7 Ekim 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 272
  • 0

Kristalize balın şeker ya da düşük kaliteli olduğunu varsaymak sezgisel görünebilir, ancak durum böyle değil. Kristallendirme zamanla doğal olarak saf, çiğ bala gerçekleşir ve aslında besinlerin ve kalitenin korunmasına yardımcı olur. Ek olarak, kristalize balın yayılmasının daha kolay ve lezzet bakımından daha zengin olduğunu görebilirsiniz.

BAL KRİSTALLERİNİN KİMYASI

 

Balın kristalleşmesinin arkasındaki “neden” basit kimyadır. Genellikle bal, en az% 70 karbonhidrat ve% 20’den az su içerir. Bu doğal olarak çözünmüş halde kalabileceğinden daha fazla şekerdir ve zamanla kristaller oluşmaya başlar. Bazı bal kristalleri ince ve pürüzsüz, diğerleri ise büyük ve kumludur. Bu büyük ölçüde balda, fruktozda ve glikozda bulunan iki ana şeker türünün oranından kaynaklanmaktadır. Fruktoz çözünmüş kalmaya meyilli olsa da, glukoz çok daha düşük bir çözünürlüğe sahiptir. Glikoz balının oranı ne kadar yüksek olursa, o kadar hızlı kristalleşir. Daha hızlı kristalleşmiş bal, daha ince, daha düzgün kristaller içerir. Aslında, kremalı bal , minik kristallerin yumuşak ve kremsi bir doku oluşturması için o kadar hızlı kristalize olmuş baldır.

BALI KRİSTALİZE EDEBİLİR MİSİNİZ?

Evet! Bal, basit ısıtma yoluyla küçük miktarlarda kolayca kristalleştirilebilir . Bununla birlikte, balda bulunan doğal besinleri korumak için aşırı sıcak sıcaklıklardan kaçınılması gerektiğini unutmayın.

Aşağıdaki adımları kullanarak balı bir ocak üzerinde kolayca kristalleştirebilirsiniz:

Balınızın bir cam kavanozda veya kavanozda olduğundan emin olun (plastik değil). Kavanozların kenarlarını ½ yukarı water gelen su ile bir tencereye doldurun.
Bal kavanozlarını (kap kapakları) tencereye yerleştirin ve suyu sıcak ancak kaynama sıcaklığına getirin.
Kristalleri parçalamak için her birkaç dakikada bir hafifçe bal karıştırın. Bal kavanozlarına sıcak su dökmemeye dikkat edin.
Bal bir kez daha pürüzsüz ve akıntılı olduğunda, kavanozları sıcaktan alın.
Kavanozları sıkıca kapatın ve serin ve kuru bir yerde saklayın.

BAL KRİSTALLEŞME NASIL ENGELLENİR

Unutmayın, kristalize bal zaman içinde doğal olarak olur. Bununla birlikte, kristalleşmeyi en aza indirmek veya geciktirmek için bazı adımlar atılabilir.

Bal şişeleme sırasında sabit ısı (104 ° -140 ° F) koruyun .
Herhangi bir kristali çözündürmek ve kristalleşmeyi başlatabilecek hava kabarcıklarını dışarı atmak için hızlı, yumuşak bir ısıl işlem (140 ° -160 ° F) sağlayın .
Balı uygun kaplarda saklayın. Hava sızdırmaz, su geçirmez paslanmaz çelik bidonlarda önerilir.
Balı serin (50 ° -70 ° F) kuru bir yerde saklayın. 70 ° F’ın üzerindeki depolama sıcaklıkları, zaman içerisinde balın kalitesini ve besin maddelerini tehlikeye atacaktır. Soğutulmuş depolama, balı hızlı bir şekilde kristalleştirir ve bundan kaçınılmalıdır.

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat