22 Nisan 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 357
  • 0

Balın şekerden daha sağlıklı olması gerekiyor,  Çünkü bu… doğal değil mi?

Bal ve diğer doğal tatlandırıcıların teşviki konusunda bir çok sınırda sansasyonalizm görüyorum, bu yüzden bal ile şekerin arasındaki şeyleri açıklığa kavuşturmaya çalışacağımı düşündüm.

Bal hayranıyım ve diğer tüm yiyecekler gibi eşsiz besinler içerdiğini düşünüyorum, ancak içerdiği şekerlerin vücudunuzu nasıl etkilediği kadar, ebil şekerinden çok farklı olduğu konusunda bazı yanlış düşünceler olduğunu düşünüyorum.

Bu postanın amaçları için, granül şeker kamışı şekerine “şeker” diyeceğim, çoğu zaman beyaz, toz şeker aslında GDO şeker pancarından üretiliyor. Bu nedenle jenerik “şeker” den uzak duruyorum – GDO’lardan ve kimyasal olarak işlenmiş yiyeceklerden kaçınıyorum. Fakat sükroz sükrozdur . Hem geleneksel şeker kamışı şekeri (buharlaştırılmış şeker kamışı suyundan yapılır), çok işlenmiş olsun olmasın, hem de pancar şekeri çoğunlukla sakarozdur.

Bal ve şeker arasındaki gerçek farklar

Hem bal hem de şeker, kabaca eşit miktarda glikoz ve fruktozdan oluşur. Temel fark, bal ile iki molekülün birbirinden ayrı ve birbirine bağlı olmamasıdır – bal, esas olarak monosakaritlerden oluşur .

Ancak bu tür karbonhidratları sindirdiğinizde ne olur? Hem monosakaritler hem de disakaritler, sonunda aynı şey haline gelir ; bunun nedeni disakaritler ve polisakaritler (daha da karmaşık şeker zincirleri), ayrı ayrı şekerlere veya monosakaritlere sindirilir ve parçalanır. Bal yediğinde glikoz ve fruktoz oluyorsun. Şeker yediğinde sakaroz alırsın.ız.

Her ikisi de aynı şekilde kan şekeri yükseltir. Bu mutlaka kötü bir şey değil – vücudunuzun metabolizmasını desteklemek için kan dolaşımında glikoza ihtiyacı var. Her ikisi de basit şekerler olan şeker ve bal, aslında “yüksek” GI kategorisinde sayılmayan benzer glisemik indeks değerlerine sahiptir.

Bal ve şeker kamışındaki şekerler, vücudun farklı bölgelerinde sindirilir ve metabolize edilir. Şekerli sakaroz, ince bağırsakta bulunan, onu sindirmek ve bağlanmış şekerleri ayrı ve daha kolay elde edilebilen fruktoz ve glikoz halinde parçalamak için bir enzim gerektirir . Oradan, glukoz doğrudan hücreleriniz tarafından enerji için kullanılmak üzere kan dolaşımına salınabilir, bununla birlikte fruktoz önce glukoza dönüştürülmelidir – bu dönüşümün bir kısmı ince bağırsakta, bazıları da karaciğerde olur. Balın durumunda fruktoz ve glikoz zaten ayrıldı ve enzim sindirimi gerektirmez, ancak fruktoz hala glukoza dönüştürülmek veya karaciğer terkibi için karaciğere bırakılmak üzere ince bağırsağa ulaşana kadar beklemek zorundadır. Ancak başlangıçta baldan gelen serbest glikoz, vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için daha hızlı kullanılabilir.

Bu nedenle, bir dağa tırmandığınızı ve hızlı bir enerji artışına ihtiyacınız olduğunu – bal çubuğu veya balla yapılan bir enerji barı, şu anda mevcut olan glikozdan şekerin alacağından biraz daha hızlı olacağını size söyleyelim. Şeker sonunda size glikoz da verirdi – biraz daha uzun sürüyor.

Ne elde edeceğim , vücudunuzun nihayetinde baldan gelen şeker ile şeker kamışı arasında herhangi bir fark göremediğidir. Öyleyse, şekerin sizin için ne kadar korkunç olduğu hakkında ne istediğinizi söyleyin, ancak baldaki şekerin esas olarak vücudunuzla ilgili olarak aynı şey olduğunu kabul etmeniz gerekir . Her şey sonunda aynı besinler olarak bitiyor – vücudunuza enerji sağlamak için birincil hücresel yakıt kaynağınız olarak hizmet eden glikoz. (Yaşasın, metabolizma !)

Neden bal?

Öyleyse, balın şeker üzerindeki statüsünü yükseltmek için yasal sebepler var mı? Bal, özellikle kaliteli ham bal , normal şekerin sağladığı faydalar sunar.

Yine de benim için şeker yerine balla yemek yemeyi ya da yemek yapmayı tercih etmemin başlıca nedeni , tadı sadece bazı amaçlar için daha iyi çalışıyor ve lezzet ve dokunun daha iyi bir eşleşme olduğu bazı tarifler.

Ancak, balı diyetinize dahil etmenin birkaç iyi nedeni vardır (tadı dışında). İşte balın sağlığa yararlı yararlarından ve sahip olduğu besinlerden bazıları .

Oligosakaritler : Baldaki şekerler esas olarak monosakaritler glikoz ve fruktoz olmasına rağmen, mevcut oligosakaritler olarak bilinen daha karmaşık şeker zincirleri de vardır. Bu şekerler, balın sağlığına ve hatta insülin direncine etkisi olabilecek prebiyotik aktiviteye sahip oldukları gösterilmiş olduklarından bazı balların yararlarından sorumlu olabilir .

Enzimler ve probiyotikler : Arıların kendi küçük arı bağırsaklarında etkileyici bir dizi yararlı bakteri bulunduğu ve bu probiyotik bakterilerin balda da bulunabileceği ve kendi bağırsaklarınızda bulunan laktik asit bakterilerinin çoğalmasına yardımcı olabilir bu sindirimde yardımcı olabilir.

Antioksidanlar : Bal, kalp hastalığı, kanser ve diğer hastalık riskini azalttığı düşünülen bir antioksidan sınıfı olan polifenoller içerir. Düzenli bal tüketimi , kandaki faydalı polifenol seviyelerini artırabilir .
Bol miktarda vitamin ve mineral bulun: Balda bulunan yaklaşık yarım düzine kadar vitamin vardır (C vitamini, niasin ve folat gibi), ancak hiçbiri BKA’nın yaklaşık% 1’inden fazla değildir. Besinsel analizde birkaç mineral görülür, ancak bal her biri için BKA’nın sadece% 0 ila 4’ünü sağlar. Balda bulunan bazı yararlı amino asitler de var.

Antibakteriyel ve antiviral özellikler : Bal, aslında hidrojen peroksit üreten biri de dahil olmak üzere doğal antibakteriyel enzimler içerir. Bu yüzden bal bakteriyel veya viral bir enfeksiyonla uğraşırken bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Mevsimsel alerjileri tedavi etmeye yardımcı olan doğal polen izleri : Yerel, çiğ bal sizin için yerel olan polen izleri içereceğinden (yani, alerji semptomlarınızı tetikleyen polenlerin aynısıdır), balı yemek “bağışıklık kazandırmaya yardımcı olabilir” ”Ya da sizi bu polenlere duyarsızlaştırıyor. Bu, zaman içinde alerji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun oldukça işe yaradığına dair çok sayıda anekdot kanıtı duydum!

Topikal olarak kullanıldığında çok sayıda yarar. Bal, cildiniz ve saçınız için doğal bir nemlendirici olarak ultra nemlendiricidir ve bu antibakteriyel özellikler onu mükemmel bir doğal yara örtüsü haline getirir.

Baston şekere de (özellikle rafine edilmemiş buharlaştırılmış şeker kamışı suyu) bazı benzersiz faydalar da vardır, bununla birlikte başka bir yazı için bir hikaye. Ama sonuçta, balın göz önünde bulundurmaya değer etkileyici nitelikleri var.

Kaliteli bal nasıl seçilir?

Bu avantajların tümü, hemen hemen yalnızca yüksek kaliteli, minimal işlenmiş ve ideal olarak çiğ bal için geçerlidir . Ticari olarak üretilen balın birçok türü ve markası o kadar yüksek bir şekilde işlenir ve işlemden geçirilir; elde edilen bal, sade şeker üzerinde hiçbir fayda sağlamaz.

Peki sağlıklı bir bal istiyorsanız, neye dikkat etmelisiniz? Yerel çiftçileri desteklemek her zaman iyi bir karardır ve özellikle yerel polenlerle ilgili alerji semptomlarını hafifletmekle ilgileniyorsanız, balınızı mümkün olduğu kadar kendi bahçenize yakın bir yerden satın almak en iyisidir.

Balınızdan en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız, gerçekten çiğ olan bal için bahar yapmak istersiniz , böylece yararlı enzimlerin, probiyotiklerin veya diğer besin maddelerinin hiçbiri ısıl işlemden zarar görmez. Yine de, yemek yapmayı gerektiren tarifler için, çiğ balığa israf etmem. Normal organik bal, yine de ısıtılacaksa iyi bir seçimdir.

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat