11 Ocak 2020/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 138
  • 0

Herkes bir çam ağacını biliyor. Herkes sever. Özellikle kışın. Bilmediğimiz şey, özünden bir bal yapılabileceğidir. Ve çam balı sağlık yararlarının özellikle solunum sistemimizle çok ilgisi var. Balgam söktürücüdür ve nefes almayı kolaylaştırır. Akciğer hastalıkları, kronik öksürük, astım ve bronşit için en iyi bal. Ve faydaları daha da fazla.

Çamlar, Pinus cinsinde yaprak dökmeyen, iğne yapraklı reçineli ağaçlardır.

 

Birçok tür vardır, ancak hepsi koni, tohum ve yaprak karakterlerine göre üç alt türe ayrılır:
– Pinus subg. Pinus, sarı veya sert çam grubu, genellikle daha sert ahşap ve fasikül başına iki veya üç iğne.
– Pinus subg. Ducampopinus, tilki kuyruğu veya pinyon grubu;
– Pinus subg. Strobus, beyaz veya yumuşak çam grubu, genellikle daha yumuşak ahşap ve fasikül başına beş iğne.

Ağacın yaprak bitleri tarafından çok fazla saldırıya uğraması nedeniyle tüm türlerden bal yapılabilir.

Çam balı

İğne yapraklı ana bal özü balları köknar, ladin ve çam ağaçlarından üretilir. Farklı Avrupa ülkelerinde çok değerlidirler. Çam balı oldukça dikkat çekici ve toplam bal üretiminin% 65’ini temsil ettiği için Türkiye ve Yunanistan muhtemelen en ünlüleri olarak geçer.

 

Renk: kahverengimsi sarı-koyu kehribar
Lezzet : malt, reçineli, diğer ballardan daha az tatlı
Lezzet yoğunluğu : orta-güçlü
Su içeriği : düşük,% 18’in altında
Viskozite : orta
Fruktoz içeriği :% 37
Glikoz içeriği :% 32
Disakkaritler içeriği : 11 %
Melezitoz içeriği :% 3
Maltoz içeriği :% 9.
pH : 4.6
Asitlik : yüksek
Mineral içeriği : yüksek, özellikle fosfor, potasyum, kalsiyum, kükürt, magnezyum, çinko, bor, demir, bakır.
Kristalleşme : Çok yavaş, kaba kristallerde 18 ay sonra

Çam balının faydaları

Çam balı anti-enflamatuar özelliklere sahiptir, antioksidan, immünostimülan, temizleyici, bazı bakteriyel, dermatolojik, dejeneratif, enflamatuar ve otoimmün hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.
Harici olarak kullanıldığında yaralar ve romatizmal hastalıklar için faydalıdır.
Ayrıca yumurtalık iltihabına karşı kullanılır.

Solunum koşullarında yararlıdır:

Akciğer hastalıkları ve kronik öksürük için balgam söktürücü ve nefes kesici olarak kullanılır. Astım ve bronşit için iyidir. Bal tarakla tüketilirse, bronkodilatör etkileri olacaktır.

Bu antibakteriyel özelliklere sahiptir:

 

Sonuçlar, Yunan çam balı geniş spektrumlu bir antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu.

Antikanser özelliklere sahiptir:

2009 yılında Tsiapara ve ark. Yunan bal ekstraktlarının (kekik, çam ve köknar balı) memenin (MCF-7), endometriyal (Ishikawa) ve prostat (PC-3) kanser hücrelerinin östrojenik aktivitesi ve hücre canlılığı üzerindeki etkisini araştırdı. Kekik balı Ishikawa ve PC-3 hücrelerinin canlılığını azaltırken, köknar balı MCF-7 hücrelerinin canlılığını uyardı. Yazarlar östrojen aktivitesinin modülasyonunun Çam ballarının zengin fenolik içeriğiyle bağlantılı olduğu sonucuna vardı ve kekik balı ile zenginleştirilmiş bir diyetin meme, prostat ve endometriyal kanser hücrelerinde kansere bağlı süreçleri önleyebileceğini öne sürdü.

Daha yaygın çiçek ballarına kıyasla güçlü antioksidan özelliklere sahiptir . Böylece oksidasyonla belirlenen herhangi bir durumda yardımcı olacaktır.

Dermatolojik durumlarda yardımcı olur:

Sivilce için: 6 çay kaşığı çam balı yiyin. Bu tür bal, hormon dengesizliği, kabızlık veya vücuttaki ağır toksin birikimlerinden kaynaklanan aknenizi tedavi eder.

Açık cilt gözenekleri için , söğüt kabuğu kaynağından 6 yemek kaşığı çam balı ve 4 yemek kaşığı karışımını uygulamalıyız (10 dakika boyunca 100 ml suda 20 gram söğüt kabuğu kaynatın). Karışım, yarım saat ila bir saat boyunca tenimizde bırakılır, daha sonra bir miktar karbonatlı su ile çıkarılır.
Tedaviyi üst üste 7 gün boyunca tekrarlayın ve sonuçları hemen göreceksiniz.

Solmuş, yaşlı ciltler için yarım saatten bir saate kadar basit bir çam balı maskesi uygulayın. Sütle temizleyin ve ardından normal kreminizden birini uygulayın. Tedavi her akşam 30 gün boyunca yapılmalıdır. Bu arada dahili olarak% 2 arı sütü ile polifloral bal alınmalıdır. Etkileri muhteşem.

Selülit için , birkaç damla esansiyel limon ve / veya portakal ile karıştırılmış balla masaj yapın. Karışım etkilenen bölgeye yayılmalı ve kolayca masaj yapılmalıdır. 10 dakika boyunca eller cilde yerleştirilmeli ve sonra yukarı çekilmelidir. Cilt ılık su ile temizlenecektir.

Çam Balını nerede bulabiliriz?

 

Önce yerlilerde deneyin, şaşırabilirsiniz, kim bilir! Ardından çevrimiçi mağazaları deneyin. İşte tavsiye ettiğim bazı harika ham çam balları:

Balkonak Çam Balı

 

Çam balı, güçlü bir fincan siyah çay için mükemmel bir tatlandırıcıdır. Tost ve sıcak çörekler üzerinde de yiyebiliriz. Ya da sadece kullanın ve tuzlu yemeklere biraz tatlılık ekleyin.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat