6 Ağustos 2019/Sağlık
  • Tarafından balkonak
  • 338
  • 0

Ülserler, mide astarı da dahil olmak üzere vücudun birçok yerinde gelişebilir. Bazı doğal ev ilaçları ağrıyı ve ülserle ilişkili diğer semptomları hafifletebilir.

Mide ülserleri, ince bağırsağın ilk kısmı olan mide veya duodenumun astarında gelişen yaralardır. Mide ülseri ayrıca peptik ülser , gastrik ülser veya duodenal ülser olarak da bilinir .

Mide asidi, mide zarını tahriş ettiğinde, mide ülseri gelişir.

Ülser nedenleri şunlardır:

Helicobacter pylori ( H. pylori ) bakterileri ile enfeksiyon
ibuprofen veya aspirin gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçların ( NSAID’ler ) uzun süreli kullanımı
Bazı insanlar stresin veya baharatlı yiyeceklerin ülserlere neden olabileceğine inanır . Bunlar ülserlere neden olmaz, ancak mide asidi üretimini artırarak daha kötü hale getirebilirler.

Mide ülseri ağrısından kurtulmak için kanıta dayalı on yöntem hakkında bilgi edinin.

Mide ülseri için 10 kanıta dayalı tedavi

Bir kişinin ülseri varsa, midesinde yanma hissi hissedebilir. Bu yanma hissi sık sık:

birkaç dakika veya birkaç saat sürer
antasitler aldıktan veya yiyecek alımını durduktan sonra hafifletir
gecenin ortasında veya yemekler sırasında başlar
birkaç hafta boyunca kapalı ve açık ortaya çıkar
İnsanlar, aşağıdaki ev ilaçlarını kullanarak bu belirtileri giderebilir:

1. Probiyotikler

Mide ülseri yoğurt ilaçları
Yoğurtlar, sindirim sistemindeki bakterilerle dengeyi korumaya yardımcı olan probiyotikler içerir.
Probiyotikler, sindirim sistemindeki bakteri dengesini geri kazanmaya yardımcı olan canlı organizmalardır. Optimal bağırsak sağlığının sağlanmasına yardımcı olmasının yanı sıra ülser tedavisine de yardımcı olabilirler.

2014 tarihli bir incelemeye göre , probiyotikler H. pylori bakterilerini öldüremezler . Bununla birlikte, mevcut bakteri miktarını azaltabilir, iyileşme sürecini hızlandırabilir ve bazı semptomları iyileştirebilirler.

Diğer tedavilerle birlikte alındığında, probiyotikler zararlı bakterileri yok etmeye yardımcı olabilir.

İnsanlar probiyotikleri aşağıdaki kaynaklarda bulabilir:

yoğurtlar
fermente gıdalar
probiyotik takviyeleri
Bazı yiyeceklerde içlerinde probiyotikler bulunur. Ancak, porsiyon başına daha yüksek probiyotik konsantrasyonlarına sahip oldukları için takviye almayı düşünün.

2. Zencefil

Birçok insan zencefilin gastroprotektif etkilerinin olduğunu düşünür . Bazı insanlar mideyi ve kabızlık , şişkinlik ve gastrit gibi sindirim koşullarını tedavi etmek için kullanırlar .

2013 yılında yapılan bir inceleme, zencefilin H. pylori bakterilerinin neden olduğu mide ülserlerine yardımcı olabileceğini göstermektedir . Zencefil yemek, NSAID’lerin neden olduğu ülserleri de önleyebilir.

Bununla birlikte, bu sonuçların birçoğu hayvan çalışmalarından gelmektedir, bu nedenle etkilerin insanlarda benzer olup olmayacağı açık değildir.

3. Renkli meyveler

Birçok meyve, polifenoller olan flavonoidler denilen bileşikleri içerir. Flavonoidler bazı meyvelerin zengin renklerine katkıda bulunur .

Bir 2011 incelemesine göre , polifenoller mide ülseri ile yardımcı olabilir. Ayrıca, spazmlar ve ishal dahil olmak üzere başka bir dizi sindirim sorununa da yardımcı olabilirler .

Flavonoidler, mide astarını gelişmekte olan ülserlerden korur. Bunu, H. pylori’nin büyümesini engelleyen mide mukusunu artırarak yaparlar . Flavonoidler ayrıca antioksidan özelliklere sahiptir.

Flavonoidler aşağıdaki gibi meyvelerde bulunur:

elmalar
yaban mersini
kirazlar
limon ve portakal
Fındık
4. muz muz
Muzlar bir çeşit muz . 2011’den itibaren yapılan araştırmalar olgunlaşmamış düzlemlerin peptik ülserler üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini göstermektedir.

Olgunlaşmamış plantainlerde lökosiyanidin denilen bir flavonoid bulunur. Lökosiyanidin, mide içindeki mukus miktarını arttırır. Bu meyve ayrıca, ülser semptomlarının önlenmesine ve hafifletilmesine yardımcı olan asiditeyi azaltabilir.

Gastrit ve mide ülseri için diyet ipuçları
Gastrit ve mide ülseri için diyet ipuçları
Bazı diyetler, mide ülseri ve gastrit semptomlarını hafifletmek için diğerlerinden daha iyidir.

5. Bal

Mide ülseri balı giderir
Manuka balı ülserlerin tedavisinde yararlı olabilecek antimikrobiyal özelliklere sahiptir.
Bal, Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan popüler, doğal bir tatlandırıcıdır. Balı düzenli olarak tüketen kişiler, çeşitli sağlık yararlarından yararlanabilirler.

2016’dan bir inceleme, Manuka balının H. pylori’ye karşı antimikrobiyal etkilere sahip olduğunu göstermektedir . Balın mide ülseri tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

İnsanlar ayrıca cilt ülseri, yanık ve yara gibi yara iyileşmesini hızlandırmak için bal kullanırlar.

6. Zerdeçal

Zerdeçal, Hindistan ve Güney Asya’nın diğer bölgelerinde sıkça kullanılan popüler bir sarı baharattır. Biber gibi, zerdeçal, kurkumin adlı bir bileşik içerir. Araştırmacılar sağlık yararları konusunda kurkumin incelemeye başlıyor.

Bir 2013 gözden kurkumin mide ülseri önlemeye yardımcı olabilir anti-inflamatuar ve antioksidan aktiviteye sahip olduğu sonucuna vardı. Bununla birlikte, insanlar üzerinde sınırlı sayıda çalışma vardır.

Zerdeçalın ülser tedavisinde ne kadar etkili olduğunu incelemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Yine de, ilk sonuçların olumlu olduğu görülüyor. Bilim adamları zerdeçal ülser belirtileri hafifletmek ve yaraları tedavi yardımcı olabilir umuyoruz.

7. Papatya

Bazı insanlar küçük kaygı , bağırsak spazmları ve iltihabı tedavi etmek için papatya çiçeği ve papatya çayı kullanır .

2012 yılında yayınlanan bir inceleme çalışması , papatya özlerinin ülser önleyici özelliklere sahip olabileceğini bildirmektedir. Bazı araştırmacılar, mide ülserlerini inhibe edebileceğini ve iyileşme zamanlarını azaltabileceğini düşünüyor.

Ancak, bu araştırmanın çoğu hayvan çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Araştırmacılar papatya’nın insanlar üzerinde aynı etkiye sahip olup olmayacağını bilmiyor.

8. Sarımsak

Sarımsak, yemeklere lezzet katması için dünyanın birçok yerinde popülerdir. Sarımsak, enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olan antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Bazı çalışmalar sarımsak ülserlerinin tedavisindeki etkinliğini desteklemektedir. Örneğin, hayvanlar üzerinde yapılan 2016 araştırması , sarımsakların ülser gelişimini önlemeye ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

2015 yılı incelemesine göre sarımsak, H. pylori’nin büyümesinin önlenmesine de yardımcı olabilir .

2015 yılında yapılan küçük çaplı bir çalışma, günde iki kez bir öğün yemeğiyle iki diş sarımsak yemenin H. pylori’ye karşı anti-bakteriyel etkileri olabileceğini göstermektedir .

Bununla birlikte, tüm çalışmalar sarımsakın H.pylori’yi etkilediği veya ülserleri önlediği konusunda hemfikir değildir . Bilim adamlarının hala daha fazla araştırma yapması gerekiyor.

9. Meyan kökü

Meyan kökü, Akdeniz bölgesine ve Asya’ya özgü popüler bir baharattır. İnsanlar meyan kökü geleneksel ilaçlarda yüzlerce yıldır kullanmaktadır. Bazı insanlar kurutulmuş meyan kökü yemenin ülserin tedavisine ve önlenmesine yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

Ancak, araştırma kurutulmuş meyan kökü değil, takviyelerin kullanımına odaklanma eğilimindedir. Bu nedenle, bu baharatı ülserler için kullanmakla ilgilenen kişiler, bunu ek olarak denemek isteyebilirler.

2013 çalışmalarından biri , meyan kökü takviyesi almanın H. pylori enfeksiyonlarıyla mücadelede yardımcı olabileceğini buldu . Çalışma, takviyenin bakteri üremesini önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

10. Aloe vera

Aloe vera, birçok topikal losyonda, kozmetikte ve gıdada bulunan popüler bir bitkisel yağdır.

Aloe veranın mide ülserlerini nasıl etkilediğine dair bazı çalışmalar olumlu sonuçlar vermiştir.

Örneğin, sıçanlarla ilgili bir 2011 araştırması , aloe veranın ülserleri popüler bir ülser karşıtı ilaca benzer şekilde tedavi ettiğini bildirdi.

Ancak araştırmacılar hayvanları değil, insanları incelediler. Bu nedenle, bilim insanlarının aloe veranın insanlar üzerindeki etkilerini görmek için daha fazla araştırma yapması gerekiyor.

Ülserler için tıbbi tedaviler

Mide ülseri ilaçları

Doktorlar, insanlara ülserlere neden olabilecek bazı ilaçları almamalarını önerebilir.
Mide ülseri için tıbbi tedaviler ülserin nedenine bağlı olarak değişecektir.

NSAID’lerin ülser almasına neden olması durumunda, doktorun kişiye bu ilaçları kullanmayı bırakmasını veya azaltmasını önerecektir. İnsanlar ağrı için başka bir ilaca geçebilirler.

Bir doktor, mide asidini azaltmak ve mide zarını korumak için proton pompa inhibitörlerini (PPI’ler) verebilir. Bakterileri öldüremezler, ancak H. pylori enfeksiyonu ile savaşmaya yardımcı olabilirler . Bazı örnekler Nexium , Prilosec ve Prevacid’dir.

Bir doktor ayrıca histamin reseptörü blokerleri reçete edebilir. Bunlar midenin çok fazla asit üretmesini önler. Bazı örnekler Zantac ve Pepcid’dir.

Ayrıca, bir doktor sükralfat (Carafate) adı verilen bir koruyucu önerebilir. Bu, ülser etrafındaki bölgeye daha fazla zarar gelmesini önler.

Bir H. pylori enfeksiyonu ülseri oluşturduğunda, doktor ayrıca antibiyotik de verebilir . Yana H. pylori öldürmek zor olabilir semptomların ortadan sonra bile reçete olarak, bir kişinin tam olarak tüm dozlarda almak zorundadır.

Genellikle, bir doktor ülser tedavisi sırasında çeşitli ilaçları ve tedavileri birleştirir. Kombinasyon tedavileri ağrıyı giderir, daha fazla hasarı önler ve enfeksiyonları iyileştirir.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat