27 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 332
  • 0

Çocuğa bal verilir mi? Çocuklar ne kadar bal yiyebilir? Bugün en fazla merak edilen bal ve çocuk ilişkisi hakkında iki soruya cevap vereceğiz. Balın hepimiz ne kadar sağlıklı bir besin olduğunu biliyoruz. Bununla beraber balı çocuklara yedirme isteğimiz de artıyor. İşte merak edilen detaylar…

Çocuğa bal verilir mi?

Çocuklara bal verilir mi? Evet çocuklarınıza bal verebilirsiniz. Uzmanların ve araştırmalar sonucunda doğru bilgilerden bahsedecek olursak eğer, çocuklarınızın bal yemesinde hiçbir sakınca yoktur. Ancak kademeye dikkat etmemiz gerekiyor.

Uzmanlara göre, 0-12 aylık yani 1 yaşından küçüklere bal yedirilmesi önerilmiyor. Zehirlenmeye yol açabilir. Bunun için sizlere tavsiyemiz, 1.5 yaşında olan ve üstü olan çocuklara yedirmeniz oluyor.  Peki çocuklara ne kadar bal verilir?

Çocuklar ne kadar bal yiyebilir?

Yukarıda dediğimiz gibi, 1.5 yaşından büyük bir çocuğunuz varsa, bal yedirebilirsiniz. Ancak seviyeli yedirmeniz gerekiyor. Kısacası, eğer çocuğunuz 1.5 yaşındaysa, günlük 1 çay kaşığı verebilirsiniz. Çocuğunuz 3 yaşında ise, günlük 1 tatlı kaşığı verebilir ve çocuğunuz 6-7 yaşında ise, günlük 1 çorba kaşığı bal yedirebilirsiniz.

Yaş arttıkça, besin ihtiyacı artacağı için, sizin gibi daha fazla yiyebilir. Şöyle düşünün, sizin yaşınız 30 ve çocuğunuzun 2. Sizle aynı seviyede besin ihtiyacı duyması saçma olur. Bu bakımdan sizin kilonuz 80, çocuğunuzun 15 olursa, sizle aynı yemesi doğru olmayacaktır elbette.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat