9 Ağustos 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 297
  • 0

Bu aslında biraz çözülmesi gereken oldukça karmaşık bir sorudur. Gerçekten 3 sorum var:

1 . Bal sağlığınıza faydalı mı?

2 . Balın ısıtılması, baldaki enzimleri, vitaminleri ve besinleri yok eder mi?

3 . 1. ve 2. bölümlerin cevabı her ikisi de evetse, balın ısıtılması sağlığınız için daha az faydalı mıdır?

Bölüm 2’ye cevap vererek başlayacağım : balın ısıtılması baldaki çoğu enzim proteinini yok edecektir. Bununla birlikte, balın ısıya cevap olarak belirgin bir değişime sahip olmaması (örneğin bir yumurtadan farklı olarak), balın başlangıçta çok az proteine ​​sahip olduğunu gösterir. Balda ayrıca az miktarda B vitamini vardır. B vitaminleri en sonunda yüksek sıcaklıklarda parçalanır, ancak aynı miktarda vitamini bir hamburgerden almak için çok miktarda bal tüketmeniz gerekir. Baldaki şeker (ve balın çok fazla şekeri vardır) sıcak suda bozulmaz, bu nedenle kalori içeriği değişmeden kalır, ancak yeterince yüksek sıcaklıklar şekerin karamelleşmesine neden olabilir.

Şimdi bölüm 1 için : Bal yemeyle daha iyi bir sağlık arasında neden-sonuç ilişkisi olduğunu gösteren hiçbir büyük ölçekli bilimsel araştırma çalışması olmadığını biliyorum. Bir çalışma bir korelasyon bulsa bile, bu bal yemenin sağlığı iyileştirdiği anlamına gelmez. Basitçe, bal gibi sağlıklı insanların ve bu ilişkinin sebebinin, sağlık hizmeti için daha az harcadıkları için yiyecek için harcayacak daha fazla paraya sahip oldukları kadar basit olabileceği anlamına gelir.

Bölüm 3 : Öyleyse balın ısıtılması sizin için daha az sağlıklı mı? Muhtemelen anlamlı bir ölçüde değil ve bal sizleri ısıtmadan önce sağlıklı olmayabilir. Sonuçta, çoğunlukla şeker. Sebzeler (buharda pişirilmiş, kızartılmış veya çiğ) ve 20 dakikalık koşudan oluşan bir tabak, yemeğinizi hazırladığınız kadar ince olanlardan çok daha fazla sağlık yararına sahiptir.

Bal Vitaminlerini Kaybetmeden Kaç Derecede Isıtılmalı?

 

Isıtma bal kolay geliyor, ama bunu yakmadan ısıtma sesler olduğunu daha zordur. Balın sıvılaştırılması ve süzülmesi , ısı gerektirir. Isı, doğal balda kristalleşmeyi giderir ve viskoziteyi azaltır. Hem sıvılaştırma hem de süzme, kremalı bal gibi temizlenmesi ve işlenmesi için bir ürün yapar veya bir kavanozun içine doldurulur.

Besinleri balda tutmak ve yanma veya zarar vermekten kaçınmak için , eşit ısı dağılımı olan bir tambur ısıtıcı kullanarak balı daha uzun süre yavaşça ısıtın.

Bal işlemenin en önemli yönü kalitenin korunmasıdır. Isıtma işleminin dikkatlice kontrol edilmesi ve düzenlenmesi gerekir. Balı sıvılaştırmak için 35-40 ° C’de (95-104 ° F) ısıtmak en iyisidir. Aşırı ısınmayı önlemek için sıcaklık 40 ° C’nin (104 ° F) üstüne çıkmamalıdır.

Herhangi bir süre boyunca aşırı ısınan bal, enzimlerini yok ederek, narin lezzetini, aromasını ve bal rengini karartarak kalitesini düşürür. Balın besin değeri bozulmazsa, ısıtma dikkatle yapılmalıdır.

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat