6 Aralık 2019/Tarifler
  • Tarafından balkonak
  • 238
  • 0

Doğanın bize sunduğu en lezzetli şifa kaynağı bal… Nerede veya adından söz edildiğinde akla gelen ilk şey şifa özelliğidir.

Yemeklerimizi, çayımızı ve tatlılarımızı tatlandıran en iyi yiyecek… Bugün size orijinal Balkonak Bal ile yapılan pratik ve ilginç bir aperatif lezzetini sunacağız.

Diyet yaparken bile bu aperatif tüketebilirsiniz. Çünkü abur cubur bile abur cubur değil, aynı zamanda lezzetli ve şifa veren nadir bir besin grubudur.

Dışarıdaki mutfakları asla özlemediğimiz bal sayesinde yemek masamız daha lezzetli. Herkes hasta olduğunda, reçetede olmasa bile bal yemeyi bilir.

Evet, bugün doğal balın ve orijinal balın ilk adresi olan Balkonak Bal ile güzel bir atıştırmalık tarifi yapacağız . Daha önce de söylediğimiz gibi, bu kesinlikle abur cubur değil. Lezzetli olduğu kadar şifalı…

Tedavi sırasında tadının tadını çıkarmak istemez?

Ballı ve Baharatlı Fıstık

“Çok fazla kalorisi var, ancak sizi asla şişman yapmaz” sık sık yerfıstığı için Enerji ve kalori bakımından zengindir, ancak sağladığı kalorilerle, insan vücudu için kilo alımından çok daha fazla enerji sağlar. Bu bal ile yer fıstığı, hem yazın hem de kışın yiyeceğimiz yer fıstığı ile birleştirdiğinizde inanılmaz bir lezzet ortaya çıkıyor.

Şimdi sizi daha fazla bekletmeden bu çıtır çıtır aperatif tarifini verelim:

Malzemeler:

 

  • 400 gram tuzsuz fıstık
  • Susam tohumları 4 yemek kaşığı
  • 6 çorba kaşığı Balkonak Bal
  • Biraz baharat
  • Küçük miktarlarda tarçın

Hazırlama:

İlk önce kavrulmuş yer fıstığını temizledik. Burada yer fıstığı ikiye bölünmez, çünkü kavrulmuş değildir. Onları ikiye bölmediğimiz için hala dikkat etmeliyiz.

 

Şimdi, bu fıstıkları kızartma zamanı… Susam tohumlu fıstıkları teflon içine koyduk. Burada fıstık ve susamı tarçınla karıştırıp istediğimiz baharatla karıştırıyoruz. Orta ateşte yaklaşık on-on iki dakika kızartın.

Tarçın ve baharatlar birbirleriyle iyice karıştığında, o zaman Balkonak Bal  ekliyoruz ve açık portakal rengi elde edene kadar pişiriyoruz. Bu yemek yaklaşık 5 dakika sürer.

Yerfıstığını sıcaktan alıyoruz ve Balkonak Bal  ile iyi karışmış olan yerfıstığını yağlı bir kağıda koyuyoruz. Bu doğal atıştırmalıkları bir süre beklemek için bal ve susam ile kullanabilirsiniz. Günün herhangi bir saatinde atıştırmalık olarak ve konuklarınızla birlikte tadını çıkarabilirsiniz.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat