21 Ocak 2020/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 175
  • 1

Bal sağlığınıza nasıl yardımcı olabilir?

Bal yüzyıllardır var ve binlerce çeşit var. Hangi özü veya çiçek bazlı balı seçerseniz seçin – yonca, kır çiçeği, karabuğday veya portakal çiçeği – sadece yerel, saf, pastörize edilmemiş veya çiğ olduğundan emin olun . Bal pastörize edildiğinde, işlendiği ve aktif, canlı besinlerini etkileyen bir sıcaklığa kadar ısıtıldığı anlamına gelir. İyileşme, sağlığı teşvik etme ve sindirimi daha kolay olduğu için sadece çiğ bal tüketilmelidir.

Bazı insanlar balı ekarte eder çünkü bu bir şekerdir veya bir hayvandan gelir, ancak inanılmaz tadı ve iyileştirici özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız, tüm tatlandırıcılarda olduğu gibi tadını çıkarın ve ılımlı olarak kullanın.

Bal Akciğer ve diğer organlar için neden önemli?

1. Bal, mide, pankreas ve akciğerleri tonize ederken iyileşmeye yardımcı olur, bu organların astarlarını yatıştırır ve besler.
2. Bal bir şeker olmasına rağmen, besin maddeleri, enzimler ve mineraller ile yüklenir – böylece sadece tatlı bir lezzetten daha fazlasını elde edersiniz.
3. Bal, çeşitli hastalıklara, rahatsızlıklara ve hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilecek antibiyotik özellikleri içerir. Boğaz ağrısından ishale kadar bal, bağışıklığınızı geliştirmeye ve vücudunuzu güçlü tutmaya yardımcı olabilir.
4. Bal (özellikle Manuka balı), sıyrıklar, yanıklar, yaralar ve çatlak cilt gibi yaraların tedavisinde yardımcı olmak için topikal olarak kullanılabilir.

Bal nasıl kullanılır:

1. Doğal özelliklerini korumak için balı düşük ısı sıcaklıklarında kullandığınızdan emin olun. Yüksek ısı, doğal enzimlerini ve minerallerini yok edebilir.
2. Bal çay içine karıştırılabilir, sıcak tahıl üzerine kaşıklanabilir veya ekmek üzerine bulaşabilir.
3. Bal, diplere, sürülere, soslara ve soslara eklenebilir.
4. Bal nemi tutar, bu yüzden şeker yerine pişirme için kullanıldığında, pişmiş mallarınız daha uzun süre taze kalacaktır.

Alış ve Saklama:

1. Bal genellikle sıvı halde bulunur ancak tarakta veya kremalı olarak da bulunur.
2. Farklı çeşitler için yerel marketinize veya sağlık gıda mağazanıza bakın. Balınızı doğrudan bir çiftçi pazarından veya bal çiftliğinden taze alabiliyorsanız, bu her zaman en iyisidir!
3. Balı doğrudan güneş ışığından uzak oda sıcaklığında saklayın. Buzları soğutmayın, balı koyulaştıran ve bulutlu ve grenli hale getiren kristalleşmeyi hızlandırır. (Sıvılaştırmak için: Kapağı çıkarın, bal kabını suyla bir tencereye koyun ve kristaller çözünene kadar yavaşça ısıtın.)

Yabani limon haşhaş somun tarifi

Malzemeler
4 su bardağı hafif yazılmış un (veya tam buğday unu)
1 su bardağı Yabani Çıplak Arı Bal veya diğer saf bal
2 çay kaşığı kabartma tozu
1 çay kaşığı kabartma tozu
1 çay kaşığı deniz tuzu
½ su bardağı haşhaş tohumu
2 limon kabuğu
3 limon,
meyve suyu ½ su bardağı vanilyalı pirinç süt (veya vanilya soya sütü)
½ bardak üzüm çekirdeği yağı (veya ayçiçek yağı)
1 çay kaşığı saf vanilya
½ bardak süzülmüş su, gerektiği gibi

1. 9 × 5-in’i yağlayın ve unlayın. Somun tava. Bir kenara koyun.
2. Yazıldığından un, kabartma tozu, kabartma tozu, tuz, haşhaş tohumu ve limon kabuğu rendesini karıştırın. Bir kenara koyun.
3. Küçük bir kapta limon suyunu, balı pirinç sütü ile birleştirin. Kuru malzemeleri karıştırma kabına ekleyin.
4. Kuru malzemelere üzüm çekirdeği yağı, vanilya ve su ekleyin. Islak ve kuru malzemeleri iyice karıştırın.
5. Hamuru ekmek tavasına dökün.
6. 350F’de veya ortasına yerleştirilmiş bir kürdan temiz çıkana ve üst kısmı altın rengi kahverengi olana kadar 1 saat pişirin.

Marni Wasserman , Toronto’da felsefesi tüm gıdalara dayanan bir mutfak beslenme uzmanıdır. Doğal gıdalar aracılığıyla dengeli yaşam tarzı seçimleri sunmaya kendini adamıştır. Tutku ve deneyim kullanarak, bireyleri günlük yemeğin nasıl basit ve lezzetli olabileceği konusunda eğitmeye çalışır.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

1 Comment

  1. Filiz Perendi
    27 Ocak 2021 en 01:00

    Merhaba 1 sorum olacak bilginize sunulur.1 bardak sütlü bal ve elma kilo aldirirmi?ak cigerlerimde cizik var o yüzden 30 gündür iciyorum 40 gün devam edecegim ne gibi sorunlar olabilir?

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat