30 Ocak 2020/Sağlık
  • Tarafından balkonak
  • 140
  • 0

Tüm bal formları doğal olarak çeşitli sağlık yararları ve tıbbi kullanımları olan besinler ve enzimler içerir. Aslında bal, tarih boyunca birçok koşul için bir halk ilacı olarak kullanılmıştır.

Birkaç farklı bal türü vardır. Balın tadı ve rengi ve tam besin içeriği, arıların nerede topladığına bağlıdır. Ayrıca hangi çiçek türlerinden geldiğine de bağlıdır.

Beyaz bal nedir?

Beyaz ballar, koyu ballara kıyasla genellikle daha yumuşak bir tada sahiptir. Beyaz bal üreten çiçekler şunları içerir:

  • adaçayı
  • ıhlamur
  • lavanta
  • Beyaz yonca

Beyaz bal tam olarak beyaz görünmüyor. Bunun yerine çok açık bir kehribar veya neredeyse berrak bir “su-beyaz” renktedir.

Bal bir sıvı olarak toplanır ve doğal olarak tereyağı gibi yayılması kolay bir dokuya sahip pürüzsüz, kremsi bir beyaza kristalleşir.

Herhangi bir bal çeşidi kristalleştiğinde, bulutlu ve daha hafif veya neredeyse beyaz renklidir. Aynı zamanda katı, şeker benzeri “kristaller” oluşturur. Isı eklemek balı tekrar sıvıya dönüştürebilir. Bazı üreticiler balın kristalleşmesine neden olur ve daha sonra kiawe balın bilinen kremsi dokusunu vermek için kristalleri karıştırır.

Ham bal nedir?

Ham bal iki şekilde tanımlanabilir. Gerçek çiğ bal doğrudan arı kovanından gelir. Isı eklemeden paketlenir ve tüketilir. Ticari çiğ bal hala biraz işlenir, ancak çiğ olarak etiketlenmemiş baldan daha azdır.

Üreticiler marketlerde bulduğunuz balın çoğunu işliyorlar. Balın ısıtılması renk ve dokuyu iyileştirmeye yardımcı olur ve istenmeyen kristalleşmeleri giderir. Ancak yararlı antioksidanların ve bakterilerin çoğu da süreçte çıkarılır veya yok edilir.

Çiğ beyaz balı denemekle ilgileniyorsanız, güvenilir bir yerel üreticiden satın alın.

İşte ham beyaz balın sunduğu bazı sağlık faydaları.

1. Antioksidan güç merkezi

Ham bal, flavonoidler ve fenolik bileşikler olarak adlandırılan antioksidanlar içerir. Beyaz bal da bu tür antioksidanlar içerir. Antioksidanlar vücudunuzu serbest radikaller nedeniyle hücre hasarından korumaya yardımcı olur.

Serbest radikaller yaşlanma sürecine katkıda bulunur. Ayrıca kanser ve kalp hastalığı gibi kronik durumlar için riskinizi artırabilirler.Güvenilir Kaynak Çalışmaları baldaki polifenollerin, özellikle ham doğal balın, kalp hastalığının önlenmesinde rol oynayabileceğini göstermektedir.

Şekere alternatif arıyorsanız, bal, diyetinize ekstra antioksidanlar alırken tatlı dişinizi tatmin etmenin daha sağlıklı bir yolunu sunar. Beyaz balların hafif bir tadı vardır, bu da pişirme veya atıştırmalık için idealdir.

2. Öksürük giderici

Bal öksürük baskılayıcı olarak kullanılabilir. Ayrıca boğaz ağrısı ilacı olarak kullanılır. Bir daha öksürük veya soğuk algınlığınız olduğunda, limonlu sıcak çaya bal eklemeyi deneyin.

Bir çalışma Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisi Güvenilir Kaynak Öksürüğü tedavi etmek için, balın yaygın bir reçetesiz öksürük ilacı bileşeni olan dekstrometorfan kadar etkili olduğunu bulmuştur. Ayrıca bir kaşıkla 1 veya 2 çay kaşığı çiğ bal yiyebilirsiniz.

Tüm bal formları doğal olarak çeşitli sağlık yararları ve tıbbi kullanımları olan besinler ve enzimler içerir. Aslında bal, tarih boyunca birçok koşul için bir halk ilacı olarak kullanılmıştır.

Birkaç farklı bal türü vardır. Balın tadı ve rengi ve tam besin içeriği, arıların nerede topladığına bağlıdır. Ayrıca hangi çiçek türlerinden geldiğine de bağlıdır.

 

 

3. Koruyucu bitki besin maddeleri

Fitonutrientler, bitkilerde bulunan ve bitkinin zarar görmesini önleyen bileşiklerdir. Bitkileri böceklerden ve hastalıklardan korur ve sert UV radyasyonundan korur.

Bu bileşiklerin hem antioksidan hem de anti-enflamatuar faydaları vardır. Ayrıca sağlığınız üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Bal bitkilerden yapılır ve bitki besinleri vardır. Bu değerli besinler çiğ balı benzersizdir ve bal yoğun bir şekilde işlendiğinde yok edilir.

4. Cilt bakımı ve yara iyileşmesi

Bal, tarih boyunca cilt yaralarını iyileştirmenin bir yolu olarak kullanılmıştır. Bugün, onu güzellik ürünlerinde bir bileşen olarak da bulabilirsiniz.

Araştırma Güvenilir Kaynağıçiğ balın zararlı bakteri ve mantarları öldürebildiğini gösterir. Doğal olarak antiseptik olan hidrojen peroksit içerir.

5. Sindirim sorunlarının hafifletilmesi

Tarihsel olarak bal, ishal ve ülser gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Peptik ülserler mide veya sindirim sisteminde görülür. Aç karnına 1-2 çay kaşığı çiğ bal almanın ağrıyı hafiflettiği ve iyileşme sürecine yardımcı olduğu söylenir.

Yararlı olabileceğini gösteren bazı araştırmalar var, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Ülserleri tedavi etmek için çiğ bal kullanmanız önerilmez.

Sonraki adımlar

Ham bal yararlı bakteriler ve besinler içerir. Ancak, nadir ancak ciddi bir hastalık olan botulizme neden olan zararlı bakteriler de içerebilir. Bu özellikle bebekler için tehlikelidir, bu yüzden asla 1 yaşından küçük bir bebeğe çiğ bal beslememelisiniz.

Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar da çiğ baldan hastalanma riski daha yüksektir. Yetişkinlerde botulizm, bulantı, kusma ve ateş gibi gıda zehirlenmelerine benzer semptomlara neden olur. Çiğ bal yedikten sonra bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza danışın.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat