16 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 273
  • 0

Bal Testi Nasıl Yapılır? Bugün sizlere en fazla merak ettiğimiz konu olan bal için balın gerçekliğini anlamak adına test nedir ve nasıl yapılır? Sorusuna cevap vereceğiz. İşte merak ettikleriniz…

Bal testi nasıl yapılır?

Bal testi konusunda çok fazla internet ortamında farklı söylentiler ve işe yaramaz uydurma konuların yer aldığını hepimiz biliyoruz. Bu bakımdan bugün sizlere sizi fazla yormadan ve en bilindik işe yarar yöntemlerden bahsedeceğiz.

İlk olarak suyla bal testinden bahsedelim. Su ile bal testi en bilindik yöntemlerin başında yer almaktadır. Bunun için bir bardak suyu hazır edin ve daha sonra bir tatlı kaşığı balı suyun içerisine bırakın. Eğer bal su içerisinde erimeye başlarsa ve çözünürse, bilin ki bu balın içerisinde bazı maddeler daha artık ne koymuşlarsa sahte olduğunu gösterir.  Ancak balın su içerisinde erimediğini dibe çöktüğünü görürseniz, balınız orijinal el değmemiş bir baldır.

b

Bunlara ek olarak ise sirke ile bal testi de yapılmaktadır. Bu yöntem ise en bilindik 2. yöntemdir.

Bunun için ise bir bardak su içerisine biraz sirke dökün ve bir kaç dakika bekleyin. Daha sonra bir tatlı kaşığı balı, bardağın içerisine bırakın. Eğer bir müddet sonra su köpürmeye başlarsa, bal sahtedir. Ancak köpürmez ise bal gerçektir.

Kibrit ile bal testini pek önermiyoruz. Bazı kibritlerde yer alan maddeler sizi yanıltabilir.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat