21 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 303
  • 0

Balın birçok faydası vardır ancak doğru tüketim olmadığı zaman yararlı olan bal zararlı bir bala dönüşür. İyi seçilmeyen ve sahte olan ballar da ciddi zararlara yol açabilir. Balın zararlarına daha da detaylı değinecek olursak, bal alerji yapabilir.

Özellikle ilkbahar aylarında ortaya çıkan polenler vardır ve bazı kişilerin polen alerjisi olur. Arılar da sürekli polenler ile temas halindedir ve polen alerjisi olanlar için bal çok fazla alerjen içeren madde olur. Eğer sizin de alerjik bir bünyeniz varsa, bal tüketimi doğru olmayacaktır.


Bal çok fazla şeker içerir ve bu şekerin büyük kısmı fruktozdur. Fazla kilolu olan, insülin direnci olan, diyabeti olan kişilerin bal tüketimi doğru olmaz. Ancak şeker, tatlı tüketimi yerine çok hafif bal tüketimi daha da doğru olur. Ancak bir uzmana danışmadan tüketmenizi tavsiye etmiyoruz. Günde bir çay kaşığını geçmemek suretiyle bal tüketiminizde bir zarar olacağını düşünmüyoruz.

Tüketmiş olduğunuz balın kalitesi çok önemlidir. Kaliteli bal üretilmesi için ihtiyaç duyulan çiçek kalitesi fazlasıyla yer almamaktadır. Kaliteli bal için fazlasıyla emek harcanır ve bu emeğin karşılığı düşük bir fiyata satılmaz.

Yani ucuz bal oluyorsanız bu balın sahte olması çok yüksektir. Ayrıca bazı kişiler tarafından kaliteli bal diye pahalı bir bal alabilirsiniz. Ancak bu konuda kandırılabilirsiniz, gerçek balın ayrımını mutlaka bilmeniz gerekmektedir. Sahte balların içinde kimyasallar ile zenginleştirilmiş sarı şekerli sular yer almaktadır.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat