6 Mayıs 2019/Bal
 • Tarafından balkonak
 • 878
 • 0

Bal, yüzyıllar boyunca dünyadaki kültürlerde doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır. İltihaplanmaya karşı savaşan ve bağışıklığı artıran antioksidan özelliklere sahiptir. Birçok insan boğaz ağrısını yatıştırması ve öksürüğü sakinleştirmesi için bal alır. Bal aynı zamanda alerji semptomları için evde bir ilaçtır .

Astım ve alerjiler ilişkili durumlardır, ancak bazı önemli farklılıklar vardır. Ortamdaki polen ve toz gibi şeylere alerjiniz varsa, vücudunuz yanıt olarak antikorlar üretir. Bu antikorlar, histaminler gibi kimyasalların üretimine neden olur. Sıkışıklığa, hapşırmaya, sulu gözlere, kaşıntıya, öksürüğe ve diğer alerjik reaksiyonlara neden olan şeydir.

Balkonak Ham Ballarından Satın Al

 

Aynı antikorlar astım krizini de tetikleyebilir. Ancak alerjiden farklı olarak astım, akciğerlerde ve üst solunum yollarında derinlerde yaşanan bir problemdir. Çevresel alerjilerden daha ciddi bir sağlık sorunudur. Hafif efor sarf edilmesi bile bazı insanlarda astım krizine yol açabilir. Tedavi edilmeyen astım hayatı tehdit edici olabilir.

Bal astımı nasıl tedavi eder?

 

 

Bal, gece öksürük kesici olarak en yararlı olan şifalı doğal bir ilaçtır. Gece astımı denilen astım, öksürük, hışıltılı ve göğüs gerginliğine neden olabilir. Bu belirtiler uykunuzu bölebilir ve sizi rahatsız edebilir.

Araştırmacılar yatmadan önce 2 çay kaşığı bal almayı öneriyorlar. Balın tatlılığının, tükrük bezlerinizi daha fazla tükürük üretmesi için tetiklediğine inanılmaktadır. Bu, solunum yollarınızı yağlayabilir, öksürüğünüzü hafifletebilir. Bal ayrıca bronşiyal tüplerdeki (akciğerlerdeki solunum yolları) iltihaplanmayı azaltabilir ve nefes almanızı zorlaştıran mukusların parçalanmasına yardımcı olabilir.

Astım için bal kullanma önerileri:

1 çay kaşığı 8 damla sıcak su ile karıştırılarak; günde iki veya üç kez .Suyu fazla sıcak yapmamaya dikkat edin.

1/2 çay kaşığı tarçın tozunu bir çay kaşığı bal ile karıştırın ve yatmadan hemen önce alın. Bal ve tarçın boğazdan balgam çıkarmaya yardımcı olabilir ve bağışıklık sisteminize bir destek verebilir.

1/2 limon suyunu bir bardak ılık suya sıkın ve 1 çay kaşığı bal ekleyin. Limon suyunun bağışıklık sistemini güçlendirebilecek antioksidanları vardır ve sümüğü temizlemeye yardımcı olabilir.

Araştırmalar ne diyor?

 

 

Balın astım tedavisinde ve diğer birçok koşulda terapötik değerleri, araştırmacılar tarafından çeşitli çalışmalara maruz kalmıştır.

Bir çalışmada bal, çoğu öksürük baskılayıcı da ana madde olan dekstrometorfanla karşılaştırıldı. Gece öksürüğünün ciddiyeti ve sıklığını azaltmada bal iyi geldiği görüldü.

Başka bir çalışmada balın etkisi ve diğer birkaç “geleneksel olmayan tedavinin” astım üzerindeki etkisi gözlendi. Çalışma, test edilen konvansiyonel olmayan tedavilerin hiçbirinin katılımcıların astımlarına yardımcı olmadığı gözlemlendi.

Bir hayvan çalışmasında aerosolize edilmiş bal, tavşanlarda astım tedavisi olarak test edildi. Çalışmanın olumlu sonuçları vardı, ancak yine de insanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor.

Büyük bir klinik çalışma balın uygun bir tedavi olup olmadığı konusunda daha iyi bir görüş sağlayabilir. Ancak henüz böyle bir çalışma olmamıştır.

Akılda tutulması gereken şeyler

 

 

Bal kullanmanın en büyük endişelerinden biri alerjik reaksiyon riskidir. Arı sokmalarına veya arı polenlerine alerjik reaksiyon göstermişseniz, muhtemelen baldan kaçınmalısınız. Bal alerjisi, aşağıdaki gibi semptomlara neden olabilir:

 • öksürme
 • yutma zorluğu
 • kaşıntı
 • cilt altında şişlik
 • hırıltılı
 • nefes almada zorluk,

İnsanların büyük çoğunluğu için küçük ila orta dozlarda tüketilen bal güvenlidir. Eğer kalp rahatsızlığınız veya sindirim rahatsızlığınız varsa, bal denemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız. Aynı şey, kalbiniz veya sinir sisteminiz için antibiyotik veya ilaç kullanıyorsanız geçerlidir.

12 ayın altındaki çocuklara bal verilmemelidir. Bebeklerde botulizm riski son derece ciddidir. Ayrıca, şeker hastasıysanız, balın kan şekerinizde bir yükselmeye neden olabileceğini unutmayın.

Astım için önemli yaşam tarzı değişiklikleri:

 

 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Sigara içmeyi bırakın.
 • Dışarıda alerjen sayısı yüksek olduğunda içeride kalarak alerjenlere maruz kalmaktan kaçının.
 • Klimanızı kullanın, böylece pencereleri açmadan evinizi serin tutun.
 • Filtreyi sık sık klimalarınızda, temizleyicilerinizde veya nemlendiricilerinizde değiştirin.
 • Evinizi mümkün olduğunca temiz ve alerjenlerden arındırın.
 • İlaçlarınızı ne zaman kullanmanız gerektiği konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uyun.
 • Astım ataklarını nasıl önleyeceğinizi ve sürekli nefes almayı nasıl koruduğunuzu bildiğinizden emin olun.

Ve son olarak organik doğal ballar yiyin!

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Kategoriler:Bal / Genel / Sağlık
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat