8 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 90
  • 0

Balın son kullanma tarihi olur mu? Bugün sizlere hepimizin merak etmiş olduğu, dolaplarımızda ve evlerimizde yer verdiğimiz balların uzun süre sonucu kalmasında bozulabileceği durumu aklımıza gelmiştir. Peki bal bozulur mu, yada son kullanma tarihi olur mu? İşte detaylar…

Bal bozulur mu?

Bal bozulur mu? Bala asla bozulmaz demek yanlış olur. Çünkü artık günümüzde gerçek bal neredeyse kimsenin mutfağında yok.

Bala su değmediği sürece, bal orijinalse eğer, çok uzun yıllar geçse bile, 500 yıl geçse bile bal bozulmaz. Ancak 2 damla su balın içerisine girerse, o bal istisnalar olmadığı sürece bozulacaktır.

Buna ek olarak kristalleşen yani şekerlenen bal yenir mi? Sorusuna kısaca cevap verecek olursak eğer,  45 derecelik su içerisinde kavanozu koyup ısıtarak düzeltmek mümkündür. Tekrar yenilebilir duruma gelecektir. Ancak aşırı sıcaklıkta işlemden geçirmek balı öldürecektir.

Peki balın son kullanma tarihi olur mu?

Balın son kullanma tarihi aslında olmaz. Çünkü bala su değmedikçe bal orijinal bir balsa bozulmayacağından bir tarih vermek doğru olmayacaktır. Yinede günümüzde satılan ballarda 2 yıl gibi bir süre konulmaktadır.

Eğer balınıza su girmemişse, balın kapağı açık bırakılıp içerisinde pis olarak adlandırdığımız şeyler girmemişse, ağzı kapalıysa, çok uzun yıllarda kalsa, o bal ilk günkü gibi yenilebilir durumda olacaktır.

Bu bakımdan balınızın orijinal olduğuna düşünüyorsanız, 50 yılda geçse yeniden yiyebilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat