14 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 383
  • 0

En yararlı ballar hangileri sorusuna bugün sizler için yanıt veriyoruz. Balın birçok çeşidi olurken, bazı bal çeşitleri şifa kaynağı diyebiliriz…

Öncelikle tüm ballar insan sağlığına faydalıdır. Ancak bazı bal çeşitleri vardır ki, sağlık açısından çok fayda sunmaktadır. Bugün ise sizlere bal çeşitleri ve beraberinde ballar hakkında en iyi, en faydalı olanından bahsedeceğiz.

En yararlı bal hangisi?

En yararlı bala değinmede önce, Akasya balı, Anzer balı, Ayçiçek balı, Çam balı, Çiçek balı, Deli bal,Hayıt balı, Ihlamur balı, Karabaş otu balı, Karabuğday balı, Karakovan balı, Keçiboynuzu balı, Kekik balı, Kestane balı, Keven balı, Lavanta balı, Meşe balı, Narenciye balı, Püren balı gibi bal çeşitleri olduğunu belirtelim.

Ancak bu ballar içerisinde bir bal çeşidi var ki, sahtesi gerçeğinden daha fazla olan kestane balıdır.

Kestane balı olarak karşımıza çıkan bal çeşidi, karadeniz ve bursa tarafında, kestane ormanlarında yer alan kestane ağaçlarından elde edilmektedir. Kestane ağaçları çiçek açtığı sırada, bal arıları bu ağaçlardan nektarları toplayıp üretmektedir.

Üretimi çok az olan bu balların fiyatı da yüksektir. Değerli olan bu bal çeşidi için, kanser, sindirim, ağız, tüm vücut, boğaz ağrısı dahil birçok sağlık konusunda faydası olduğu biliniyor.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat