18 Eylül 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 319
  • 0

Bal kelimesini duyduğumuz zaman akıllara hemen arıların ürettiği çiçek balı gelir. Her balın kendine has rengi, kokusu ve görünüşü vardır. Çiçek balı veya çam balı mı diye akıllarda soru kalmaktadır. Bu sorunun birçok farklı cevabı vardır. Sitemizden bu sorunun cevabını da öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda ise çiçek balının faydaları konusunda yardımcı olacağız.

Arıların bal için gerekli özleri topladığı bitkiler bal üretimi için oldukça önemlidir. Ülkemizde farklı bölgelerde, farklı yerlerde birçok bal üretimi gerçekleşmektedir. Kestane balı, çiçek balı, çam balı, petek bal gibi birçok bal çeşidi vardır ve bu bal çeşitlerinin ayrı ayrı birçok faydası bulunmaktadır. Anadolu’da yüksek bölgelerde bulunan nadir çiçeklerden elde edilen bala çiçek balı denir.

Sağlıklı bir bal tüketmek için katıksız, saf bir bala ihtiyaç vardır. Üretim yapılırken içine koyulan katkı maddeleri o balı saf olmaktan çıkarır. Balın saf olup olmadığını anlamak için de test aşamalarına gerek vardır. Anadoluda yetişen kaliteli çiçeklerden elde edilen ballar diğer ballara göre fiyat açısından daha da pahalıdır. Çiçek ballarında hiçbir katkı maddesi ve ilaç etkisi olmamalıdır.

Balkonak Hakiki Çiçek Balı Satın Al

 

Daha çok bal üretmek amacıyla arılara ilaç etkisi oluşturulması sonucu saf bir bal elde edilmez. Ayrıca katkı maddesi eklenerek de saf bir çiçek balına sahip olamazsınız. Çiçek balının üretildiği yer önemlidir. Anadolunun yüksek kesimlerinde elde edilen çiçek balları pahalıdır.

Aslında tüm ballar çiçek balıdır!

 

 

Arılar bulduğu tüm nektarlardan bal üretir. Yediği tatlı besinlerin bütü arı için bir bal yapma kaynağıdır. Genel olarak irili ufaklı çiçek ve ağaç türlerinin açan çiçeklerinden bal yapar. Tüm ballar aslında çiçek balıdır ve çiçeklerin farklılıklarından oluşan aromaların renkleri birbirlerinden farklıdır. Sadece Çam balı salgı balıdır ve çam ağaçlarının üzerinde oluşan tatlımsı gıdadan yapılır. Örnek olarak ççok popüler olan kestane balıda bir çiçek balıdır. Ihlamur, akasya vb gibi ballarda ağaçların çiçek açtığı zamanda arılar tarafından toplanan ballardandır.

 

Her çiçek balı aynıysa peki neden fiyat farklılıkları var?

 

 

Bal her zaman söylediğimiz gibi vücuda zararı olmayan aksine bir çok faydası bulunan tamamiyle doğal bir besindir. evsimsel olarak farklı dönemlerde çiçek açan ağaç ve bitki örtüsünden arılar bal yapar. Fakat her Ağaçın zamanı farklı olabilir. Çiçeklerin açma zamanları, açtıktan sonraki verim zamanları, çiçeklerin rakım yükseklikleri, doğa şartları vb gibi durumlar balın üretilmesinde olumlu olumsuz etkileyen etmenlerdir.

 

Ayçiçek tarlalarında alınan bal her zaman garanti ike kestane balında alınan nektar çok düşük ve bazen hiç olmayabilir. Kestane balının üretimi yüksek rakımda sadece kestane ağaçlarının çiçeklerinden olur ve dağların en üst bölgelerinden alınır. Dolayısıyla doğa şartları ve ayı riskleri oldukça fazladır.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat