20 Mayıs 2019/Bal
 • Tarafından balkonak
 • 371
 • 0

2008’den bu yana, bebeklerin belirli yiyecekleri yiyebilecekleri zamanın “kurallarında” birçok değişiklik yapıldı . Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), yaşları gelinceye kadar bebekler için nono olan birçok yiyeceğin katı yiyecekler yedikten kısa bir süre sonra bebekler için iyi olduğunu söylediğine şaşırmış olabilirsiniz.

Ancak, bal veya baldan yapılan ürünler için durum böyle değildir.

1 Yaşından Sonra Bebekler İçin Bal

Bebeklerin ne zaman bal yiyebileceği konusunda öneri bir yaşından sonra olmaya devam ediyor. Hem ham hem de balla pişmiş veya pişmiş diğer yiyecekleri içerir. AAP Çocuk Beslenme El Kitabı, “12 aydan küçük bebekler tüm bal kaynaklarından uzak durmalı” diyor. Bu ifade, bal içeren herhangi bir şeyin, bal gevrekleri de dahil olmak üzere sınırların dışında olması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.

Bal neden bebekler için güvensiz kabul edilir?

 

Balı geciktirmenin nedeni, gıda alerjileri veya boğulma tehlikeleri konusundaki endişelerden değil, bebek botulizmi adı verilen ciddi bir hastalıktan kaynaklanmaktadır . Bebek botulizmi, bir bebek Clostridium botulinum adlı bir bakteriden spor aldığında ortaya çıkar. Bu bakteri daha sonra bebeğin gebelik kanalında bir toksin üretir. Toksinin bebeğin kas kontrolü üzerinde ciddi etkileri olabilir. Nadir görülen aşırı durumlarda, solunum kasları felç olabilir. Mekanik yardım sağlanmazsa bebek ölebilir.

Bebek botulizminin belirti ve semptomları:

 • kabızlık
 • düz yüz ifadesi
 • beslenmede uyuşukluk veya zayıf emme
 • zayıf ağlama
 • azalmış hareket
 • yutma sıkıntısı veya aşırı düşüş
 • Kas Güçsüzlüğü
 • solunum problemleri

 

Bal Bebekler, Çocuklar ve Yetişkinler İçin Neden Güvenli 

Belki de balın neden 1 yaşın altındaki bebekler için güvenli olmadığını ama herkes için iyi olduğunu merak ediyorsundur. Bu sorunun cevabı bebeğin sindirim sisteminin vadesinde yatmaktadır. Küçük bebeklerin sindirim sisteminde asitlerin yoğunluğu yoktur ve bu da bakterilerin ürettiği toksinleri gidermeye yardımcı olur. Dolayısıyla yetişkinler ve çocuklar az miktarda maruz kalmayla başa çıkabiliyor olsalar da, bebeklerde durum böyle değil.

Bal ile Yapılan Mamul Ürünler

 

Balla yapılan unlu mamuller de hala limit dışı. Yüksek pişirme ve pişirme sıcaklıkları bile botulizm sporlarını tahrip etmeyecektir. Bu nedenle bebeğinize unlu mamul mal veya bal içeren unlu mamuller vermemelisiniz.

Bir Yıl Beklemeye Karşı Argümanlar

Ancak, kesinlikle bu kuralların aşırı temkinli olduğunu iddia edecekler de var. Amerika Birleşik Devletleri dışındaki diğer kültürlerin düzenli aralıklarla bebeklere bal getirdiği gerçeğine işaret edebilirler. Ayrıca, bebek botulizminin bal maruziyetinden etkilenme oranının çok düşük bir risk olduğunu gösterebilirler. Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 100’den az vaka rapor edilmektedir ve bu bebeklerin çoğu tedaviden sonra tamamen iyileşir. Bebeğiniz 1 yaşına gelmeden önce bal ile tanışmayı düşünüyorsanız, çocuk doktorunuzla konuşun ve tavsiyelerini dinlediğinizden emin olun.

Fakat istatistikler kesinlikle bize dikkatin ihtiyatlı olabileceğini öğretiyor. Bebek botulizminin önlenmesi için kılavuzlardan önce 1976-1983 yılları arasında 395 bebek botulizm vakası Hastalık Kontrol Merkezine bildirildi. Bu bebeklerin çoğu iyileşmek için hastaneye yatmak zorunda kaldı ve ne yazık ki 11 bebek öldü.

Neden bu kadar ciddi, ama bu kadar önlenebilir bir şeyi riske atıyorsun? Bebeğinizin, bal ve bal içeren yiyeceklerin tadını çıkarmak için ilk doğum gününe kadar beklemesini sağlayın.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Kategoriler:Bal / Genel / Sağlık
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat