29 Nisan 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 339
  • 0

Balın iyileştirici özellikleri, bal tedavisini, yanık mağdurları için standart tedavi olan gümüş sülfadiazininkiyle karşılaştıran bir çalışmada gösterilmiştir. Sonuçlar, bal tedavilerinin yaraların çok daha fazla kısırlığına, daha hızlı iyileşme hızına ve daha hızlı iyileşmeye başladığına yol açtığını göstermektedir. Bu deneyler, sadece balın standart işlemlerden daha üstün olmadığını, aynı zamanda şekerlerden yapılan yapay baldan daha iyi olduğunu göstermekle kalmayıp glukoz oksidaz, hidrojen peroksit, flavonoidler ve diğer küçük bal bileşenlerini de ihmal ettiğini göstermiştir.

Balın Kimyasal Bileşimi

 

Karbonhidratlar

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bunlar balın büyük bölümünü oluşturur(yaklaşık% 82). Mevcut karbonhidratlar monosakaritler fruktoz (% 38.2) ve glukozdur (% 31); ve disakaritler (-% 9) sukroz, maltoz, izomaltoz, maltuloz, turanoz ve kojibiyoz. Ayrıca nektar ve tatlı suda bulunan yüksek sakaritlerin eksik parçalanmasından oluşan erlose, theanderose ve panose dahil olmak üzere bazı oligosakaritler de (% 4.2) bulunmaktadır.

Proteinler ve Amino Asitler

Bal, sükrozu glukoza ve fruktoza dönüştüren invertaz dahil bir dizi enzim içerir; nişastayı daha küçük birimlere bölen amilaz; glukozu, glikonik asit ve hidrojen peroksit veren glukonolaktona dönüştüren glukoz oksidaz; glukoz oksidazın oluşturduğu peroksiti su ve oksijene parçalayan katalaz; ve inorganik fosfatı organik fosfatlardan uzaklaştıran asit fosforilaz.

Bal ayrıca en bol miktarda prolin olan on sekiz serbest amino asit içerir .

Vitaminler, Mineraller ve Antioksidanlar

Bal, eser miktarda B vitamini riboflavin, niasin, folik asit, pantotenik asit ve B6 vitamini içerir. Aynı zamanda askorbik asit (C vitamini) ve kalsiyum, demir, çinko, potasyum, fosfor, magnezyum, selenyum, krom ve manganez mineralleri içerir.

Baldakiana antioksidanlar grubu , pinokembrinin bal ve arı propolisine özgü olduğu flavonoidlerdir . Askorbik asit, katalaz ve selenyum da antioksidanlardır. Genel olarak konuşursak, bal ne kadar koyu olursa, antioksidan özellikleri de o kadar büyük olur.

Diğer bileşikler

Bal ayrıca organik asitler içerirasetik, bütanoik, formik, sitrik, süksinik, laktik, malik, pirolutamik ve glukonik asitler ve bir dizi aromatik asit gibi. Mevcut ana asit, glukoz oksidaz ile glikozun parçalanmasında oluşan glukonik asittir. Bal ayrıca, basit şekerlerin pH 5’in altında parçalanmasının doğal bir ürünü olan hidroksimetilfurfural içerir .


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Kategoriler:Bal / Genel / Sağlık
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat