8 Eylül 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 299
  • 0

Eski zamanlarda tatlandırıcı olarak kullanılan balın keşfi 40.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu kadar uzun bir süre geçmesine rağmen bal hala mutfaklarda yerini almaktadır. Besin değeri oldukça yüksek olan balın,insan sağlığına faydası da oldukça yüksektir. Farklı yemeklerin içerisinde, tatlıların arasında bazen de içtiğimiz içeceklere tatlandırıcı olarak kullanırız.

Uzun yıllardır balın birçok faydasını duyuruyoruz, balın değeri arttıkça sahte ballarda hayatımıza giriyor. Ucuz bal satmak adına şeker oranı daha da arttırılıyor ve piyasaya sunuluyor. Ancak gerçek ballar protein, vitamin, mineral, karbonhidrat ve şeker bakımından faydalı ve zengin bir besindir. Bal nasıl yenir sorusunun cevabını verecek olursak, bal sabah kahvaltılarda tüketilebilir. Süt, ya da bitki çaylarında şeker yerine kullanabilirsiniz. Pastalarda şeker yerine bal kullanabilirsiniz.

Bal Nelerle Birlikte Yenebilir?

Balı günlük hayatta kahvaltılarda tüketebilirsiniz. Kahvaltıda sıcak su ya da süt ile birlikte tüketebilirsiniz. Uyumadan önce ballı süt tükettiğiniz zaman rahat bir uykuya sahip olursunuz ve uyku düzeniniz yerine oturur. Aynı zamanda içeceklerin içine şeker niyetine katabilirsiniz. Şeker kullanmak yerine pastalarda balı kullanabilirsiniz.

Kısacası kekin, pastanın, kurabiyenin içerisine şeker koyulan pastalarda balı kullanabilirsiniz. Çay, bitki çayı, süt gibi içeceklerin içerisine tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz. Balı bu şekilde tükettiğiniz zaman vücudunuza birçok yararı olacaktır. Balın faydalarını öğrenmek için sayfamızdan diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Bal bizim için bu kadar değerliyken onu tüketmenizi tavsiye ederiz.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat