazı fikirler bulabilirsiniz.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat