8 Kasım 2019/Genel
 • Tarafından balkonak
 • 236
 • 0

Fruktozun insan sağlığı üzerindeki etkileri pek çok tartışmanın kaynağı olmuştur. Bu, bazıları sağlık için kötü olan gıdalarda farklı türlerde fruktozların bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Fruktoz meyvelerde, meyve sularında, bazı sebzelerde ve balda bulunan doğal bir şekerdir. Bu formlarda, fruktoz şekerleri sağlıklı bir diyetin parçası olabilir.

Bununla birlikte, fruktoz, üreticilerin mısır nişastasından yaptıkları ve soda ve şekerler gibi sağlıksız yiyeceklere ekledikleri, yüksek fruktozlu mısır şurubunun (HFCS) bir bileşenidir.

Araştırmacılar yüksek fruktozlu yiyecekler ile obezite , diyabet ve hatta bazı kanserler arasındaki bağlantıları inceliyorlar . Bununla birlikte, fruktozun bir kişi ölçülü olarak tükettiğinde mutlaka bir halk sağlığı sorunu olmadığına dair bazı kanıtlar da vardır.

Bu yazıda fruktozun sağlık için kötü olup olmadığını, farklı şeker türlerini ve bunların insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırmayı ele alacağız.

Fruktoz nedir?

 

Fruktoz, doğal olarak oluşan kalorili tatlandırıcıların en tatlısıdır. Fruktoz meyvelerde, meyve sularında, balda ve hatta bazı sebzelerde doğal olarak oluşur.

Saf fruktoz diğer şeker türlerinden çok daha tatlıdır. Sonuç olarak, insanlar aynı tatlılığı elde etmek için pişirme sırasında diğer şekerlerden daha az fruktoz kullanabilirler.

Diyetteki en önemli fruktoz kaynakları şunlardır:

 • sofra şekeri
 • bal
 • Sabır otu nektarı
 • meyve suları

Şeker, unlu mamüller, gazlı içecekler ve diğer işlenmiş gıdalarda bulunan HFCS
Üreticiler, esasen saf glikoz olan mısır nişastasına bazı enzimler ekleyerek HFCS oluştururlar. Glikoz başka bir şeker türüdür. Daha sonra, bu miktardaki fruktoz içeren bir şurup oluşturmak için bu glikozu kullanırlar.

Çoğu HFCS çeşidi ya içerir 42 veya 55 yüzde Güvenilir Kaynakfruktoz ve yüzde 45 glikoz. Bu, HFCS’nin sükroz veya sofra şekeri ile aynı miktarda fruktoz içerdiği anlamına gelir.

Üreticiler sofra şekeri fruktoz ve glikoz kombinasyonundan yaparlar.

Bal, diğer bir yaygın gıda katkı maddesidir. Bal bir içerir1’e 1 oran Güvenilir Kaynakfruktozdan glukoza.

Fruktoz sizin için kötü mü?

Taze meyve ve sebzelerden elde edilen doğal fruktoz, bir kişinin sağlığı için iyidir. HFCS gibi işlenmiş fruktoz formlarının sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bilim adamları şu anda bu tatlandırıcının diğer şeker türleriyle nasıl karşılaştırıldığını inceliyorlar.

Aşağıda, fruktozun bir kişinin sağlığı üzerindeki olası riskleri ve faydaları hakkındaki araştırmaları tartışıyoruz.

Fruktoza karşı kanıt

Çok miktarda fruktoz tüketmek, bir kişiyi daha fazla obezite riskine sokabilir.
Bazı araştırmacılar vücudun diğer şeker türlerinden farklı olarak fruktoz işlediğine inanmaktadır.

Özellikle, orada endişeleniyorlar Güvenilir KaynakBir insan aşırı miktarda fruktoz tükettiğinde, vücudu özellikle karaciğerde ekstra yağ biriktirmek için uyarabilir. Bu alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına katkıda bulunabilir.

Göre 2017 literatür taraması Güvenilir Kaynakaşırı miktarda fruktoz yemek aşağıdakilerle ilişkilidir:

insülin direncine neden olabilecek inflamasyon
Vücudun yağları ve karbonhidratları parçalama şeklini değiştirebileceği için, yağ gelişiminde artış
metabolik sendrom gibi daha yüksek obezite ve ilgili durumlar riski
İnsanları dolu hissetmediğinden, daha fazla yiyecek alımı
Bir 2016 çalışma Tayvan’da o yaşlı 12-16 yıl içinde fruktoz açısından zengin içecek tüketiminin etkilerini araştırdı. Daha fazla fruktoz bakımından zengin içecekler içen insanlar , yetişkinlerde sertleşmiş arterler, diyabet ve kalp hastalığı için bir belirteç olan daha yüksek insülin direnci seviyelerine sahipti .

Fruktoz kanıtı

Aşırı fruktoz tüketiminin sağlık için kötü olduğuna dair kanıtlar olmasına rağmen, araştırmacıların diyetlerdeki fruktozun etkilerini diğer şekerlerden ayırmak zordur.

Bunun nedeni, yüksek seviyelerde ilave fruktoz içeren yiyeceklerin genellikle aynı zamanda glikoz gibi yüksek seviyede başka şekerler içermesidir. Bilim adamları, şeker kombinasyonlarını besleyen sıçanlarda fruktozun etkileri üzerine birçok araştırma çalışması yürütür.

bir 2014 literatür taraması Güvenilir Kaynakfruktozun vücutta, diğer kaynaklardan şeker yemeye kıyasla kilo alımına neden olabilecek belirli etkileri olmadığını belirtir.

Yazarlar ayrıca, şekerli tatlandırılmış içeceklerin fruktoz içerdiğini, aynı zamanda kalorilerin yüksek olduğunu iddia ediyorlar . Bu fruktoz ve obezite arasındaki bazı bağlantıları açıklayabilir.

Bugüne kadar Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Güvenilir KaynakHFCS içeren yiyeceklerin sakaroz ve bal gibi benzer tatlandırıcılar içeren diğer yiyeceklerden daha az güvenli olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadıklarını bilmediklerini söyleyin.

FDA, fruktoz içeren yiyeceklerin en tartışmalı olanı olan HFCS’yi, yemek yemeyi güvenli olarak listeler.

Bununla birlikte, insanlar HFCS ve sükroz dahil tüm ilave şeker alımlarını sınırlamalıdır.

Fruktoz ve glukoz

Fruktoz, glukoza bağlanabilir. Fruktoz artı glukoz, sükroz veya sofra şekeri olarak adlandırılır.

Fruktozun aksine, vücut hücrelerde büyük oranda glikozu parçalar. İnce bağırsaklar genellikle bu şeker tipini emer ve enerji için vücudun hücrelerine gönderir. Araştırmacılar genellikle glikozu vücudun enerji için tercih edilen karbonhidrat kaynağı olarak görür.

Bir kişi glikoz yediğinde, bileşiğin kimyasal yapısı pankreasın , hücrelerin enerji için glikoz kullanmasına izin veren bir hormon olan insülini salgılamasını tetikler .

Fruktoz, insülin salınımını tetiklemez, beyne bir kişinin dolu olduğunu söyleyen leptin gibi hormonların salınımını tetiklemez veya bir kişinin vücuduna aç olduğunu söyleyen hormonları inhibe etmez.

Sonuç olarak, araştırmacılar fruktozun bir kişiye daha zararlı olduğunu, çünkü glikoz içeren bir yemek yediklerinden daha fazla yemeleri daha muhtemel olduğunu öne sürüyorlar.

Ancak, bir kişi glukoz içeren şekerli yiyeceklerin hala kalorilere sahip olduğunu hatırlamalıdır. Aşırı kalori alımı kilo alımına neden olabilir.

Fruktoz kaynakları ve türleri

Armut fruktozda doğal olarak yüksektir.
İki fruktoz türü vardır: doğal olarak oluşan ve HFCS. Vücut aynı şekilde sindirir.

Fruktozda doğal olarak yüksek doğal gıda örnekleri şunlardır:

 • agavi şurubu
 • elma suyu
 • elmalar
 • karamel
 • kuru incir
 • bal
 • meyankökü
 • Şeker kamışı
 • armutlar
 • kuru erik
 • süpürge darısı

Bazı sebzeler fruktoz içerir, ancak bu genellikle meyvelerden daha az miktardadır. Bunlar şunları içerir:

 • Kuşkonmaz
 • hindiba kökleri
 • El yapımı enginar
 • pırasa
 • soğanlar

özet

Fruktoz, insanların sağlıklı, dengeli bir diyetin parçası olarak içerebileceği birçok meyve ve sebzede doğal olarak bulunur.

Araştırmacılar hala çeşitli fruktoz biçimlerinin insanların sağlığı için kötü olup olmadığını tartışıyor. FDA, fruktozun yiyeceklere eklemek için güvenli bir bileşen olduğunu belirtiyor.

Fruktozun sükroz ve bal gibi diğer benzer şekerlerden daha az güvenli olduğunu söyleyecek yeterli kanıt bulunmadığına inanıyorlar, ancak eklenen tüm şekerlerin sınırlandırılmasını tavsiye ediyorlar.

İnsanlar şekerli tatlandırılmış içecekler gibi birçok yüksek fruktoz içeren yiyecekleri yerken veya içerken, kilo alımına katkıda bulunabilecek ekstra kalori alıyorlar.

Günlük olarak minimum veya maksimum fruktoz alımı önerilmemektedir, çünkü bir kişi hayatta kalmak için bu şekere ihtiyaç duymaz. Üreticiler yiyeceklere tatlandırıcı olarak fruktoz eklerler, ancak besin değeri çok düşüktür.

Mümkün olan yerlerde, doktorlar insanların taze, bütün yiyecekleri yemelerini ve eklenmiş şekerli yiyecekleri sık sık yememelerini önermektedir.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat