27 Eylül 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 315
  • 0

 

Herkes bir çam ağacını tanır. Herkes onu sever. Özellikle kışın. Bilmediğimiz şey bir balın özünün kabuğundan üretilebileceği. Ve çam balının sağlık yararlarının, özellikle solunum sistemimizle çok fazla ilgisi var. Balgam söktürücü ve nefes almayı kolaylaştırır. Akciğer hastalıkları, kronik öksürük, astım ve bronşit için en iyi bal. Ve faydaları daha da fazla.

Çamlar, Pinaceae familyasındaki Pinus cinsinde yaprak dökmeyen, iğne yapraklı reçineli ağaçlardır. 268.35 feet (81.79 metre) güney Oregon’daki Rogue River-Siskiyou Ulusal Ormanı’nda bulunan Ponderosa çamı gibi Sibirya cüce çamı ve Potosi pinyon gibi çok uzun boylu ağaçlar gibi küçük çam ağaçları vardır .

Balkonak Çam Balı Satın Al

 

Pek çok tür vardır, ancak hepsi koni, tohum ve yaprak karakterlerine bağlı olarak üç alt türe ayrılır:

– Pinus subg. Pinus, sarı veya sert çam grubu, genellikle sert ağaç ve fasikül başına iki veya üç iğne ile.
– Pinus subg. Ducampopinus, tilki kuyruğu veya pinyon grubu;
– Pinus subg. Strobus, beyaz veya yumuşak çam grubu, genelde yumuşak odun ve fasikül başına beş iğne.

Ağaç, çok yapraklı bitkilerin saldırısına uğradığı için bal bütün türlerden üretilebilir. Sadece arılar buralarda olmalı!

Çam balı

İğne yapraklı ana ballı ballar köknar, ladin ve çam ağaçlarından üretilir. Farklı Avrupa ülkelerinde çok değerlidirler. Çam balı oldukça dikkat çekici ve toplam bal üretiminin% 65’ini temsil ettiği için Yunanistan muhtemelen en meşhuru.

Orta Avrupa’da, farklı ballı balların tümü orman balı olarak işaretlenmiştir . Fransız meşe balı hariç (Gonnet ve Vache, 1998) ve genellikle farklı iğne yapraklı ağaçlardan elde edilen bir karışımdır.
Ayrıca , farklı özelliklere sahip özel bir bal türü veren, özel bir “mefalfa pruinosa” böceği tarafından üretilen bal böceği tarafından yapılan Metcalfa Honeydew balı vardır .

Çam Balı Rengi ve Diğer Özellikleri

 

 

Renk: kahverengimsi kehribar-koyu kehribar
Lezzet : malt, reçineli, diğer ballardan daha az tatlı
Lezzet yoğunluğu : orta güçlü
Su içeriği : düşük,% 18’in altında
Viskozite : orta
Fruktoz içeriği :% 37
Glikoz içeriği :% 32
Disakkaritler içeriği : 11 %
Melezitoz içeriği :% 3
Maltoz içeriği :% 9.
pH : 4.6
Asitlik : yüksek
Mineral içeriği : yüksek, özellikle fosfor, potasyum, kalsiyum, kükürt, magnezyum, çinko, bor, demir, bakır.
Kristallendirme : 18 ay sonra kaba kristallerde çok yavaş

Çam balı sağlık yararları

 

Çam balı anti-enflamatuar özelliklere sahiptir, antioksidan, immünostimülan, temizleyici, bazı bakteri, dermatolojik, dejeneratif, enflamatuar ve otoimmün hastalıkların tedavisine yardımcı olur.
Dışarıdan kullanıldığında yaralara ve anti romatizmal hastalıklara faydalıdır.
Ayrıca yumurtalık iltihabına karşı kullanılır.

Solunum koşullarında faydalıdır:
Akciğer hastalıkları ve kronik öksürük için balgam söktürücü ve solunum rahatlatıcı olarak kullanılır. Astım ve bronşit için iyi. Balın tarakla birlikte tüketilmesi durumunda bronkodilatör etkisi olacaktır.

Antibakteriyel özelliklere sahiptir:

“ FARKLI ORİJİNLERDEN BALAYI ANTİBAKTERİYEL POTANSİYELİ: MANUKA BAL İLE KARŞILAŞTIRMA ” çalışması, Sulaiman Alnaima ve ark. 2012 yılında Mikrobiyoloji, Biyoteknoloji ve Gıda Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan ve 18 bal çeşidi ile hem çiçek hem de orman balları arasında manuka balı ile yapılan karşılaştırmaları anlatmaktadır .

Sonuçlar, Yunan çam balı, geniş spektrumlu bir antibakteriyel etkinliğe (peroksit tipi) sahip olduğunu, ardından Scottish Heather, Şili Ulmo, Yeni Zelanda Kayın ve Jarrah Bal olduğunu göstermiştir. Test edilen tüm bakterilerden 4 tanesi en çok Yunan çam balı: S.marcescens ve E. coli (en yüksek hassasiyete sahip) B. sphaericus ve B. subtilis’e duyarlıdır .

Antikanser özelliklere sahiptir:

2009 yılında, Tsiapara ve ark. Yunan bal özlerinin (kekik, çam ve köknar balının) memenin (MCF-7), endometrial (Ishikawa) ve prostat (PC-3) kanser hücrelerinin östrojenik aktivitesi ve hücre canlılığı üzerindeki etkisini araştırdı. Kekik balı Ishikawa ve PC-3 hücrelerinin canlılığını azaltırken köknar balı MCF-7 hücrelerinin canlılığını uyardı. Yazarlar östrojen aktivitesinin modülasyonunun Yunan ballarının zengin fenolik içeriği ile bağlantılı olduğu ve kekik balı zenginleştirilmiş bir diyetin meme, prostat ve endometrial kanser hücrelerinde kansere bağlı süreçleri önleyebileceği sonucuna varmışlardır.

Daha yaygın çiçek ballarına kıyasla , güçlü antioksidan özelliklere sahiptir . Bu yüzden oksidasyon tarafından belirlenen herhangi bir durumda yardımcı olacaktır.

Dermatolojik koşullarda yardımcı olur:

Sivilce için: 6 çay kaşığı çam balı alın. Bu tür bal, vücuttaki hormon dengesizliği, kabızlık veya aşırı toksin birikiminden kaynaklanan sivilcelerinizi tedavi eder.

Açık cilt gözenekleri için , 6 çorba kaşığı çam balı ve 4 çorba kaşığı bir söğüt kabuğu kaynağından yapılan bir karışım uygulamalıyız (100 ml suda 10 dakika 20 gram söğüt kabuğu kaynatın). Karışım cildimizde yarım saat ila bir saat bekletilir, daha sonra bir miktar karbonatlı su ile çıkarılır.
Tedaviyi arka arkaya 7 gün tekrarlayın, sonuçları hemen göreceksiniz.

Solmuş, yaşlanmış cilt için yarım saatten bir saate kadar basit çam balı maskesi uygulayın. Sütle temizleyin ve normal kreminizden birini uygulayın. Tedavi 30 gün boyunca her akşam yapılmalıdır. Bu arada dahili olarak% 2 oranında arı sütü ile polifloral bal alınmalıdır. Etkileri muhteşem.

Selülit için , birkaç damla limon ve / veya portakal esansiyel yağıyla karıştırılmış bal ile masaj yapın. Karışım etkilenen bölgeye yayılmalı ve kolayca masaj yapılmalıdır. 10 dakika boyunca eller cilt üzerine yerleştirilmeli ve yukarı çekilmelidir. Cilt ılık su ile temizlenir.

Hakiki Organik Çam Balını nerede bulabiliriz?

Yunanistan kıyılarında popüler olsada Türkiye kıyılarında da çok kaliteli çam balları üretilmektedir. Balkonak olarak Edirne keşan bölgesinde  ürettiğimiz organik çam ballarımız yüksek vitaminlere sahip ve tamamen katkısızdır.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat