28 Temmuz 2019/Arılar
  • Tarafından balkonak
  • 465
  • 0

Yaban arının arı kadar bal yapmamasının sebebi, yaban arının et yediğidir. Yaban arıları polenlerden çok daha fazla et yerler. Arılar et yerine polen yerler.

Yaban arıları çok fazla polen toplayamaz çünkü çok fazla vücut kılları yoktur. Arılar bol miktarda vücut kıllarına sahiptir. Vücut kılı polenleri yakalar. Böylece arılar çok sayıda polen toplayabilir.

Hem larva hem de yumurta çok fazla protein gerektirir çünkü büyüyorlar. Protein nektardan gelmez. Protein et veya polenden gelir.

Yetişkin arılar ve yetişkin eşekarısı uçmak için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Et, bol miktarda enerji sağlayan lipitler ve proteinler içerir. Böylece eşekarısı, et yiyebilse de, polen yiyebilse de. Ancak, polenler enerji içermez. Böylece arılar enerjilerinin çoğunu nektardan almak zorundadır. Arılar nektarı bala dönüştürür.

Yaban arıları aslında az miktarda bal yaparlar. Yaban arıları, ekonomik olarak konuşarak, insanların toplanmasına yetmez. Ancak, bazı eşekarısı türleri çok az miktarda bal yapar.

Benim düşünme biçimim bu şekilde. Bir arı et yerine polen yiyen bir yaban arısıdır. Arılar çok fazla polen toplamak zorunda oldukları için nektar toplamak daha uygun olur. Bütün bu fazla nektarı bala çeviriyorlar.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat