15 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 294
  • 0

Gerçek bal nasıl olur, orijinal bal nasıl belli olur? Bugün sizlere hepimizin merak ettiği ancak bir türlü doğru yanıtı bulamadığımız bal sorularına yanıt vermek için bu yazımızı derledik. İşte tüm detaylar…

Gerçek bal nasıl olur?

Gerçek bal denildiğinde birçok internet sitesi veya bal satan marketlerde ballar yer alıyor. Sorsanız gerçek bal denir, sormasanız da gerçek bal diye alırız. Ancak gerçek bal o görmüş olduğunuz parlak ve raflarda durup beni al diye duran ballar değildir.

Gerçek bal çok fazla parlak olmaz ve arıcıdan direk tüketiciye geçen işlem görmemiş ballardır. Raflarda gördüğünüz o parlak ballar, yüksek sıcaklıkta eritilip aniden soğutulur ve kristalleşme (şekerlenme durumu olmaz) Hemde çok fazla parlak durup ticareti kolaylaştırmak adına işlem gören baldır. Bunlardan uzak duralım.

Orijinal bal nasıl belli olur?

Orijinal bal nasıl belli olur? Bu soruya kısaca yanıt verelim.  Bir tatlı kaşığı balı alın ve bir bardak suyun içerisine bırakın, eğer bal erirse bu bal sahtedir. Ancak bal erimez ve suyun dibine çökerse bilin ki bu bal gerçektir. Buna ek olarak ise, bir bardak sirkenin içerisine bir tatlı kaşığı balı bırakın, eğer bal bir süre sonra köpürmeye başlarsa, bilin ki içerisinde kimyasal maddeler var. Balın pahalısı veya ucuzu olmaz. Balın sahtesi ve gerçeği olur. Çocuklarınıza doğru balı yedirin.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat