30 Ağustos 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 700
  • 0

Bu yazımızda sizlere bal ve sütün mucize faydalarından bahsedeceğiz. Eğer siz de ballı sütün neye iyi geldiğini, nasıl faydaları olduğunu merak ediyorsanız aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Önemli : Aşırı ısınmış sıcak süte bal karıştırılmaz. Süt ılık olması gerekir.

Kemik sağlığı açısından önemli bir konuma sahip olan bal aynı zamanda uykuyu geliştirmeye yardımcı olur. Erken yaşlanmanın önüne süt sayesinde geçebilirsiniz. Ballı sütün ise en iyi bilinen faydası uyku kalitesini arttırmasıdır. Ballı süt sayesinde uykusuzluk ve gerginlikte azalma odluğu ortaya çıkmıştır.

Ballı sütü tükettiğiniz zaman cildiniz korunur ve cildinizde bulunan zararlı toksinler azalır. Bal ve süt karışımını düzenli bir şekilde tükettiğiniz zaman kanınızın arınmasını sağlarsınız. Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan ballı süt, kemik yoğunluğu kaybına ve kemiklerde zayıflamayı önleme konusunda destek olur.

Kemik sağlığını tehlikeye atan ya da osteoporoz gibi rahatsızlıkların riskini azaltmaya yardımcı olur. Sindirim için de yararlı olan bu karışım, antiviral bileşikler, bağırsak enfeksiyonlarını, anti-mikrobiyal ve mide problemlerinin önüne geçer. Ballı süt tüketimini her gece düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz zaman uykusuzluk problemine karşı savaş açmış olursunuz.

Üst kısımda da bahsettiğimiz gibi ballı süt uyku problemi çeken kişilere yardımcı olur ve bu karışım çocukların gelişimi için önemlidir. Fakat çocuk büyük fark etmeden tüketimini herkes gerçekleştirebilir. İlaç yerine bile kullanabileceğiniz bu şifa karışımının vücudumuza sağladığı yararlar oldukça fazladır. Son olarak süt ve bal karışımı stresin önüne geçer ve kişilerin rahatlamasına yardımcı olur.

 

Bal sütle karıştırıldığında ne olur?

Bir bardak ılık sütte bal eklerseniz kazanacağınız faydalar şunlardır:

– İyi uyku
Yatmadan önce bir bardak ılık sütten daha iyi olan, bir çay kaşığı ballı bir bardak ılık süttür. Aşırı miktarda şeker sizi uyandırır ve üzer, ancak beyninizdeki az miktarda doğal şeker, gün boyunca uyanıklıktan sorumlu olan bir nörotransmitter olan orexin’i kapatır.

– Yaşlanma sürecini yavaşlatır
Son araştırmalar, süt ve balın sadece cildi değil, tüm vücudu etkilediğini gösterdi (yaşlanma söz konusu olduğunda). Eski uygarlıklardaki insanlar (Mısırlılar, Yunanlılar, Romalılar vb.) Gençleri korumak için süt ve bal içiyorlardı.

– Dayanıklılık
Sabahları iki yemek kaşığı bal içeren bir bardak süt, gün boyunca dayanıklılığınızı artıracaktır. Süt protein içerir ve bal gerekli karbonhidratlara sahiptir. Yaştan bağımsız olarak, tüm insanlar süt ve bal içebilir.

– Bu kombinasyon antibakteriyel etki eder
Araştırmalar, bu kombinasyonun stafilokok ile uğraşırken olumlu etkilediğini göstermiştir.

– Solunum hastalıkları
Bal ile birlikte ılık süt, soğuk algınlığına ve öksürüğe karşı mükemmel bir çözümdür.

– Sindirim süreci
Bu lezzetli kombinasyon ayrıca şişkinlik, kabızlık ve bağırsak hastalıkları ile başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Ballı Sütün Şaşırtıcı Faydaları

Süt ve bal, vücut için birçok temel besin kaynağıdır. Bir araya getirildiklerinde, cildinizin ve saçınızın sağlığını iyileştirmekten sindirim, uyku bozuklukları, dayanıklılık ve kemik sağlığına yardımcı olan çok sayıda sağlık yararları vardır. Ballı sütün avantajları hakkında bilmeniz gereken her şey için okumaya devam edin.

Süt ve Balın Sağlık İçin Faydaları

 

1. Sindirime Yardımcı Olur

Prebiyotik olan bal, sindirim sisteminde faydalı veya ‘iyi’ bakterilerin büyümesini destekler. Ne zaman süt birkaç damla ile her gün tüketilen bal , bir ihtiyaç sağlıklı bakteri florasını geri yardımcı olur iyi sindirim sistemi . Bu nedenle, düzenli tüketim, şişkinlik, kabızlık ve krampları ortadan kaldırarak gastrointestinal sistemin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

2. Dayanıklılığı Arttırır

Bilinen soğuk süt ve balın faydaları arasında dayanıklılığı artırma yeteneği vardır . Sabah bir bardak içecek tüketildiğinde, güne yeni bir başlangıç ​​için gerekli olan karbonhidratlar, proteinler ve diğer gerekli besinleri alırsınız. Balın ayrıca metabolik hızı artırdığı ve böylece gün boyunca çalıştırmanız gereken tüm enerjiyi vermek için vücut sürecini hızlandırdığı bilinmektedir.

3. Uykusuzluğu Azaltır

Süt ve bal tüketimi uzun zamandır uykusuzluk ve uyku güçlüğü için bir çare olarak kullanılmaktadır. Her ikisi de uykuyu teşvik etmede iyi olmalarına rağmen, birlikte alındıklarında etkileri bileşiktir. Bal tüketmek, triptofan adı verilen bir bileşiğin salınmasıyla birlikte beyni insülin salgılar. Triptofan sonunda sağlıklı yaşam duygularını artıran bir nörotransmitter olan serotonine dönüştürülür. Serotonin sonunda uyuyabilmemize yardımcı olan melatonine dönüştürülür.

4. Kemik Sağlığını Geliştirir

Süt, kemikler için gerekli olan kalsiyum bakımından zengindir. Bununla birlikte, kalsiyum alımı kendi başına kemiklere asimile olmasına yardımcı olmak için yeterli değildir. Bal ve enzimlerinin vücuttaki besin maddelerinin taşınmasında etkili olduğu bulunmuştur. İçme sütünü çok daha etkili hale getiren vücut tarafından kalsiyum alımını artırır. Sağlıklı kalsiyum seviyeleri kemikler ve dişler için iyidir. Özellikle yaşlandıkça ve kemikleri yoğunluğunu ve gücünü kaybetmeye başladığında özellikle yararlıdır.

 

5. Antibakteriyel Özellikler

Hem süt hem de balın stafilokok gibi organizmalar üzerinde antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, birlikte alındıklarında etkileri daha güçlüdür. Bal ile karıştırılmış ılık süt içmenin kabızlığı, şişkinliği ve bağırsak bozukluklarını iyileştirdiği bilinmektedir. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir ve soğuk algınlığı ve öksürüğü hafifletir.

6. Solunum Hastalıklarını İyileştirir

Ilık sütle bal içmek, solunum yolu enfeksiyonlarını kolaylaştırmak için boğazdaki bakterileri öldürmede ve temizlemede etkilidir. Geleneksel tıpta soğuk algınlığı tedavisi ve öksürüğü hafifletmek için kullanılmıştır. Bu nedenle, bal ve süt solunum yolu enfeksiyonlarını önlemede ve tedavi etmede iyidir.

 

7. Stresi önler

Süt ve bal içmek, gevşemeye yardımcı olan beyindeki serotonin saldığı için vücut üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Stres hormonu olan vücuttaki kortizol seviyelerini düşürdüğü de bilinmektedir. Daha sonra, hormonun iç organlardaki hasarını azaltır. Balın doğal enzimleri aynı zamanda bir duygudurum kaldırıcı görevi görür. Bu yüzden bir daha stresli hissettiğinizde, bir bardak süt içirin.

8. Mide Enfeksiyonları ile Mücadele

İçeceğin antibakteriyel ve antioksidan özellikleri, midede enfeksiyonlarla savaşmak için zararlı bakterileri yok eder. Bağırsak bakteri florasını normal seviyelere geri yükler ve iyileşmeyi hızlandırır.

9. Konsantrasyonu İyileştirir

Soğuk süt ve bal içeceğinin ferahlatıcı etkisi, tüm aktivitelerde odak ve konsantrasyonun iyileştirilmesine yardımcı olur. Serotonin salınımı, baldaki basit şekerler zihinsel veya fiziksel aktivite için gerekli tüm kalorileri sağlarken odaklanmanıza yardımcı olur.

10. Atletik Performansa Yardımlar

Ergojenik bir asit olan bal, atletik performansı artırmak için uzun bir süre boyunca yavaşça enerji salarak dayanıklılığı artırır. İdeal şeker seviyelerini ve daha sonra glikojen restorasyonunu korumak için gerekli protein ve karbonhidratları sağladığı için, bir antrenmandan önce ve sonra bal ve süt içmek.

11. Kabızlığı Hafifletir

Kabızlık yaşarken süt ve bal içmek semptomları doğal olarak hafifletmeye yardımcı olabilir. Balın faydalandığı sıcak sütlerden biri, ılık sütün, boşaltım hareketini hafifletmeye yardımcı olan bağırsak hareketine yardımcı olmasıdır. Bal ayrıca, hareketi iyileştirmek için bağırsağı stabilize eden enzimlerle yüklenir. Birlikte bağırsak bozukluklarına neden olabilecek stafilokok gibi bakterileri öldürürler.

Ballı Süt Tarifi

 

Bal ve süt ile sağlıklı ve lezzetli bir içecek yapmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

Malzemeler

  • Pastörize süt
  • Balkonak Bal

Yöntem

Bir fincan sütü ılık ama kaynamayana kadar bir tencerede ısıtın.
Fincana dökün ve tercih ettiğiniz sıcaklığa kadar soğumasını bekleyin.
Bir çay kaşığı balı sütün içine karıştırın.
Daha fazla tat gerekiyorsa biraz daha ekleyin.

Ballı Süt İçmenin Yan Etkileri Var mı?

Diğer tüm ilaçların süt ve balın da kendi yan etkileri olduğu gibi, bunlardan bazıları:

Bal, fruktoz, glikoz ve sükroz gibi basit şekerler ve diğer birçok karbonhidrat türü bakımından zengindir. Temel olarak kalori ile yüklüdür, bu nedenle kilo almaya yol açabilir. Kilo verme diyetinde bulunmanız önerilmez.
Bazı bal türleri, küçük çocukları ve bağışıklık sistemi zayıf olanları etkileyebilen bulaşıcı mikroplar da içerebilir.
Kanama bozuklukları olan insanlar baldan uzak durmalıdır. Bal, yüksek kanama riskine yol açabileceğinden, sütle içmemek en iyisidir.
Düzenli süt ve bal tüketimi, vücudun içecekte bulunan yağları emmesine yol açar. Hem süt hem de baldaki yağ içeriği buna katkıda bulunur.
Süt ve bal içeceği laktoz intoleransı olan insanlar için uygun değildir. Yoğurt, laktoz içermeyen veya çok az içerdiği için süt için iyi bir alternatiftir.
Fazla bal tüketimi, grayanotoksinlerin varlığı nedeniyle sinir hasarına yol açabilir; bir tür sinir sistemi zehiridir.
Bazı insanlar bal veya sütte veya her ikisinde bulunan bileşiklere alerjisi vardır. Bu, hafif ila ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Uyarılar ve Düşünceler

Bebek botulizmi riski nedeniyle iki yaşın altındaki çocuklara bal vermemek önemlidir. Nadir bir durum olmasına rağmen, bebekler için ölümcül olabilir ve risk buna değmez. Süt ve baldan en iyi faydaları elde etmek için, içeceğe ne kadar bal eklediğinizi düşünmek önemlidir. Çok fazla şeyin yan etkileri olabilir, bu nedenle faydaların çoğunu ve en az yan etkilerini elde edebileceğiniz küçük miktarlara sadık kalın.

Ilık Sütte Bal Kullanmak Güvenli Midir?

Evet, tüketim için ılık süte bal eklemek güvenlidir. Bununla birlikte, bal asla 140 santigrat dereceyi aşan sıcaklıklara maruz bırakılmamalıdır. Bir Ayurveda çalışmasında , balın ısıtılmasının hidroksimetil furfuraldehit (HMF) adı verilen toksik bir bileşik ürettiği gösterilmiştir. Bu nedenle kaynar sütün içine bal eklemekten kaçının. Tüketim sıcaklığına soğuduğunda süte bal eklemek güvenlidir.

Süt ve bal, birçok sağlık yararı olan vücut için harika bir besin kaynağıdır. Her gün içeceği tüketmek sağlıklı olmakla birlikte, karışıma eklenen bal miktarında ılımlılık tam faydaların anahtarıdır.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat