16 Nisan 2019/Bal
 • Tarafından balkonak
 • 341
 • 0

Bal’a genel bakış

Hakiki bal, tarih boyunca bir halk ilacı olarak kullanılmıştır ve çeşitli sağlık yararları ve tıbbi kullanımları vardır. Bazı hastanelerde bile yaraların tedavisi olarak kullanıldığını görmekteyiz. Bu sağlık yararlarının birçoğu organik veya pastörize edilmemiş ballara özgüdür.

Marketlerde bulabileceğiniz balların çoğu pastörize ediliyor. Yüksek ısı ya maruz kalan bal ile istenmeyen mayayı öldürür, rengini ve dokusunu iyileştirebilir, herhangi bir kristalleşmeyi giderir ve raf ömrünü uzatır. Bu süreçte faydalı besinlerin çoğu da yok edilir.

Ham bal denemekle ilgileniyorsanız, güvenilir bir yerel üreticiden satın alın. Ham balın size sunduğu bazı sağlık faydaları:

1. İyi bir antioksidan kaynağı

Ham bal, antioksidan görevi gören bir dizi bitkisel kimyasal içerir . Bazı bal türleri, meyve ve sebzeler kadar antioksidan içerir. Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarlarından korumaya yardımcı olur.

Serbest radikaller yaşlanma sürecine katkıda bulunur. Ayrıca kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Araştırmalar, polifenoller adı verilen baldaki antioksidan bileşiklerin kalp hastalıklarının önlenmesinde rol oynayabileceğini göstermektedir.

2. Antibakteriyel özellikler

Araştırmalar organik balın istenmeyen bakteri ve mantarları öldürebileceğini göstermiştir. Doğal olarak bir antiseptik olan hidrojen peroksit içerir. Antibakteriyel veya antifungal olarak etkinliği bala bağlı olarak değişir, ancak açıkça bu tür enfeksiyonlar için bir  ilaçtan daha fazlasıdır.

3. Yaraları iyileştirme özelliği

Kestane balı tıbbi ortamlarda yaraları tedavi etmek için kullanılır çünkü etkili bir mikrop öldürücü olduğu ve ayrıca doku rejenerasyonuna yardımcı olduğu doğrulanmıştır.

Araştırmalar Kestane balının iyileşme süresini artırabildiğini ve enfeksiyonu azaltabildiğini gösteriyor. Hastane ortamlarında kullanılan balın tıbbi dereceli olduğunu, yani kontrol edildiğini ve steril olduğunu unutmayın. Bir mağazadan satın aldığınız bal ile yaraları tedavi etmek iyi bir fikir değildir.

4. Radyasyondan korur

Bitki besinleri, bitkilerde zarar görmekten korunmalarına yardımcı olan bitkilerde bulunan bileşiklerdir. Örneğin, bazı böcekleri uzak tutar veya bitkisi ultraviyole radyasyondan korur.

Baldaki bitki besin maddeleri, antioksidan özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel ve antifungal gücünden de sorumludur. Ayrıca hakiki balın bağışıklık sistemini güçlendiren ve antikanser yararları göstermesinin nedeni olarak düşünülmektedir. Bala uygulanan ağır işlemler bu değerli besinleri yok eder.

5. Sindirim sorunlarını giderir

 

Bal bazen ishal gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılır, ancak işe yaradığını gösteren çok fazla araştırma yoktur. Mide ülserlerinin yaygın bir nedeni olsa da, Helicobacter pylori (H. pylori) bakterileri için bir tedavi olarak etkili olduğu kanıtlanmıştır .

Aynı zamanda güçlü bir prebiyotiktir , yani sadece sindirim için değil aynı zamanda genel sağlık için de önemli olan bağırsaklarda yaşayan iyi bakterileri besler.

6. Öksürük ve Boğaz ağrısını yatıştırır

Soğuk algınlığına mı yakalandınız? Bir kaşık dolusu bal deneyin. Bal eski bir boğaz ağrısı ilacıdır. Soğuk bir virüse yaklandığınızda bala limonlu sıcak çay eklemeyi unutmayın.

Aynı zamanda öksürük kesici olarak da etkilidir. Araştırmalar, balın reçetesiz öksürük ilaçlarında yaygın bir bileşen olan dekstrometorfan kadar etkili olduğunu göstermiştir . Sadece bir veya iki çay kaşığı alın.

Balın Herhangi bir risk var mı?

Yararlı prebiyotiklere ve besinlere ek olarak, hakiki bal Clostridium botulinum gibi zararlı bakterileri de taşıyabilir . Bu özellikle bebekler için tehlikelidir. Hakiki bal asla bir yaşından küçük bir bebeğe verilmemelidir.

Bebeklerde  botulizm zehirlenmesi  belirtileri:

 • Kabızlık
 • Yavaş nefes alma
 • Göz kapaklarının sarkması
 • Yorgunluk hali
 • Kafa kontrolü kaybı
 • Aşağıya doğru yayılan felç
 • Zayıf beslenme
 • Letarji
 • Zayıf ağlama

 

Yetişkinlerde, semptomlar başlangıçta kısa bir ishal ve kusma, ardından kabızlık ve bulanık görme ve kas güçsüzlüğü gibi daha ciddi semptomlar içerebilir. Hakiki bal yedikten sonra bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız bir doktora görünün.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat