11 Eylül 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 366
  • 0

Bugün sizlere çoğumuzun merak ettiğini bir konu hakkında çok faydalı ve gerekli bilgileri aktaracağız. Bal şekerlenmesi ve bal şekerlenir mi gibi sorularınıza çok güzel ve anlaşılabilir şekilde cevap vereceğiz. İşte tüm detaylar…

Balın şekerlenmesi nedir?

Bal şekerlenmesi nedir? Çoğumuzun mutfağında veya evinde olan balların bir müddet sonra şekerlendiğini görüyoruz. Aslında şekerlenmenin doğru tanımı kristalleşmedir.

Ballar bir müddet bekledikten sonra şekerleme işlemi görülmektedir. Kristalleşen ballar halk arasında sahte bal olarak algılanır. Ancak kristalleşen şekerlenen bal sahte bal değil de, organik ham baldır. Bunu mutlaka öğrenin.

Balın şekerlenmesi aslında evimizde balın ani bir şekilde ısı değişimine uğramasıdır. Örnek verecek olursak eğer, dolapta olan balı aniden sıcak bir ortama koyarsak bal kendini koruma açısından şekerlenir. Yada kilerde yer alan balı sıcak ortamından hızlıca soğuk bir ortama taşırken kısa süre sonra şekerlenecektir. Ancak şekerlenen balları yeniden tüketmek için bazı yollar mevcuttur. Yazımızın devamında bunlardan bahsedeceğiz.

İyi bal şekerlenir mi?

İyi bal şekerlenir mi? Çoğumuzun mutfağında yer alan bal bir müddet sonra şekerlenir ve bizler bu şekelerme sonucunda bala sahte bal olarak tanım ekleriz. Ancak bu tamamen yanlıştır.

İyi ballar yukarıda ifade ettiğimiz gibi bir süre sonra şekerlenir. Çünkü bal ani sıcaklık veya ısı değişikliklerin kendini koruma amacıyla kristalleşme değişimine uğrar.

İyi balın şekerlenebileceğini söyledikten sonra sizlere bir konudan daha bahsetmek istiyorum. Bal şekerlendikten sonra bu durumu düzeltebilir ve tekrardan tüketebilirsiniz. Bunu ise aşağıda donma kısmında anlatacağım.

Şekerlenme ile donma aynı şeyler mi?

Şekerleme ile donma aynı şeyler mi? Bu soruyu çok fazla sizlerden geldiği için kısaca bir açıklık getirmek istedim. Şekerleme aslında kristalleşme olarak ifade edilir. Donma işlemi de aslında halk arasında kristalleşme yani şekerleme yerine kullanılmaktadır.

Ani ısı değişimlerinde bal donar, şekerlenir veya kristalleşir olarak her şekilde ifade edebiliriz.

Peki donan veya şekerlenen kristalize bal nasıl eski haline döner? Kristalleşen balı bir cam kavonoza koyun. Daha sonra, ise bir kaba sıcak bir su koyun ortalama 40 derece civarında olsun. Kavanozu suya bırakın ve bir müddet sonra o balın eski haline geldiğini göreceksiniz. Ancak çok fazla sıcak su içerisine bırakmayın bu durum bal içerisindeki yapıyı bozacak ve bal bal olmaktan çıkacaktır.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat