21 Ağustos 2019/Bal
 • Tarafından balkonak
 • 292
 • 0

Bebeklik sırasındaki diğer gıda kısıtlamalarının aksine, alerji ve boğulma burada sorun değil. Çocuk doktorları, bebeğinize bal vermeden en az 12 ay öncesine kadar beklemenizi önerir, çünkü botulizme neden olabilecek bakteri sporları içerebilir. Bu, bal kaynağımızın kirlenmiş olduğu anlamına gelmez – bu bakteriler yetişkinlere ve 1 yaşın üzerindeki çocuklara zararsızdır. Bu nedenle, ilk yıl tüm baldan kaçınmak en iyisidir – pastörize edildiğini iddia eden kavanozlar bile, çünkü bu işlem hala tüm bakterileri güvenilir bir şekilde çıkaramaz.

Bebeğim ne zaman bal yiyebilir?

Bal bebeğinize vermek için sağlıklı ve doğal bir yiyecek gibi görünse de, en az 12 aylık olana kadar yapmayın. Bal, bir bebeğin olgunlaşmamış sindirim sisteminde filizlenebilen ve nadir görülen ancak ölümcül olan bir hastalık olan bebek botulizmine neden olan Clostridium botulinum adlı bir bakteri sporunu içerebilir .

Bu sporlar genellikle yetişkinlere ve 1 yaşın üzerindeki çocuklara zararsızdır, çünkü normalde bağırsakta bulunan mikroorganizmalar bakterilerin büyümesini önler.

Güvenli tarafta olmak için, eğer bebeğiniz bitmiş yemeği yiyorsa balla (örneğin ekmekle veya pudingle) yemek yapmayın. Toksin ısıya duyarlı olsa da, sporları öldürmek zordur. Bal içeren ticari yiyecekler, hazır kahvaltı gevrekleri ve bebek maması gibi bebeğiniz için güvenlidir çünkü sporları öldürecek kadar ısıtılmışlardır.

FDA diğer tatlandırıcıları (açık ve koyu mısır şurubu gibi) test etti ve zararlı bakterileri bulamadı. Ancak hangi yiyeceklerin en sağlıklı olduğu konusunda bebeğinizin doktoruna danışmak iyi bir fikirdir.

Bebeğiniz botulizm semptomları gösterirse – kas güçsüzlüğü ile birlikte kabızlık, emme sorunu, gevşek çene, ağlama ve uyuşukluk – derhal doktora başvurun.

Bebeklerin Bal Yemeleri Ne Zaman Güvenlidir?

 

Genel bakış

 

Bebeğinizi çeşitli yeni yiyeceklere ve dokulara maruz bırakmak, ilk yılın en heyecan verici bölümlerinden biridir. Bal tatlı ve ılımandır, bu nedenle ebeveynler ve bakıcılar, tostlara yaymanın ya da diğer maddeleri tatlandırmanın doğal bir yolu olarak iyi bir seçim olduğunu düşünebilir. Ancak, uzmanlar bebeğinizin ilk doğum gününden sonra ballarını diyetlerine sokmaları için beklemenizi önerir . Buna seri üretilen bal, çiğ ve pastörize edilmemiş bal ve yerel bal dahildir. Bu gıda kuralı, tüm gıdalar ve bal içeren unlu mamuller için de geçerlidir.

Riskleri, yararları ve nasıl tanıtılacağı da dahil olmak üzere bebeğinize bal getirmeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Riskler

Balın erken gelmesi riskinin birincil riski bebek botulizmidir . 6 aylıktan küçük bebekler en yüksek risk altındadır. Bu durum nadir olmakla birlikte , bildirilen vakaların çoğuna Amerika Birleşik Devletleri’nde tanı konulmaktadır.

Bir bebek toprakta, balda ve balda bulunan Clostridium botulinum sporlarını yiyerek botulizm alabilir . Bu sporlar bağırsaklarda bakteri haline gelir ve vücutta zararlı nörotoksinler üretir.

Botulizm ciddi bir durumdur. Bazı yüzde 70’i botulizm olsun bebeklerin 23 gün ortalama mekanik havalandırma gerektirebilir. Botulizm için ortalama hastanede kalış süresi 44 gündür. Bunu takiben başarısızlıkların ardından pek çok küçük gelişme olabilir. Çoğu bebek tedavi ile iyileşir. Ölüm oranı yüzde 2’den az .

Melas ve mısır şurubu gibi diğer sıvı tatlandırıcılar botulizm için de risk taşıyabilir. Akçaağaç şurubu genellikle güvenli olarak kabul edilir, çünkü bir ağacın içinden gelir ve toprakla kirlenemez. Yine de, bazı doktorlar ilk doğum günlerine kadar bebeklere tatlandırıcı vermeyi önermemektedir. Çocuğunuzun diyetinin bir parçası olarak tatlandırıcılar sunmadan önce çocuk doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Botulizm belirtileri

En yaygın Botulizmin belirtileri şunlardır:

 • zayıflık, gevşeklik
 • zayıf beslenme
 • kabızlık
 • letarji

Bebeğiniz ayrıca sinirlenebilir, nefes almada zorlanabilir veya ağlaması zayıf olabilir. Birkaç bebek de nöbet geçirebilir.

Belirtiler genellikle 12 ila 36 saat içinde kontamine olmuş yiyecekleri yemekte ortaya çıkar ve sıklıkla kabızlıkla başlar. Ancak, botulizmi olan bazı bebekler maruz kalmadan 14 gün öncesine kadar belirtileri göstermeyebilir .

Uyuşukluk ve sinirlilik gibi botulizm semptomlarının bazıları, sepsis veya meningoensefalit gibi diğer durumların yanlış teşhisine neden olabilir , bu nedenle bebeğinizin doktorun bal yemiş olup olmadıklarını bilmesi önemlidir. Doğru tanı koymak bebeğinizin uygun tedaviyi görmesini sağlayacaktır.

Bebeğinizde botulizm belirtileri varsa ve son zamanlarda bal tükettiyseniz, bunu acil olarak değerlendirmelisiniz. En kısa zamanda yerel acil servisinize gidin.

Balın Faydaları

Balın, bebeğinizin 12 aylık olduktan sonra yararlanabileceği bir dizi besinsel faydaya sahip olduğu önerildi . Bal, içerisinde şunları  içerir:

 • enzimler
 • amino asitler
 • mineraller
 • antioksidanlar

Aynı zamanda az miktarda B vitamini ve C vitamini içerir. Balınızdaki besin değeri, 320’nin üzerinde çeşit olduğu için kaynaklara bağlıdır .

Bal ayrıca standart şekerden daha tatlıdır. Bu, şekerden çok daha azını kullanabileceğiniz ve yine de harika bir lezzet alabileceğiniz anlamına gelir.

Diğer olası faydalar şunlardır:

 

Öksürük kesici olarak işlev görebilir , ancak 12 aylıktan küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

Topikal olarak uygulandığında yara iyileşmesine yardımcı olabilir . Yine, bu yöntem 12 aydan küçük çocuklarda kullanılmamalıdır, çünkü botulizm vücuda kırık deriden girebilir.

Balın besinsel faydalarını elde etmek istiyorsanız, işlenmemiş çeşitlere uymak en iyisi olabilir. O zaman bile, gerçekten besin değerini almak için biraz yemelisin. Aslında, bir çorba kaşığı bal vücudunuza ilave kalorilerin ötesinde fazla bir fayda sağlamaz. Yani, bu madde az miktarda kullanıldığında en iyisidir. Ayrıca, etiketlerinizi dikkatlice okuyun, çünkü bazı normal çeşitler ilave şeker ve diğer bileşenler içerebilir.

Çiğ bal diğer bal türlerinden daha mı iyidir?

Ham bal , hiçbir şekilde filtrelenmemiş veya işlenmemiş baldır. Doğrudan arı kovanından çıkar ve süzülmüş ve işlenmiş balda bulunan tüm doğal vitaminleri, mineralleri ve diğer sağlıklı bileşikleri içerir. Ham bal biraz daha fazla polen içerebilir , bu nedenle mevsimsel alerjileri hafifletmek için bal kullanıyorsanız, çiğ bal daha fazla fayda sağlayabilir.

Ham bal, 1 yaşın altındaki bebekler tarafından tüketildiğinde botulizme neden olabilir. Ham bal süzülmüş veya işlenmiş baldan da daha pahalı olabilir.

Tüm tatlandırıcılarda olduğu gibi, bebeğinize bal vermek için acele etmeniz gerekmez. Balı tanıtmak istiyorsanız, dahil etmek, en sevdikleri yiyeceklere biraz eklemek kadar basit olabilir. Her yeni yemekte olduğu gibi, balı yavaşça tanıtmak iyi bir fikirdir. Bir yöntem, küçük çocuğunuzun bir reaksiyonu olup olmadığını görmek için “dört günlük bekleme” yaklaşımıdır. Bu yöntemi kullanmak için çocuğunuza (1 yaşından büyüklerse) tatlım verin ve ardından başka bir yepyeni yemeğe eklemeden önce dört gün bekleyin. Bir reaksiyon görürseniz, çocuk doktorunuza danışın.

Bebeğinizin diyetine bal eklemek için aşağıdakilerden birini deneyin:

Balı yulaf ezmesine karıştırın.
Bal tost üzerine yayılır.
Balı yoğurtla karıştırın.
Balı ev yapımı bir yüzlü haline getirin.
Waffle veya krep üzerine akçaağaç şurubu yerine bal kullanın.
Çocuğunuz bal denemek için çok küçükse, çocuk doktorunuza danışın. Akçaağaç şurubunu tariflerde ikame olarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Agave nektarı , bebek botulizmi riski olmadan bala benzeyen bir başka seçenektir .

Şeker yerine bal kullanın

Ayrıca en sevdiğiniz pişirme tariflerinde şeker takas edebilirsiniz. Bir tarifte çağrılan her 1 bardak şeker için, 1/2 ila 2/3 bardak bal koyun. Ne kadar kullandığın sana bağlı. Bal şekerden daha tatlı tadıma eğilimindedir, bu nedenle daha az ile başlamak ve tadına daha çok eklemek isteyebilirsiniz. İşte şeker yerine bal kullanmak için başka ipuçları:

Bir tarifte kullandığınız her 1 bardak bal için diğer sıvıları 1/4 bardak azaltın.
Asitliği azaltmaya yardımcı olmak için her bal için 1/4 çay kaşığı kabartma tozu ekleyin.
Fırın sıcaklığınızı yaklaşık 25 ° F azaltmayı düşünün ve kızarmaya dikkat edin.

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat