27 Ağustos 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 264
  • 0

Çam balı, çiçek ballarına göre daha da farklıdır. Çiçek balı, bal arıları tarafından çiçekte olan nektarı olgunlaştırarak ortaya çıkar. Çam balı ise daha da farklıdır ve Batı akdeniz, Güney Ege’de yetişen kızılçam üzerinde yaşayan Basra böceği tarafından çamın öz suyunu emmesi sonucu ortaya çıkar. Artan öz suyunu ağacın üzerine bırakır ve ortaya tatlı bir madde çıkar. Daha sonra bu salgı bal arısı tarafından olgunlaştırılır ve çam balına dönüşür.

Balkonak Çam Balı Satın Al

 

Çam balının en çok sevilen özelliği de kıvamının yıllarca bozulmadan saklanabilmesidir. Çiçek balına kıyasla rengi daha da koyu olan çam balının içerisinde fruktoz ve glikoz daha da az bulunur. Çiçek balına göre tatlılık oranı daha da düşüktür. Ayrıca diğer balın boğazda bıraktığı yakıcı bir hissi bırakmaz. Çam balının birçok faydalı özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerinden daha da detaylı bahsedelim.

Çiçek balına kıyasla enzim , aminoasit,mineral,antioksidan bakımından daha da zengindir. Pinoceöbrin antioksidanı sadece çam balında bulunmaktadır. İçerisinde hif ve spor fazlasıyla bulunmaktadır. Dünya’da çam balı Türkiye ve Yunanistan’da vardır. %90’ı Türkiye’de bulunan çam balının %80’de Muğla’da üretilmektedir. Çam balının özelliklerinden bahsettik son olarak çam balının faydalarından kısaca bahsedelim.

Çam balı; yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir, mide rahatlatıcı etkisi vardır, hazımsızlığı önler, sindirim sisteminin ve florasının sağlıklı kalmasını sağlar. Yüksek tansiyonun düşmesine sebep olur. Saç köklerini besler, yaraları tedavi eder,boğaz iltihapları, öksürük ve nezle iltihaplarına iyi gelir.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat