12 Ekim 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 238
  • 0

Bebekler bal yiyemez çünkü ‘bebek botulizmine’ neden olabilir – işte bunun anlamı

Bir yaşından küçük bebekler bal yemekten ağır hastalanabilir .
Bal, bebeğin kalın bağırsağında bir toksin üretebilen ve “bebek botulizmi” olarak bilinen nadir fakat ciddi bir hastalığa yol açan C. botulinum bakteri içerir .

Neyse ki, bebek botulizmi çok yaygın değildir ve bal nedeniyle bebek botulizmi daha nadirdir. Ancak FDA, bebeğinizin tatlı muameleyi beslemesi için bir yaşına kadar beklemenizi önerir.

Çoğu yetişkin problemsiz bal yiyebilse de, bir yaşından küçük bebekler için farklı bir hikaye. Bal, bebeğin kalın bağırsağında bir toksin üretebilen ve “bebek botulizmi” olarak bilinen nadir fakat ciddi bir hastalığa yol açan C. botulinum bakteri içerir.

Aşağıdaki videonun bir kopyasıdır.

Bu C. botulinum. Dünyanın en ölümcül maddelerinden birini üretebilen bir bakteridir. Toprak, polen, toz ve burada bulunan birçok yerde yaşıyor: Balda.

Öyleyse neden bu tatlı tatlıyı yemekten ölmedin? Çünkü sen bebek değilsin. C. botulinum büyüdükçe, botulinum adı verilen bir toksin üretir. Botoks’ta kullanılanlarla aynı. Ancak Botoks, enfekte olmuş yiyeceğe kıyasla oldukça düşük bir doza sahiptir. Toksin büyük miktarlarda sinir sisteminize saldırır ve botulizm olarak bilinen hastalığa neden olur.

Bu felce ve hatta ölüme neden olabilir. Ve C. botulinum çevremizde çok yaygın olduğu için araştırmacılar, arıların bal ürettikleri kovana giderken topladıklarına inanıyorlar.

Bir çalışma C. botulinum bakterisini bal örneklerinin yaklaşık% 8’inde buldu. Ama kilerinizi temizlemeden önce, şunu göz önünde bulundurun: Normalde C. botulinum ile karşılaştığımızda, balda olduğu gibi, uykudadır. Ve bu uykulu durumda, toksini üretemez. Onu yersen bile. Yani, 1 yaşından küçük değilseniz.

C. botulinum bebeğin kalın bağırsağına girdiğinde canlanır. Çünkü çocuklar ve yetişkinlerin aksine, bir yaşından küçük bebekler gerçek katı yiyecekler yememişlerdir.

Bunun yerine süt içiyorlar. Ancak bebekler 4-6 aylıkken, anne sütü içmeyi bırakırlar ve daha önce sahip olmadıkları diğer yiyecekleri yemeye başlarlar. Sonuç olarak, bağırsak mikropları aniden değişir. Ve bu geçiş döneminde bebeğin bağırsağındaki ölümcül C. botulinum bakterilerinin üremesine ve toksini üretmekte serbest olmaları.

Toksin bebeğin kan akışına girdiğinde, motor sinirlerinin kaslara sinir sinyalleri gönderen kimyasal bir haberci olan asetilkolin salgılamasını engeller. Sonuç olarak, bebek kas kontrolünü kaybetmeye başlar ve yorgun ve sarkık görünür. Daha fazla toksin kan dolaşımına girerken, yutma ve solunumu kontrol eden kaslar çalışmayı durdurur.

Neyse ki, bebek botulizmi çok yaygın değildir ve bal nedeniyle bebek botulizmi daha nadirdir. Her yıl ABD’de 100’den az vaka görülür ve uzmanlar balın vakaların% 15’ini oluşturduğunu düşünürler.

Bu nedenle, eğer çocuğunuz zayıflık belirtileri gösterirse, derhal tıbbi uzmanlar tarafından değerlendirilmelerini sağlayın, bazı durumlarda doktorlar etkili bir antitoksin uygulayabilirler. Ancak iyileşmesi için bebeklerin haftalar arası bir ay sürebilir. FDA, bebeğinizin ballarını veya balla doldurulmuş veya batırılmış ürünleri beslemesi için ilk doğum gününe kadar beklemenizi önerir.

Benzer makaleleri inceleyebilirsiniz

Botulizm nedir?

Bebeklere Bal vermek Güvenlimi?

Bebeğim ne zaman bal yiyebilir?

https://www.balkonak.com/bal/

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat