30 Nisan 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 425
  • 0

 

Balın ısınmasının olumlu ve olumsuz yönleri hakkında birçok soru alıyoruz. İnternette sizi yoldan çıkarabilecek birçok bilgi var. Mesela, balın ısıtılması onu zehirli kılıyor mu? Isıtılmış bal, tüm sağlık yararlarından yoksun mu? Balı ısıtmak balı tahrip eder mi?

Bunlar, hem üretimde hem de evde kullanımda balın ısınmasıyla ilgili olarak yıllar içinde edindiğimiz bazı sorular.

Isıtılmış Bal Zehirli midir?

İlk olarak, en ciddi endişeyi varsayalım – hayır, balın ısıtılması toksik hale gelmeyecek ve sizi öldürmeyecektir. Ham balın ısıtılması, balın yapısını değiştirir ve potansiyel olarak enzimleri, vitaminleri, mineralleri vb. Zayıflatır veya yok eder (bir saniyede daha fazlası) ancak sizi korkunç bir hastalık veya zehir vermez. Evet, sorduğumuz bir şey bu.

Hama yakın tutulması vücudunuz için harikadır, ancak ısıtmak sizi öldürmez.

Isıtma ve Beslenme

Balın besinsel yararlarına gelince – evet, balın ısıtılması bunlara zarar verebilir. Ancak, balın ne kadar ısıtıldığına ve bunun ne kadar süreceğine bağlıdır.

Örneğin – balı 95 derece ısıtır mısınız? Biz kesinlikle öyle umuyoruz, çünkü kovanın içindeki bu sıcaklığa ulaşabilir. Balın bu sıcaklığa ısıtılması gayet iyi ve çiğ balın sağlığa faydalarını inceliğinde bırakacak.

Kristalize edilmiş balın ısıtılması, balı daha sıvı hale getirmek ve kullanımı daha kolay hale getirmek için harika bir yoldur ve sağlıklı şeyler balda bırakılır. Sadece o 95 derecelik notun çok üstüne çıkma, iyi olacaksın. Balınızın kristallere dönüştüğünü ve bunun büyük bir hayranı olmadığınızı fark ederseniz, tekrar tatmin olana kadar çok yumuşak bir ısınma verin.

Bal ile Yemek Pişirme

 

Bal ile yemek yapmak biraz zor. Fırında veya ızgarada çok yüksek sıcaklıklara uzun süre maruz kalmak kesinlikle faydalı enzimleri ve hatta balınızın tadını bile bozar. Ham bal, bu tür ısıya maruz kaldığında kaybedilecek çok sayıda narin ve farklı tatlara sahiptir. Bu iyi tadı olmaz veya yapmamanız gerektiği anlamına gelmez! Bal için sadece farklı bir uygulama.

Satın aldığınız balın çeşidinin maksimum bal tadına ve maksimum sağlık yararına bakıyorsanız, onu oldukça çiğ tutmak ve bu şekilde yemek istersiniz – tadınıza biraz tatlılık ve bal lezzetini eklemek istiyorsanız akşam yemeği, istediğin kadar pişirebilirsin!

Isıtma İşlemimiz

Balımızın bir kısmını ısıtırız – örneğin ayılardaki sıvı bal – kabın içine akmak için hafifçe ısıtılır. Bizim ham bal , diğer taraftan, değil. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz .

Şiddetli bal arayanlar için organik bal kategorisinde kalmak istersiniz .


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat