10 Temmuz 2019/Bal
 • Tarafından İrem Mutlukaya
 • 1.116
 • 0

Emziren Anneler Bal yiyebilir mi? Bugün sizlere yeni doğum yapan annelerin merak ettiği bir durum olan bal yenir mi sorusuna cevap vereceğiz.

Balın çok mucizevi bir besin olduğunu ve herkesin mutfağında olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Özellikle anneler ayakta durabilmek için ve gün boyu daha dinç olmak için bal tüketmek istiyorlar. Ancak bebeklere bal verilemediği için, kafalarda bal yesem bir şey olur mu sorusu doğuyor.

Peki emzirirken bal tüketilir mi?

 

Bebeklerin bal tüketmelerine yani 1 yaşından küçüklere bal yedirilmesi önerilmiyor. Çünkü balın içerisindeki maddelere bazı bakterilere bebeklerin midesinde az asit olduğu için karşı koyamıyor. Ancak annelerin midelerinde asit oranı fazla olduğu için, bu bakterileri öldürüyor.

Bu bakımdan annelerin emzirme dönemlerinde bal tüketmesinde hiçbir sorun yoktur. Ancak balın gerçek bal olduğuna dikkat edin ki sizlere de faydası olsun.

 

Balkonak Ham Ballarından Satın Al

 

Hamilelikte veya Emzirme döneminde balın tüketilmesinde bir sakınca yok fakat!

 

 

Kaba tabirler Bal yüksek vitamin ve minerallere sahip olduğu için sadece 1 yaşının altındaki çocuklarda fazla vitaminden dolayı büyük sıkıntılar yaratabilir. Bu yüzden 1 yaşını doldurmuş ve üzeri çocuklarda rahatlıkla bal kullanabilirsiniz hatta kullanmalısınız. Anne sütü emen bebeğin emziren annenin bal yemesinden kaynaklanan herhangi bir sorun yaşamaz fakat burada önemli olan nokta eski geleneklerin hala devam ediyor olması Bebek sütü daha iştahlı yiyebilmesi için memeye bal sürülmesi! Bu sakıncalı bir durum olup kesinlikle yapılmaması gerekir.

Balın Anne sütüne etkisi olur mu?

 

 

Balın anne sütüne etkisi olur. Bu etki olumlu yönde olur. Anne balı yediğinde vitamin ve kalsium açısından zengin olduğu için bu sütüne olulı yansıyacak ve sütü çok daha kaliteli olacaktır. Yani özetleyecek olursak olumsuz anlamda balın anne sütüne etkisi olmaz fakat doğrudan bebek balı yerse o zaman sorun yaşanabilir. Bebeklerini Emziren anneler haliyle bebeklerine bir zarar gelmemesi için her türlü araştırmayı gözden geçirmek durumundalar. Bal yemekde bu durumun bir parçası. Güvenle doğal katkısız ballarımızdan yiyebilirsiniz:)  Bu yazıdan sonra içiniz rahatlamış olacak ve hemen mutfaktaki bala saldıracaksınız. Emzirirken bal yemek artık kabusunuz olmaktan çıkmış olmalı 🙂

 

Peki Bal Yemek Anne Sütünü Arttır mı? Bal Süt Yapar mı?

 

 

Bir önceki başlığımızda balın anne sütüne bir zararı olup olmadığına yer verdik evet bu konuda içimiz rahatladı bal denen bu süper gıdanın anne sütüne bir yararı olmadığını artık biliyoruz. Peki bu bilgi bize yeter mi? Yetmez. Çünkü artık bal zarar vermiyorsa belkide yararlı olmalı. Bir çok anne süt yetersizliği sebebiyle bebeklerini yeteri kadar besleyemiyor. Ham bal içerisinde zengin vitaminler barındırır ve anne sütünü arttır. Özellikle bal şerbeti damar yollarını açarak sütü arttırdığı görülmüştür. Anne sütünü arttırmak için bal haricinde farklı doğal yolları da denemenizde fayda var.

 

 

Her bala güvenmeyin Sadece  Katkısı bal kullanın!

 

 

Balkonak olarak burada araştırarak verdiğimiz bilgilerde bal kullanımı ile ilgili tüm önermelerimiz gerçek doğal bal ile ilgilidir.  İşinde şeker barındıran yüksek ısıl işlem görmüş sağlıksız balları önermememiz için emzirmenize gerek yok. Emzirme dönemi haricinde de böyle bir balı önermiyoruz. Bilmediğiniz güvenmediğiniz balları tüketmeyin. Bal içerisinde yüksek vitamin ve minarel bulundurur. Fakat işlem yapılmış ballarda bu vitamini alamadığınız gibi vücüdunuza yabancı maddeleri de kabul etmiş olursunuz.

 

Emzirirken Kesinlikle bunlardan uzak durun!

 

 

Emzirme döneminde bolca kalsiyum alınması gerektiği uzman kişiler tarafından tavsiye edildiğini daha önce duymuşsunuzdur. Bolca kalsiyum almanızın sütünüze olumlu etkisi olacaktır. bununla birlikte emzirirken süte karışabilecek gıda ve maddeler bulunmaktadır.

Emzirirken kullanılmaması gereken gıda ve maddeler şu şekilde;

 • Sigara
 • Alkol
 • Çiğ Besinler ( Salam,sosis,sucuk vb)
 • Lahana,Brokoli, Karnabahar ( Gaz problemli bebekler)
 • Sindirimi zor olan kurubakliyat
 • Tatlandırıcı içeren besinler
 • Kafein
 • Sağlıksız merdiven altı ürünler
 • İçeriği belirsiz bitki çayları

 

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat