29 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 289
  • 0

Kasım 2016’da You Tube’a “ekşi” balın kanser için bir tedavi olduğunu iddia eden bir video yayınlandı. O zamandan beri, bu taleple ilgili olarak birkaç telefon görüşmesi ve e-posta aldık. Ekşi odun balımızın satışında bile bir artış görmüştük. Bu etkinliğin tümü, aşağıdaki yorumları yapmamızı istedi.

Öncelikle, özellikle “ekşi” bal ve kanser konusunu ele alan herhangi bir tıbbi rapor veya araştırma makalesi görmedik. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı Alternatif Tıp dergisinden çıkan Potansiyel Doğal Antikanser Ajan olarak Bal başlıklı bir makale var . Bununla birlikte, bu makale genel olarak balı tartışmaktadır ve “ekşi” bal ile ilgili herhangi bir referans içermemektedir (Manuka, Mera, Nijeryalı Orman ve Arı Sütü balı için birkaç referans olmasına rağmen). Ayrıca, Bal, Propolis ve Arı Sütü adlı Bal denilen daha uzun bir makale var : Oksidatif Tıp ve Hücresel Ömür adlı bir dergiden Biyolojik Etkilerini ve Sağlık Faydalarını Kapsamlı Bir İnceleme ,

İkincisi, bal işindeyiz ve “ekşi” balı belirli bir çeşit olarak hiç duymadık. Hem ABD hem de yabancı şirketlerden satış için düzenli olarak bal teklifleri alıyoruz ve hiç kimse bize “ekşi” bal sunmadı. Tamamen farklı bir şey için ekşi bal terimini kullanıyoruz. Bazen yeni hasat edilen bal aşırı nem içerir. Bu nem içeriği% 20’yi aşarsa, balın fermente olması muhtemeldir. Fermente bal, genellikle “ekşi” bal olarak adlandırılır ve iğrenç şeylerdir. Çok fazla gitmediyse, bazen arılara geri besleyebilirsin. Ama çoğu zaman, sadece onu atmak için en iyisidir. “Ekşi” balı, “propolis” için başka bir ad olduğunu öne süren bir kaynak (Snopes) var – arıların oluşturduğu ve kovanda bir inşaat tutkalı olarak kullanılan reçineli bir karışım.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat