21 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 491
  • 0

Genel olarak, şekerin yerine şekerin diyabetik düzlemde ikame edilmesinin bir avantajı yoktur. Hem bal hem de şeker kan şekeri seviyesini aynı şekilde etkiler.

Bal toz şekerden daha tatlıdır, bu yüzden bazı tariflerde şeker yerine biraz kullanabilirsiniz.

Bir diyabetik bal yiyebilir mi?

 

Evet! Bal, Şeker Hastalığı olan bir kişi tarafından ölçülü olarak alınabilir. Bunun arkasındaki bilimsel mekanizmayı kısaca açıklayacağım.

Kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak diyabet hastaları için önemlidir.

Bal, aynı pilav, patates gibi bir karbonhidrat gıdasıdır, bu nedenle sadece 1 çorba kaşığı balın yaklaşık 17 gram karbonhidrat içerdiğini unutmayın ve günlük günlük karbonhidrat alımınızı sayarken, şeker hastaları bunu çözebilir. Tıpkı diğer tatlandırıcı veya karbonhidratlar gibi.

Hem bal hem de şeker kan şekeri seviyenizi etkileyecektir ancak Klinik çalışmalar, saf balın diyabetik diyette sofra şekeri ve Splenda, sakcharin, aspartam gibi diğer besleyici olmayan tatlandırıcılardan daha sağlıklı bir seçim olduğunu göstermiştir.

Bal, normal beyaz şekere kıyasla daha düşük insülin seviyeleri gerektirir ve kan şekeri seviyesini sofra şekeri kadar hızlı bir şekilde yükseltmez, yani şekerden daha düşük Glisemik İndeksine sahiptir.

Bal, karaciğere glikoz alımını kolaylaştırır, böylece kan dolaşımına giren aşırı glikoz aşınmasını önler. Ve doğanın balı, bu özel yeteneğe sahip tek şekerdir.

Her neyse, balın toz şeker veya şeker sübstitütlerinden daha fazla kalorili olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bir çorba kaşığı bal 68 kaloride gelirken 1 çorba kaşığı şeker 49 kalori içerir. Böylece diğer şeker yerine çiğ balı kullanabilirsiniz, ancak ölçülü olarak kullanın. Baldaki karbonhidratları diyabet yeme planınızın bir parçası olarak saydığınızdan emin olun.

Uygun kontrolle, birçok şeker hastaları ve ön şeker hastaları hala doğal balın tadını güvenle çıkarabilirler. Balı yemek planlamalarına dahil etmeden önce, tatlı sıvının ne kadarının günlük olarak tüketilebileceğini öğrenin.

Her diyabet hastası farklıdır ve vücudunun karbonhidrat içeren farklı yiyeceklere nasıl tepki verdiğini öğrenmelidir. Bir gıdadaki toplam nişasta veya karbonhidrat miktarının, şeker miktarının değil, en önemli husus olduğunu unutmayın.

Bal, normal beyaz şekere kıyasla daha düşük insülin seviyeleri gerektirir ve kan şekeri seviyesini sofra şekeri kadar hızlı bir şekilde yükseltmez, yani şekerden daha düşük Glisemik İndeksine sahiptir. Bal önemli miktarda şeker içermesine rağmen, büyük ölçüde iki basit bireysel şeker biriminden oluşur – vücutta farklı oranlarda emilen glikoz ve fruktoz.

Balda bulunan birebir fruktoz ve glikoz oranının mükemmel olması, karaciğere glikoz alımını kolaylaştırır, böylece kan dolaşımına aşırı glikoz girmesini önler. Ve doğanın balı, bu özel yeteneğe sahip tek şekerdir.

Daha sonra, monosakarit fruktozun kullanılması, diyabetik diyetin tatlandırılması için, önemli ölçüde düşük GI’den dolayı tavsiye edilir. Sorun, fruktozun diğer şekerlerden farklı olarak emilmesidir. Glikoz gibi enerji için kullanılmaz, fakat karaciğerde trigliseritler olarak depolanır. Bu, karaciğerde büyük bir metabolizma yükü sunar ve sonuçta obezite ve diyabetiklerde daha fazla sağlık hasarı ile ilgili önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bal şeker hastaları için şeker için uygun bir alternatif midir?

Bal, şeker hastalığı olan insanlar için şekere alternatif olabilir, ancak mutlaka daha sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

Beyaz şeker neredeyse faydalı besinlerden yoksundur, ancak bal, antioksidanlar da dahil olmak üzere, marjinal olarak daha fazla besin içerir. C vitamini ve folat da dahil olmak üzere az miktarda vitamin ve magnezyum gibi mineraller içerir. Ama içinde harcadığımız az miktarda, neredeyse hiç yok! Ve kesinlikle bu vitamin ve minerallerin daha sağlıklı (düşük kalorili) kaynaklarına güvenmeliyiz.

1. Bal, toz şeker kadar karbonhidrat içerir

Balın daha doğal ve daha az işlenmiş olarak algılanmasına rağmen, yine de diğer besleyici tatlandırıcılarla aynı miktarda karbonhidrat içerir.

Bir tatlı kaşığı bal 5.8 g karbonhidrat içerir. Beyaz toz şeker ve kahverengi şeker, çay kaşığı başına sırasıyla 4.8 g ve 4.5 g karbonhidrat içerir.

Bu miktarlar küçük görünebilir ancak kullandığınız miktara bağlı olarak hızlı bir şekilde toplanabilir. Unutmayın, kan şekeri seviyelerinizi yönetmek için en önemli olan toplam karbonhidrat miktarıdır .

2. Aynı kaşık için toz şekerden biraz daha fazla kalori içerir.

Bal yaklaşık % 75 şekerden oluşur , kalan bal sudur ve eser miktarda proteindir. Nektarın kaynağına bağlı olarak, bileşimi kabaca yarı glikoz ve yarı fruktozdur. Öte yandan, şeker% 100 sukrozdur. Bu, ağırlık için ağırlık karşılaştırıldığında, balın toz şekerden daha az ‘şeker’ veya kaloriye sahip olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, azımızın ağırlığı kiloyla yer ve bir çay kaşığı veya çorba kaşığı kullanmamız daha olasıdır. Bal daha yoğun olduğundan, bir çay kaşığı 21 kalori ve bir çay kaşığı şeker 16 kalori içerecektir. Bu nedenle, şeker için bir çay kaşığı bal yerine koyarsanız, daha fazla kalori tüketirsiniz.

3. Yemek planınıza biraz dahil etmek uygun!

Balın toz şekerden daha fazla karbonhidrat ve kaloriye sahip olmasına rağmen, alternatif bir tatlandırıcı olarak sınırsız olduğu anlamına gelmez. Diğer karbonhidrat içeren yiyecekler için küçük miktarlarda tatlıları yemek planınızın yerine koyabilir ve kan şekeri seviyenizi sürekli takip edebilirsiniz. Çok yüksek kan şekeri seviyeleriniz varsa veya kilo vermeye istekliyseniz, sağlık hedeflerinize (diğer tüm besleyici şeker türlerinde olduğu gibi) ulaşmak için ne kadar alacağınızı ve balınızı ne sıklıkla alacağınızı kısıtlamak isteyebilirsiniz.

Balın diyabetik hastalar için etkileri nelerdir?

Bal alırsanız bal kan şekeri seviyenizi dalgalandırır, böylece karbonhidratlar ve sağlıklı olmayan ekstra şeker içerir.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat