4 Aralık 2019/Bal
 • Tarafından balkonak
 • 203
 • 0

Ham balın sağladığı inanılmaz liste, dünyadaki araştırmacıların bu en muhteşem yemeği araştırmasıyla gün geçtikçe artıyor. İncil, çiğ bal da dahil olmak üzere pek çok kitapta atıfta bulunulan, eşsiz kimyasal bileşimi sayesinde neredeyse herkesin sağlığına yarar sağlayabilir.

Bal fazla sindirilebilir olan herhangi diğer tatlandırıcı, doğal veya yapay. Bunun nedeni, arı dostlarımız tarafından ‘önceden görülmesi’ ve aynı zamanda çok miktarda enzim ve probiyotik bakteri içermesi. Sonuç olarak, çiğ bal vücutta daha kolaydır ve rafine şeker gibi büyük bir insülin dalgalanmasına neden olmaz .

Ham Bal Sadece 30 Gün İçinde Vücut Yağ ve Kolesterolünü Düşürür

Fazla kiloluysanız ve yüksek kolesterolünüz varsa, çiğ bal sizin için çok tatlı bir seçenek olabilir.

Daha önceki çalışmalarda, balın yüksek LDL (‘kötü’ kolesterol) gibi kardiyovasküler risk faktörlerini ve C-reaktif protein denilen bir şeyi azalttığı bulunmuştur. Bu, vücudunuzda ne kadar iltihap olduğuna dair bir göstergedir. Daha fazla iltihaplanma, kalp krizi riskini arttırıyor.

Bu çalışma, çiğ balın toplam kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol (‘iyi’ kolesterolünüz), C-reaktif protein, açlık kan glukozu ve vücut yağ ağırlığı üzerindeki etkisini araştırdı.

Çalışmada 55 fazla kilolu veya obez hasta vardı. 30 gün boyunca 70 gram şeker veya 70 gram çiğ bal ile beslendiler.

Şok edici bir şekilde, bal grubu ölçülen tüm kategorilerde azalma yaşadı . Ham bal, vücut ağırlığında (% 1.3) ve vücut yağında (% 1.1) hafif bir azalmaya neden oldu. Ayrıca toplam kolesterolü% 3, LDL’yi neredeyse% 6 ve Açlık Kan Şekeri% 4 düşürdü, bu da kan şekeri sorunlarınız varsa çok olumlu.

Daha da iyi olur. Enflamasyon% 3 oranında azalırken, iyi kolesterol% 3.3 oranında arttı.

Ne yazık ki, bu faydaların artmaya devam edip etmediğine ve daha da sağlık iyileştirmelerine neden olup olmadığını belirlemek için çalışma 60 veya 90 gün boyunca yapılmamıştır.

Bu çalışmada kullanılanlara benzer bir dozu kullanmak isteyenler için (70 gram), bu günde 4 çorba kaşığına denk geliyor.

Bal Stres Yan Etkilerini Düşürür

Bugünlerde çoğumuz strese girdik. Yaşamınızdaki stres yükleri, aslen kortizol olmak üzere, birçok stres hormonuna yol açan adrenal bezlerinizle sonuçlanacaktır.

Kortizol küçük dozlarda mükemmeldir. Sorun şu ki, çoğumuz bunu artık küçük dozlarda üretmiyoruz. Çok kortizol, aşağıdakilerle sonuçlanır:

 • Abdominal yağ
 • tükenme
 • Düşük cinsel dürtü
 • Depresif bağışıklık
 • Kötü uyku
 • Gut sorunları
 • Anksiyete / Depresyon

Bunlar yan etkilerden sadece birkaçı. Kötüleşebilir. Uzun mesafe boyunca, kronik olarak yükselmiş kortizol seviyeleri toplam fiziksel bozulmaya ve dejeneratif hastalığa neden olabilir.

Sağlık ve uzun ömürlü hedeflerinizden biri ise, bu cevabı vücutta azaltabilecek yiyecekler bulmak önemlidir. Malezya’daki bilim adamları, bal takviyesinin, yüksek stresli bir ortamda kortizol seviyelerini düşürme arayışında yardımcı olup olmayacağını belirlemek için yola koyuldular.

Bu süre zarfında, kortizol seviyelerini yükseltmek için yeterince sert bir şekilde egzersiz yaparak sıçanları vurguladılar. Aşırı egzersiz, kortizol seviyelerini yükseltmenin bir yoludur. Daha sonra bazı farelere, sekiz hafta boyunca kilogram vücut ağırlığı başına 1 gram bal eşdeğeri verdiler. Diğer sıçanlar hiçbir şey alamadı.

Araştırmacıların bulduğu şey, bal takviyesi alan farelerin, egzersiz yapan ancak bal almayan farelere göre daha düşük kortizol seviyelerine sahip olduklarıydı.

Düzenli kalitede bal tüketmenin birçok sağlık yararı vardır. Hayatınızdaki yüksek stres düzeyleriyle uğraşıyorsanız, balla takviye etmek sizi yüksek kortizolün neden olabileceği zararlardan korumaya yardımcı olabilir.

Ham Bal Kolon Kanserini Önleyebilir mi?

Kanser, dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Bunlar arasında kolorektal kanser, birinin diyeti ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Bunun nedeni kolonun ve rektumun epitel hücrelerinin (organı düzenleyen hücre tabakası) yediklerinizle doğrudan temas etmesidir.

Neyse ki, doğal fenoller yönünden zengin diyetlerin, kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların yok edilmesi ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Doğal fenoller, bal gibi yüksek antioksidan yiyeceklerde bol miktarda bulunur.

2016 yılının Ocak ayında Gıda Biyokimyası Dergisi’nde yayınlanan bir incelemede, bilim adamları balın ve fitokimyasallarının kolorektal kanserde tümör hücrelerinin büyümesini önleme yeteneklerini ortaya koymalarını sağladı.

Bal, aşağıdaki değişikliklere neden olan çalışmalarda gösterilmiştir:

Apoptozu tetikleyen kaspaz-3, kaspaz-8’i aktive edin
Poliadenozin difosfat-riboz polimeraz bölünme
Mitokondriyal yolları aktifleştiren ROS seviyelerini arttırın
Lipit tabakası kırılması, DNA fragmantasyonu, G0 / G1 faz hücrelerinin artışı, Bax regülatörlerinin yukarı regülasyonu ve
p53 bağımlı apoptoz
Araştırmalar, bilim adamlarının “bal ve fitokimyasallarını balın kolon kanserine karşı güçlü bir kılıç olarak onaylamak için bal ve fitokimyasallarını kullanarak daha fazla deneme başlatması” çağrısında bulundu.

Kolon kanseri, dünya çapında üçüncü en büyük kanser ölüm nedenidir. Standart kemoterapötik ajanlar, kanserin son aşamalarında genellikle etkisizdir. Alternatif seçeneklere çok ihtiyaç duyuluyor.

Kolorektal kanser tüketilen diyete bağlı olduğundan bal, kolon kanserinin önlenmesi için doğal bir adaydır. Günlük hayatta yaygın olarak kullanılan nüfusun büyük bir yüzdesi, ucuz ve aynı zamanda yönetimi de çok kolaydır (ve lezzetli) olarak kullanılır. Kolon kanserine karşı savunmanızı arttırmak için günlük 1 – 3 çorba kaşığı çiğ bal tüketin.

Ham Bal ile Beyin Sağlığını ve Hafızasını Arttırın

Ham Bal gibi bir yemeğin her birimiz için ucuz ve kolay erişilebilir olduğu fikrini, beyinlerimizi önemli ölçüde artırabilir ve koruyabiliriz, çoğumuzun hayal etmesi zor. Yalnızca pahalı farmasötik ilaçların veya tedavilerin hafızayı artırabilir, kaygıyı azaltabileceği veya yeni beyin hücresi büyümesini teşvik edebileceğine inanmak için beynimiz yıkandı.

Gerçek şu ki, çiğ bal bu şeyleri yapabilir ve bu iddiaları doğrulamak için büyük miktarda bilimsel araştırma vardır.

Menopoz sonrası kadınları içeren bir çalışmada, bal alan kişiler ani hafızasında düzelme gösterdi, ki bu hepimizin kullanabileceği bir şeydi.

Başka bir çalışmada, normal sıçan diyetine bal eklenmiş ve bir yıllık süre boyunca beyin fonksiyonları değerlendirilmiştir. Bal ile beslenen sıçanlar, kontrol grubu sıçanlara kıyasla, tüm aşamalarda önemli ölçüde daha az kaygı ve daha iyi bir mekansal hafıza göstermiştir. Daha da önemlisi, bal beslenen sıçanların mekansal hafızası, çalışmanın ilerleyen aylarında, beynin nörojeneziyle (beyin hücrelerinin yenilenmesi) beynin içinde pozitif değişikliklere neden olduğunu öne sürerek anlamlı derecede daha büyüktü.

Bal sadece nörojenezi desteklemiyor gibi görünmekle kalmıyor, aynı zamanda beynin hipokampal CA1 bölgesindeki dejenere hücrelerin sayısını azalttı. Hipokampus, kısa ve uzun süreli bellekten uzamsal navigasyona kadar bilgilerin birleştirilmesinde önemli bir rol oynar ve beynin serbest radikal hasarına oldukça duyarlı olduğu bilinen bir bölgedir. Serbest radikal hasarı veya ‘oksidasyon’, Alzheimer hastalığının ve Demansın sebeplerinden biri olup, hipokampus, beynin zarar verdiği ilk bölgelerden biridir.

Neyse ki, Raw Honey bu tehlikeli iç sürece karşı bir miktar koruma sağlayabilir. Günde 250 mg / kg vücut ağırlığı dozunda bal ile kısa ve uzun süreli takviye, beyin dokusunda hücre hasarını (lipid peroksidasyonundan kaynaklanan) önemli ölçüde azalttı. Aynı zamanda bal, güçlü antioksidanların süperoksit-dismutaz (SOD) ve glutatyon seviyelerini yükseltir ve beyin dokunuzun güçlü bir koruyucu etkisi olduğunu gösterir.

Bu noktada, beynimizdeki bu görünüşte sihirli şeylerin ne kadar çiğ balın olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Cevap oldukça basit. Ham bal, çok güçlü özelliklere sahip bileşikler içerir.

Örneğin Apigenin, balda sıkça tanımlanan ortak bir flavonoiddir. Apigenin, çeşitli nörodejeneratif hastalıklarda nöroprotektif ve hastalık modifiye edici özelliklere sahip olabilir. Apigenin, öğrenme ve hafızanın altında yatan yetişkin nörogenezini uyardığı da bilinmektedir.

Bir diğer önemli antioksidan olan kafeik asit, balda bulunan ve beyin hücreleri üzerinde nöroprotektif etkiler gösteren bir fenolik asit türüdür .

Catechin, balın antioksidan aktivitelerine katkıda bulunan bir flavonoiddir ve birçok çalışma nöral hücreler üzerindeki koruyucu etkilerini defalarca göstermiştir.

Quercetin, balda yaygın olarak bulunan antioksidan aktiviteye sahip başka bir flavonoiddir. Bir çalışmada quercetin, serbest radikallerin neden olduğu beyin hücresi ölümünün yanı sıra serbest radikal hasarını da engelleyebildiğini göstermiştir.

Bal, antioksidan, antienflamatuar ve nöroprotektif etkilere sahip birçok başka bileşik içerir. Dünyanın daha iyi beyin sağlığının kilerinde onları beklediğini fark etmesi yıllar alabilse de, kanıtlar , daha iyi bellek, daha sağlıklı yaşlanma ve Alzheimer’ın riskinin azalması durumunda, bugün her gün sağlıklı bir bal balısı tüketmeye başlamanız gerektiğini ortaya koymaktadır. hastalık hedeflerinizden biri.

Ham Bal ve Alerjiler

Kovandaki herhangi bir ürün gibi, çiğ bal ve bu konudaki tüm ballar insanlara alerjik reaksiyon verebilir. Bala alerji, arı poleni veya arı sütü için algılanan bir “alerjik reaksiyon” dan daha az yaygındır.

İlginçtir ki, balı alerji ve astım tedavilerinde gerçekten kullanan birçok insan var. Çok iyileştiricidir ve emilimine yardımcı olur ve şifalı bitkilerin iyileştirici özelliklerini taşır.

Bal Çocuk Öksürüğü Davranır

Ebeveynler, bu çalışmaya gerçekten dikkat etmelisiniz.

Bilim adamları son zamanlarda bazı bal ürünlerinin gece öksürüğü üzerindeki etkilerini ve Üst Solunum Enfeksiyonları olan çocuklarda uyku güçlüklerine neden olduğunu test etmek için yola çıktılar.

Bilim adamları, tek bir gece dozunda 3 bal ürününün (okaliptüs balı, turunçgil balı veya labiata balı) dozlarının bir plasebo ile etkilerini karşılaştırdılar.

Ebeveynlere ardışık 2 gün, ilk sunum gününde, önceki akşam ilaç verilmediğinde ve ertesi gün çalışma hazırlığı yatmadan önce verildiğinde bir anket uygulandı.

Bu, çift kör bir randomizasyon planına (doğru sonuçlar sağlayan çalışmaların altın standardı) dayanarak yapıldı.

Katılımcılar 6 genel pediatrik klinik klinikten URI, gece öksürüğü ve 7 günden fazla hastalık süresi olan 1 ila 5 yaş arası 300 çocuğu içermiştir.

Uygun çocuklara yatmadan 30 dakika önce verilen 10 gram okaliptüs balı, narenciye balı, labiata balı veya plasebo dozu verildi.

Bilim adamları öksürük sıklığını, öksürük şiddetini, öksürük rahatsız edici doğasını ve çocuk ve ebeveyn uyku kalitesini ölçmek için yola çıktılar.

Buldukları şey, her 3 bal ürününde ve plasebo grubunda, tedaviden önceki geceden tedaviye gecesinde önemli bir düzelme olduğuydı. Ancak, bal gruplarında gelişme daha büyüktü!

Ebeveynler, çocuklarına gece öksürüğü ve uyku zorluğunun semptomatik rahatlaması için bal ürünlerini plasebodan daha yüksek puan verdiler.

Bir dahaki sefere çocuğunuz ya da halt – hatta kendiniz bile, soğuk bir sandıkla inin, bir şişe çiğ bal alın . Araştırmada kullanılan ve etkili olduğu bulunan 10 gram doz kabaca bir yığın çorba kaşığı olacaktır.

Çalışmanın tamamını Pediatri, 2012 Ağustos 6 dergisinde bulabilirsiniz.

Sporcular ve Bal

Bal monosakridlerinin hızlı emilimi ve fruktoz içeriğinin daha yavaş metabolizması, balı sporcular, özellikle dayanıklılık sporcuları için popüler bir enerji kaynağı haline getirir.

Bal kullanan sporcularda görülen şaşırtıcı dayanıklılık faydalarını okumak için buraya tıklayın.

Tükenmiş glikojeni (kas enerjisi) yenilemek için hızlı bir karbonhidrat ve mineral kaynağı görevi gördüğü için eğitim sonrası eğitim için mükemmeldir. Aynı zamanda su şişenizde dayanıklılık sporcuları için kullanımı kolay, karbonhidratları ve mineralleri sabit tutmak için yavaş bir kaynak sağlar.

Hem kocam hem de ben su karışımımızda sıvı bal kullanıyoruz. Gerçekten hoşuma gidiyor çünkü antrenman veya yarış sırasında herhangi bir mide rahatsızlığına neden olmuyor.

Yaz Çiçeği gibi sıvı bir bal alın ve bir su şişesine ya da Yakıt Kayışı Dayanıklı Kemer şişesine koyun. Tıpkı bir karbonhidrat jeli yapacağınız gibi tüketin.

Bal cildin daha hızlı iyileşmesini sağlar

Balın hem insanlarda hem de hayvanlarda yanıkların ve diğer yaraların tedavisinde çok faydalı olduğunu buldum. Bir inanan değilseniz, sadece çiğ bal kullanarak iyileştirdiğimiz büyük bir at yarasının bu resimlerine bir bakın . Uyarı, grafikler.

Balın cilt iyileştirme özelliklerini daha fazla araştırmak için araştırmacılar cilt grefti hastalarını incelemeye karar verdi. Deri grefti yaraları yanık yaralarına benzer. Sadece acı vermekle kalmazlar, iyileşmeleri de zor ve yavaş olabilirler.

Çalışma için cilt grefti yapılan 100 hasta 50’ye iki gruba ayrıldı. Bir grup bal tedavisi, diğer grup yaralarına Vazeline gaz uyguladı.

7. günde pansuman açıldığında, 48 hastada Vaseline grubundaki 39’a kıyasla epitelizasyon ( bir yara yüzeyinde epitel büyümesi, iyileşmenin son aşamasını belirleyen) meydana geldi. 10. günde, bal ile tedavi edilen gruptaki yaraların% 100’ü iyileşmişken, Vaseline ile tedavi edilen gruptaki yaraların sadece% 76’sı iyileşmiştir.

Araştırmacılar, balın sadece cildin yaralarını daha hızlı iyileştirmekle kalmayıp aynı zamanda Vazelin’den daha az ağrı ve rahatsızlık duyduğunu da söylediler.

Bir dahaki sefere bir yaran, kesik veya hatta deri lekesi olduğunda, gazlı balya biraz çiğ bal uygulamayı ve doğrudan bölgeye uygulama yapmayı dene. Daha ciddi yaralar için yarayı balda giyinmiş olarak bırakman gerekir. Ballı tülü yatmadan önce yaraya uygulayın ve sabahları temizleyin ve tekrar uygulayın. Sivilce veya ‘kırmızı lekeler’ gibi küçük cilt tahrişleri için ham balı doğrudan sorunlu bölgeye uygulayın. Noktayı bir bant yardımı ile örtmek gerekli değildir, ancak balın istemeden silinmesi endişesi varsa, bu yapılabilir. En iyi Vaseline doku çalışmasıyla daha kalın / kremsi bir çiğ bal kullanıyorum. Sıvı bal ürünleri damlama eğilimindedir.

Bal Boğaz Problemleri Çözümü

Belirtileri: Tabii, Kuru Öksürük, Boğaz boğazı

 • Elma sirkesi
 • Ham bal
 •  Su

Çalıştırma yönergeleri: Gargara


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat