6 Kasım 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 269
  • 0

Bazı doğal maddeler antibakteriyel özelliklere sahiptir, ancak kullanımı güvenlidir ve bir kişi bunları ne zaman kullanmalıdır?
Penisilin gibi reçeteli antibiyotikler insanların 1940’lardan bu yana ölümcül olan hastalıklardan ve durumlardan kurtulmalarına yardımcı olmuştur.

Bununla birlikte, insanlar tedavi için doğal antibiyotiklere de yöneliyorlar.

NHS’ye göre, her 10 kişiden biri antibiyotik aldıktan sonra sindirim sistemine zarar veren yan etkiler yaşıyor. Her 15 kişiden 1’i bu tür ilaçlara alerjisi var.

Bu yazıda, en iyi doğal antibiyotiklerin yedisinin arkasındaki kanıtlara bakacağız. Ayrıca hangisinden kaçınılması ve ne zaman doktora gidilmesi gerektiğini de tartışıyoruz.

Yedi en iyi doğal antibiyotik

Bir tahta üzerinde doğal antibiyotik soyulmuş sarımsak
Sarımsak, bakterilere karşı etkili bir tedavi olabilir.
Bilimsel jüri hala doğal antibiyotiklerle ilgili değil. İnsanlar yüzlerce yıldır bunun gibi ilaçları kullanmış olsalar da, tedavilerin çoğu tam olarak test edilmemiştir.

Bununla birlikte, bazıları tıbbi inceleme altında ümit vaat eden sonuçlar göstermektedir ve daha ileri çalışmalar devam etmektedir.

İlaca dirençli bakterilerde süregelen bir artışla birlikte, bilim adamları yeni ilaçlar geliştirirken doğaya bakıyorlar.

Burada, yedi doğal antibiyotiğin arkasındaki bilimi inceliyoruz.

1. Sarımsak

 

Dünyadaki kültürler, önleyici ve iyileştirici güçleri nedeniyle sarımsakları uzun zamandır tanıyorlar.

Araştırma, sarımsak, Salmonella ve Escherichia coli ( E. coli ) dahil olmak üzere birçok bakteri türüne karşı etkili bir tedavi olabileceğini buldu . Sarımsak, çok ilaca dirençli tüberküloza karşı kullanım için bile düşünülmüştür .

2. Bal

Aristoteles’ten bu yana bal, yaraların iyileşmesine ve enfeksiyonu önlemesine veya önlenmesine veya çıkarılmasına yardımcı olan bir merhem olarak kullanılmıştır.

Günümüzde sağlık uzmanları, kronik yaraların, yanıkların, ülserlerin, yatak yaralarının ve cilt greftlerinin tedavisinde faydalı bulmuşlardır. Örneğin, 2016’daki bir çalışmanın sonuçları, bal pansumanlarının yaraları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Balın antibakteriyel etkileri genellikle hidrojen peroksit içeriğine bağlanır. Bununla birlikte, manuka balı daha düşük bir hidrojen peroksit içeriğine sahip olmasına rağmen bakterilerle savaşır.

Bir 2011 çalışmasında en iyi bilinen bal çeşidinin yaklaşık 60 çeşit bakteri inhibe ettiğini bildirmiştir . Ayrıca, balın, metisiline dirençli Staphylococcus aureus ( MRSA ) ile enfekte olmuş yaraları başarıyla tedavi ettiğini gösterir .

Antibakteriyel özellikler bir yana, bal nemli bir ortamı besleyen koruyucu bir kaplama sağlayarak yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir.

3. Zencefil

Bilimsel topluluk ayrıca zencefilin doğal bir antibiyotik olduğunu da bilir. Biri 2017’de yayınlanan birçok çalışma, ginger’in birçok bakteri suşuyla savaşma kabiliyetini göstermiştir.

Araştırmacılar, aynı zamanda deniz tutması ve bulantı ile mücadele ve kan şekeri seviyesini düşürmek için zencefilin gücünü araştırıyorlar.

4. Ekinezya

Ekinezya çiçekler
Ekinezya, uzun yıllardır enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmıştır.
Kızılderili ve diğer geleneksel şifacılar, yüzlerce yıldır enfeksiyonları ve yaraları tedavi etmek için ekinezyayı kullandılar . Araştırmacılar nedenini anlamaya başladı.

Biyomedikal ve Biyoteknoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma , Echinacea purpurea’nın ekstraktının Streptococcus pyogenes (S. pyogenes) dahil olmak üzere birçok farklı bakteri türünü öldürebildiğini bildirmektedir .

S. pyogenes strep boğazından , toksik şok sendromundan ve nekrotizan fasiit olarak bilinen “et yiyen hastalıktan” sorumludur .

Ekinezya ayrıca bakteriyel enfeksiyonla ilişkili iltihaplarla da savaşabilir . Sağlık mağazalarında veya çevrimiçi olarak satın alınabilir .

5. Goldenseal

 

Goldenseal genellikle solunum ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için çay veya kapsüllerde tüketilir. Bununla birlikte, bakteriyel ishal ve idrar yolu enfeksiyonları ile de savaşabilir .

Ek olarak, yeni bir çalışmanın sonuçları cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için goldenseal kullanımını desteklemektedir. Laboratuarda, MRSA’nın dokuya zarar vermesini önlemek için goldenseal özleri kullanıldı.

Reçeteli ilaçlar alan bir kişi, goldenseal almadan önce doktorunuza danışmalıdır, çünkü bu takviye parazite neden olabilir.

Goldenseal ayrıca doğal antibiyotiklerin önemli bir bileşeni olan berberini de içerir. Bu alkaloid bebekler veya hamile veya emziren kadınlar için güvenli değildir.

Goldenseal kapsüller, sağlık mağazalarında veya çevrimiçi olarak satın alınabilir .

6. Karanfil

 

Karanfil geleneksel olarak diş işlemlerinde kullanılmıştır. Araştırmalar, karanfil suyunun , E. coli de dahil olmak üzere birçok farklı bakteri türüne karşı etkili olabileceğini ortaya koymaktadır .

7. Kekik

 

Bazıları kekiklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine ve bir antioksidan görevi gördüğüne inanmaktadır . Antiinflamatuar özelliklere sahip olabilir.

Araştırmacılar bu iddiaları henüz doğrulamamasına rağmen, bazı çalışmalar kekiklerin , özellikle bir yağa dönüştürüldüğünde , daha etkili doğal antibiyotikler arasında olduğunu göstermektedir .

Doğal antibiyotiklerin riskleri

Sadece bir şey doğal olarak etiketlendiğinden, mutlaka güvenli olması gerekmez.

Aktif bileşenlerin miktarları ve konsantrasyonları, takviye markalarına göre değişir. Etiketleri dikkatlice okuyun. Bir kişi, bu takviyeleri almayı planlıyorsa sağlık uzmanına da bilgi vermelidir.

Pişmiş sarımsak tüketmek genellikle güvenli olmakla birlikte, araştırma konsantre sarımsak almanın kanama riskini artırabileceğini öne sürüyor . Bu, ameliyatla karşılaşan veya kan sulandırıcı kullanan kişiler için tehlikeli olabilir.

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat