16 Ağustos 2019/Sağlık
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 354
  • 0

Anında ve yeterli şekilde tedavi edilmediği zaman ölüm sonucu doğuran botulizm hastalığı nedir? 

Bulaşma Yolu Nedir?

Gıda kaynaklı olan botolizm mikroorganizmaların gelişimi sırasında üretimi yapılan toksin içeriği tüketimi ile oluşan bir zehirlemedir. Botulismus toksini, konserve mısırlar ile biber ve yeşil fasulye hatta tavuk ve sosis gibi dondurulmuş gıdalarda yer alabiliyor. Bu salgının yetersiz işlenmiş gıdalar ve ev yapımı konserveler ile alakalı olduğu söylenmekte.

Belirtileri nedir?

Gıda kaynaklı olan botulizm belirtileri nedir? Aslında bu sorun toksin içeren gıdaların tüketimi ile ortaya çıkmakta. Kuluçka süresi ise 4 saat ile  8 gün arasında oluyor. Toksinli gıdanın tüketilmesinden 18-36 saat arasında ortaya çıkıyor.

Erken belirtileri ise, çift görme ile ağız kuruluğu ve konuşma ike yutkunma da zorluk ve kasların zayıflığı gibi renk değişiklikler, terleme ve karın ağrısı ile bulantı ve kabızlık gibi birçok belirtisi vardır. Tedavi edilmez ise ölüm ile sonuçlanır.

Korunmak için ne yapmalıyız?

Ev konservelerinin hazırlanmasında ısı ve basıncın yeterli olması ve evde tüketmeden 10 dakika önce kaynatmak gerekmekte. Şişen konservelerin açılmaması ve kokan besinlerden uzak durmamız gerekiyor.

Not: mikrodalga fırınlar toksini öldürmez.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat